15.01.2016

Města a obce požadují odklad společného vzdělávání (inkluze)

Inkluze ve školství, tedy začleňování znevýhodněných dětí do běžného kolektivu, probíhá i dnes bez dostatečné podpory státu. V Brně se na tom shodli primátorky a primátoři z celé České republiky, kteří na Nové radnici jednali v rámci Komory statutárních měst Svazu měst a obcí ČR. 

Inkluze ve školství, tedy začleňování znevýhodněných dětí do běžného kolektivu, probíhá i dnes bez dostatečné podpory státu. V Brně se na tom shodli primátorky a primátoři z celé České republiky, kteří na Nové radnici jednali v rámci Komory statutárních měst Svazu měst a obcí ČR. Podle představitelů samospráv není reálné, aby se od letošního září samosprávy v oblasti inkluze řídily vyhláškou z dílny ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Právní předpis totiž nebere na zřetel připomínky magistrátů a radnic, nemá vyřešený princip budoucího průběžného financování, dostatek vzdělaných pracovníků, ani systém jako takový. Proto města a obce požadují - stejně jako kraje - odklad zavedení společného vzdělávání.

„Města obce podporují společné vzdělávání. Musí však být připravené a neublížit našim dětem,“ řekl předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodal: „Vyhláška týkající se inkluze musí být připravena ve spolupráci se samosprávami, systém se nesmí zavádět skokově, ale postupně, a při přípravě by stát měl brát samosprávy jako partnery.“

„V České republice máme velmi dobré speciální školy s odborníky, kteří mají potřebné vzdělání pro práci s hendikepovanými dětmi,“ řekl předseda Komory statutárních měst Svazu měst a obcí ČR a primátor Pardubic Martin Charvát a dodal: „Pokud někdo chce dostat víc lidí do systému společného vzdělávání, tak musí zajistit pedagogy s potřebným vzděláním a vše pečlivě připravit. Dnes se inkluze tříští ve třech směrech: romská otázka, děti se zdravotním hendikepem, u nichž chybí jasný princip budoucího průběžného financování, a také nejsou definována kritéria pro to, kdo může být integrován v normální škole či nikoliv. To vše je třeba rozumně vyřešit a teprve poté spustit.“

„Je třeba otevřít odbornou diskusi i v rámci školské komise Svazu měst a obcí. Abychom návrh státu rozumně upravili do proveditelné podoby a naše města a obce ho mohly bez problémů a chyb realizovat,“ řekl primátor Brna Petr Vokřál a dodal: „Stávající vyhláška sice říká, co má být, ale neříká, jak to provádět v praxi. Nevytváří pro to podmínky, což by ve výsledku mohlo poškodit děti i jejich rodiče. A zvýšit náklady všech stran. Existují totiž důvodné obavy, že peníze, které na inkluzi přislíbil stát, všechny náklady nepokryjí. Problematické se jeví například platy speciálních pedagogů a asistentů či rozsah a množství speciálních pomůcek.“

Primátorky a primátoři také schválili členy odborných komisí Svazu měst a obcí ČR. Debatovali i o nedostatku peněz na kulturu a další aktuální legislativě včetně rozpočtového určení daní. Rovněž se dozvěděli závěry posledního jednání vedení Svazu měst a obcí ČR s ministrem spravedlnosti. Robert Pelikán na něm mimo jiné poskytl záštitu a přislíbil účast na historicky první Právní konferenci, kterou Svaz letos uspořádá. Dvoudenní akce se uskuteční ve čtvrtek a v pátek 12. a 13. května 2016 v Brně. Zaznělo také, že v kontextu s místními komunikacemi bude nutné jednání s ministrem dopravy. Není totiž jasné financování jejich oprav a nebude to už možné z evropských dotací.