24.01.2017

Na změně rozpočtového určení daní se shodují města a obce napříč Českou republikou. V Brně podepsaly společné memorandum

Samosprávám by se měl zvýšit podíl na dani z přidané hodnoty v rámci rozpočtového určení daní ze stávajících 21,4 % na 23,58 %. A to od roku 2018. Shodují se na tom Svaz měst a obcí ČR, Spolek pro obnovu venkova ČR a Sdružení místních samospráv ČR. Na II. právní konferenci, kterou v Brně během veletrhu GO a Regiontour uspořádal Svaz měst a obcí ČR, podepsaly společné memorandum.

Samosprávám by se měl zvýšit podíl na dani z přidané hodnoty (DPH) v rámci rozpočtového určení daní (RUD) ze stávajících 21,4 % na 23,58 %. A to od roku 2018. Shodují se na tom Svaz měst a obcí ČR (SMO), Spolek pro obnovu venkova ČR (SPOV) a Sdružení místních samospráv ČR (SMS). Na II. právní konferenci, kterou v Brně během veletrhu GO a Regiontour uspořádal Svaz měst a obcí ČR, podepsaly společné memorandum. Podíl samospráv na DPH by se měl vrátit na úroveň slíbenou před důchodovou reformou. Pokud by se peníze městům a obcím přidaly, podpořilo by to rozvoj území, a zlepšilo tak život všech obyvatel České republiky.

Ve Svazu měst a obcí ČR o změnu rozpočtového určení daní usilujeme dlouhodobě. Jak jsem řekl na naší poslední Celostátní finanční konferenci a zopakoval nyní na naší II. právní konferenci, tato vláda by se zapsala zlatým písmem do kroniky územní samosprávy naší země, pokud by koeficient u DPH zvýšila z 21,4 % na 23,58 %,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Jsem velmi rád, že nejen v tom panuje shoda s kolegy ze SMS a SPOV.“

Organizace hájící zájmy samospráv ve společném memorandu podporují návrh na zvýšení podílu DPH z RUD, který vzešel z Libereckého kraje. Předloha je nyní v Poslanecké sněmovně. SMO, SMS a SPOV budou chtít získat podporu zákonodárců, aby novelu schválili před podzimními volbami.

„Letos 7. března chceme v Poslanecké sněmovně uspořádat seminář k rozpočtovému určení daní. Měl by být určený pro zákonodárce, informovat je o tom, v čem je změna RUD nezbytná a přínosná, a proč by ji měli podpořit,“ říká předsedkyně Spolku pro obnovu venkova ČR Veronika Vrecionová a dodává: „Věříme, že naše argumenty pochopí, protože poslancům a senátorům nemůže být lhostejný rozvoj území a z toho plynoucí benefity pro všechny občany.“

„Těší mě, že je návrh Libereckého kraje akceptovatelný pro všechny tři organizace, které hájí zájmy samospráv. Nejde přitom o nic jiného než o návrat ke stavu před dřívější pro samosprávy velmi nevýhodnou úpravu rozpočtového určení daní,“ říká předseda Sdružení místních samospráv ČR Stanislav Polčák a dodává: „Pokud se změna podaří, přinese to samosprávám, tedy městským a obecním rozpočtům, navíc osm miliard korun.“

Města a obce poskytují nejvíc veřejných služeb a neustále jim přibývají povinnosti, aniž by na to dostávaly finanční prostředky. A i když dobře hospodaří, na infrastruktuře jim historicky přetrvává vnitřní dluh. Posílení daňových příjmů samospráv by zajistilo stabilitu, rozvoj a kvalitu veřejných služeb pro občany České republiky. Celé znění memoranda najdete na 2. straně tiskové zprávy.

II. právní konference Svazu měst a obcí ČR se - pod záštitou Ministerstva spravedlnosti v rámci veletrhů GO a REGIONTOUR - konala od 19. do 20. ledna 2017 v Brně. Zúčastnilo se jí na 200 lidí. Akce reagovala na podněty starostek a starostů, kterým se nelíbí neustále se měnící právní předpisy. Generálním partnerem II. právní konference byla společnost T & F International Finance SE. Odborným partnerem společnost Wolters Kluwer, partnery pak společnosti Empemont, KGS legal, sdružení advokátů a QCM.


Společné prohlášení organizací hájících zájmy samospráv ČR ke změně rozpočtového určení daní

Partnerské organizace hájící zájmy samospráv bez rozdílu velikosti (tj. počtu obyvatel) tímto společným prohlášením deklarují podporu návrhu Zastupitelstva Libereckého kraje na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení daní, ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk č. 791) a žádají odpovědné zástupce moci zákonodárné, aby při projednávání tohoto návrhu na 54. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky podpořili právo obcí a měst na dostačené příjmy pro zajišťování veřejných služeb svých občanů.

Požadavek navýšení podílu na dani z přidané hodnoty na úroveň 23,58 % považují organizace hájící zájmy samospráv za legitimní, jelikož obce zajišťují největší objem veřejných služeb, historicky přetrvává vnitřní dluh na infrastruktuře obcí a jsou jim přidávány stále nové a nové povinnosti bez adekvátního financování ze strany státu. Obce hospodaří dobře a odpovědně a jsou tak základními pilíři státu, o které se stát může opřít i v budoucnosti.

Partnerské organizace hájící zájmy samospráv proto požadují posílení daňových příjmů všech obcí, které zajistí stabilitu, rozvoj a kvalitu veřejných služeb občanům České republiky.

V Brně dne 20. ledna 2017

Mgr. František Lukl, MPA
předseda
Svaz měst a obcí ČR
JUDr. Stanislav Polčák
předseda
Sdružení místních samospráv ČR
Ing. Veronika Vrecionová
předsedkyně
Spolek pro obnovu venkova ČR