12.05.2020

Obce a města potřebují v budoucnu výraznou podporu, jednoduchá pravidla a více volnosti při zacílení svých investic

Praha 12. května 2020, Hospodářské a sociální následky pandemie budou obrovské, a to nejen z národohospodářského pohledu, ale postihnou možná mnohem více i lokální a regionální úroveň. Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) proto žádá, aby nebyla v budoucím období vzhledem k potřebě obnovy ekonomiky snižována či nijak výrazně omezována (ne-li zastavena) podpora ze strany státu a prostřednictvím EU fondů, neboť by tak došlo k pozastavení investičních akcí ve městech a obcích.

Nejvíce postižené krizí jsou zejména ekonomické oblasti, které mají místní a regionální charakter často se značným významem pro zaměstnanost a život v území, jako jsou cestovní ruch, lázeňství, služby, malí či střední podnikatelé. Kromě toho jsou fatálně zasaženy i oblasti života, které se ani doposud nebyly schopny bez podpory ze strany místních a regionálních orgánů a ekonomických subjektů svázaných s územím obejít, jako je sport, kultura, péče o potřebné skupiny obyvatel, sociální péče obecně a podobně. Na podpoře místních orgánů bývá též zcela závislé fungování různých zájmových organizací a spolků, které se ve velké míře aktivně zapojily během krize,“ vysvětluje předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR).

Města a obce jsou prokazatelným motorem rozvoje místní a regionální ekonomiky, v součtu pak druhým největším veřejným zadavatelem po vládě, role měst a obcí je v tomto ohledu nejen významná, ale v budoucnu realizované investice jsou klíčovým spouštěčem dalších projektů. Je tak důležité, aby města a obce získaly z národní a EU úrovně finanční podporu v dostatečné míře a za rozumných podmínek.

„Ve veřejných zakázkách chceme podporovat místní podnikatele, proto by měla být možnost zohledňovat i místní příslušnost uchazeče. Tím v konečném důsledku i šetříme životní prostředí a celkově zvýšíme efekt vynaložených veřejných prostředků pro místní ekonomiku, trh práce a sociální stabilizaci. Města a obce dokáží opět nastartovat svoji a tím i národní ekonomiku, stačí, když nám vláda nebude házet klacky pod nohy,“ dokončuje Lukl.

SMO ČR proto zdůrazňuje, že by budoucí podpora a také politika soudržnosti měla být nastavena pragmaticky a jednoduše, příjemci potřebují předvídatelné a jednoznačné prostředí, ve které se zorientují rychle a umožní jim to prostřednictvím plánovaných projektů řešit jejich potřeby. Bude rozumné snížit požadavky na tematickou koncentraci, aby bylo možné v rámci obnovy využívat prostředky politiky soudržnosti cíleně, flexibilně a co nejefektivněji, a to na různé projekty dle potřeb a rozvojového potenciálu území a také dle nutnosti reagovat na dopady pandemie.

 

Klíčové postoje vůči nastavení budoucích finanční podpory mj. z EU fondů shrnuje Svaz měst a obcí ČR ve své pozici, kterou naleznete přiloženou k této zprávě a na webu Svazu. Pozici Svaz poslal s členy Vlády ČR, Evropskou komisí, našimi poslanci v Evropském parlamentu a dalšími partnery a žádá o zohlednění svých požadavků při přípravě budoucích politik.

 

O Svazu měst a obcí ČR:

Svaz měst a obcí České republiky je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje více než 2 700 měst a obcí a svými členy tak čítá více než 8 a půl milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a na facebooku.

 

Tiskové zastoupení:

Ing. Alexandra Kocková, tel. 725 607 753, email: kockova@smocr.cz