23.11.2009

Obce mají obavy z reformy účetnictví

Praha, 23. 11. 2009 - Účetnictví subjektů patřících do veřejných rozpočtů se od příštího roku výrazně změní. Na přípravu této rozsáhlé změny zůstává obcím a městům pouhý měsíc. Svaz měst a obcí ČR se jim nyní snaží zajistit základní metodickou podporu.

Praha, 23. 11. 2009 - Účetnictví subjektů patřících do veřejných rozpočtů se od příštího roku výrazně změní. Na přípravu této rozsáhlé změny zůstává obcím a městům pouhý měsíc. Svaz měst a obcí ČR se jim nyní snaží zajistit základní metodickou podporu.
Svaz měst a obcí ČR chápe význam účetnictví a respektuje důležitost připravené novely. Časová prodleva způsobená při projednávání prováděcích vyhlášek na ministerstvu financí však působí obcím a městům nemalé komplikace, neboť pro přechod na nový systém jim zbývá necelý měsíc. Od ledna 2010 budou muset používat zcela novou účetní osnovu, vstoupí v platnost nové účetní standardy a zásadní změna se týká rovněž přenosu účetních dat. „V průběhu uplynulých tří měsíců, kdy se prováděcí vyhlášky konečně dostaly do vnějšího připomínkového řízení, jsme upozorňovali na praktické problémy a žádali odložení účinnosti o rok. Obce a města by se tak mohla dobře připravit, což by samozřejmě mělo pozitivní vliv také na samotné účetnictví státu,“ zdůraznil ve svém úvodním projevu na XII. celostátní finanční konferenci předseda Svazu měst a obcí ČR Oldřich Vlasák.
Svazu měst a obcí ČR se za podpory poslanců vyjádřené při zvláštním zasedání Podvýboru pro finanční hospodaření územních samospráv a pro využívání fondů Evropské unie Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR podařilo dosáhnout kompromisu. Bylo prosazeno vyjmutí obsáhlého statistického výkazu a posunutí prvních přenosů účetních záznamů na pololetí roku 2010. Zásadním problémem přesto zůstává nedostatek času, stejně jako nutné výdaje na proškolení personálu či na pořízení dodatečné výpočetní techniky. „V době poklesu finančních zdrojů obce budou muset vydávat prostředky na nákup počítačů, které dokáží komunikovat s centrálním systémem. Nezanedbatelné náklady představují také nutná školení,“ řekl výkonný místopředseda SMO ČR Jaromír Jech.
Svaz nyní vynakládá veškeré úsilí k zajištění podmínek, které by členským obcím umožnily co nejhladší zvládnutí reformy. Kromě školení pro starosty členských obcí se ve spolupráci s ministerstvem financí a pracovníky krajských úřadů připravuje také základní metodická podpora. „V každém případě doporučujeme všem obcím kontaktovat již dnes svého poskytovatele účetního softwaru i krajský úřad. Reformu nelze zcela jistě podceňovat,“ dodal Oldřich Vlasák.