18.02.2011

Otevřený dopis starostům k optimalizaci pobočkové sítě České pošty

V posledních dnech se vyostřují diskuse ohledně omezování poštovních služeb na malých obcích. Prostřednictvím médií, e-mailem i dalšími cestami se šíří vykonstruované informace, že Svaz měst a obcí ČR se ke státnímu podniku Česká pošta chová velmi vstřícně, bez ohledu na zájmy obcí, že podporuje její záměry. Jedna z posledních tiskových zpráv, vydaná Sdružením místních samospráv ČR, dokonce hovoří o „námluvách“ Svazu s Českou poštou.

 

V posledních dnech se vyostřují diskuse ohledně omezování poštovních služeb na malých obcích. Prostřednictvím médií, e-mailem i dalšími cestami se šíří vykonstruované informace, že Svaz měst a obcí ČR se ke státnímu podniku Česká pošta chová velmi vstřícně, bez ohledu na zájmy obcí, že podporuje její záměry. Jedna z posledních tiskových zpráv, vydaná Sdružením místních samospráv ČR, dokonce hovoří o „námluvách“ Svazu s Českou poštou.

Je pravdou, že Svaz s Českou poštou vede o optimalizaci sítě poštovních poboček intenzivní jednání již od roku 2008, tedy shodou okolností od roku, kdy SMS ČR vzniklo. Svaz si uvědomuje blížící se liberalizaci trhu s poštovními službami i to, že pokud nedojde k vzájemné dohodě obcí a Pošty do doby její transformace na akciovou společnost, může se stát, že názor samosprávy už později nemusí nikoho zajímat. Veškerá jednání jsou proto vedena s cílem najít přijatelná řešení, jak poštovní služby na obcích, kde je stávající pobočka nevytížená a ztrátová, zachovat.

Je také faktem, že přestože Svaz s Českou poštou uzavřel koncem roku 2009 smlouvu o partnerství a s jejím vedením probíhala další dílčí jednání, z regionů přicházely zprávy, že zaměstnanci České pošty nejednají se starosty jako s partnery, mnohdy vystupují až direktivně a záměr měnit model poskytování poštovních služeb v obcích jim oznamují velmi pozdě.

Svaz proto vyvolal další jednání s představiteli Pošty, a aby ukázal dobrou vůli a svoji otevřenost, přizval k němu i své dosavadní partnery – zástupce Spolku pro obnovu venkova ČR a předsedu SMS ČR. Toto zásadní, možno říci i přelomové jednání, se uskutečnilo 8. února 2011 při jednom z pravidelných zasedání Komory obcí v Kanceláři Svazu. Po téměř čtyřhodinové diskusi se zde Česká pošta zavázala, že o plánovaných změnách bude dotčené obce informovat minimálně 6 měsíců v předstihu, podá jim údaje o vytížení tamní pobočky a nákladech na její provoz. Ve společném prohlášení, které bylo výstupem jednání, dále Česká pošta deklarovala, že předloží takové řešení, které zajistí stejnou dostupnost poštovních služeb pro všechny obyvatele České republiky.

Je proto alarmující, že několik dní poté, 14. února 2011, vydává SMS ČR informaci a doporučení pro starosty, kde toto společné prohlášení vzešlé na půdě Svazu vydává za svoji dohodu s Českou poštou a radí starostům, jak v jeho duchu mají postupovat v případě, že budou zástupci České pošty osloveni.

Rovněž je nanejvýš zarážející, že SMS ČR napadá podpis Memoranda následně podepsaného mezi Českou poštou a Svazem, ve kterém Svaz deklaruje, že podpoří úsilí České pošty o optimalizaci sítě poštovních poboček, ovšem za předpokladu, že v území bez odpovídající dostupnosti veřejnou hromadnou dopravou nedojde k zásadnímu omezení základních poštovních služeb. Velmi podstatné je ale to, že Česká pošta zde deklaruje, že počítá s dlouhodobým pokračováním projektu pobočkové sítě, a vyjadřuje své přesvědčení, že tento projekt nebude ohrožen ani případnou privatizací České pošty.

Předsednictvo Svazu měst a obcí ČR proto apeluje na všechny starosty: Nepodléhejte vykonstruovaným útočným tvrzením, za kterými nelze spatřit nic jiného než snahu zviditelnit se a lacino získat potenciální členy. Mediální výkřiky s použitím nepřesných a zavádějících informací nikomu nepomohou, a nejméně pak malým obcím. Zjistěte si vždy nejprve sami všechny dostupné informace a utvořte si na celou věc vlastní úsudek. Jedině seriózním a odpovědným jednáním můžeme společně dojít k rozumnému řešení.  

Na XI. Sněmu Svazu měst a obcí ČR, který se konal v květnu 2009 v Karlových Varech, zástupci Sdružení místních samospráv ČR, kteří jsou zároveň i členy Svazu, žádali o úzkou spolupráci obou organizací, která by vedla ve prospěch samospráv. Navzdory těmto snahám je ale Svaz ze strany SMS ČR velmi často napadán. Před nedávnem musel čelit jeho opět smyšlenému nařčení, že podporuje slučování obcí. Bude-li SMS ČR pokračovat v šíření zkreslených a mnohdy až poplašných informací, které neopodstatněně poškozují dobré jméno Svazu, a také ve využívání práce Svazu ve svůj vlastní prospěch, nezbude, než na nadcházejícím XII. Sněmu, který se bude konat ve dnech 26. a 27. května tohoto roku, tuto proklamovanou spolupráci přehodnotit.     

Všechny dokumenty k této problematice jsou vyvěšeny na webových stránkách Svazu www.smocr.cz.

 

V Praze dne 18. února 2011 

Předsednictvo Svazu měst s obcí České republiky