07.07.2015

Počet žen ve vedení obcí roste. Téměř čtvrtinu všech starostů a starostek tvoří ženy

Téměř čtvrtinu (23 %) všech starostů a starostek tvoří ženy. Nejvíce žen působí ve vedení nejmenších obcí (24 %), nejméně jich naopak najdeme na pozicích primátorek (11,5 %). V radách statutárních měst působí průměrně 20 % žen. Výsledky analýzy zveřejnila organizace Fórum 50 %, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice. Jedná se o vůbec první komplexní analýzu tohoto druhu.

Téměř čtvrtinu (23 %) všech starostů a starostek tvoří ženy. Nejvíce žen působí ve vedení nejmenších obcí (24 %), nejméně jich naopak najdeme na pozicích primátorek (11,5 %). V radách statutárních měst působí průměrně 20 % žen. Výsledky analýzy dnes zveřejnila organizace Fórum 50 %, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice. Jedná se o vůbec první komplexní analýzu tohoto druhu.

Úroveň místních samospráv je v české politice jedinou, kde se trvale zvyšuje zastoupení žen mezi nominovanými i mezi zvolenými zastupitelkami. Počet žen v komunální politice vzrostl od roku 1994 do roku 2014 více než 1,5 krát. Jejich podíl po volbách v roce 2014 činí 27 %, na pozici starostky či primátorky 23 %. Fórum 50 % vytvořilo unikátní webovou databázi, kde lze všechny zvolené starostky dohledat a která je veřejně dostupná na tomto odkazu: http://padesatprocent.cz/cz/politicky/databaze-politicek/starostky.

„Vzrůstající zapojení žen do rozhodování na komunální úrovni je určitě dobrou zprávou. Bohužel ani zde ještě nebyla dosažena tzv. minimální 30% kritická hranice, kterou je nutné překročit, aby určitá menšina mohla efektivně hájit své potřeby a zájmy a nebyla ‚převálcována‘ většinou. Zároveň platí, že nejvíce žen najdeme tam, kde je nejméně moci a peněz, tedy na úrovni nejmenších obcí, kde je pozice starostek většinou neuvolněná a jen symbolicky finančně ohodnocená,“ komentuje výsledek analýzy ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková. „Velmi nízké je zastoupení žen v Poslanecké sněmovně i krajských zastupitelstvech, průměrně kolem 20 %. Zde mohla pomoci novela zákona zavádějící kvóty na kandidátní listiny, tu však včera vláda zamítla,“ doplňuje Kavková.

„Osobně velmi vítám a podporuji zapojení žen do rozhodování nejen na komunální úrovni. Pro harmonický rozvoj komunity je totiž velmi potřeba rozdílný ženský a mužský pohled a způsob řešení problémů. Přínosný je také fakt, že ženy zpravidla kladou větší důraz na mezilidské vztahy a jejich zlepšení. Měli bychom tedy všichni chtít rovnováhu žen a mužů, protože pak bude společnost ohleduplnější a lépe komunikovat,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl.

Nejmenší podíl žen najdeme ve statutárních městech na pozici primátorek, pouze 11,5 % (z 26 primátorů jsou jen 3 ženy – v Praze, v Děčíně a Ústí nad Labem). V obcích III. typu činí celkový podíl žen na pozicích starostek necelých 15 %, v obcích II. typu 21 % a v nejmenších obcích I. typu působí žen 24 %.

Stejně tak platí, že zastoupení žen v městských radách je celkově nižší než v zastupitelstvech. V radách statutárních měst a v radě hlavního města Prahy je celkově zastoupeno 20 % žen. Mezi jednotlivými městy však panují výrazné rozdíly. Vyrovnané zastoupení mají 3 z nich – Praha (45,5 %), Děčín (44,4 %) a nově i Ústí nad Labem (50 %), kde má ovšem rada momentálně jen 6 osob. Na opačném pólu stojí Mladá Boleslav a Karlovy Vary, kde v radě zasedají výhradně muži.

Níže si můžete stáhnout tiskové zprávy s informacemi o počtu žen v zastupitelstvech v jednotlivých statutárních městech. A také samotnou analýzu. Na tomto místě jsou k dispozici fotografie z tiskové konference, kde byly výsledky analýzy představeny. 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.