11.11.2016
Pokud obcím přibydou povinnosti, měly by na to dostat peníze
Podpořit růst ekonomiky, zajistit, aby se budovala dopravní infrastruktura a čerpaly evropské dotace. Na to se chce podle premiéra nyní soustředit vláda. Bohuslav Sobotka to řekl na XIX. celostátní finanční konferenci, která ve čtvrtek 10. listopadu 2016 začala v pražských Vysočanech. Dvoudenní akci, které se účastní na 400 lidí, tradičně pořádá Svaz měst a obcí ČR. Jeho předseda a starosta Kyjova František Lukl mimo jiné poukázal na to, že je třeba změnit Ústavu.
Podpořit růst ekonomiky, zajistit, aby se budovala dopravní infrastruktura a čerpaly evropské dotace. Na to se chce podle premiéra nyní soustředit vláda. Bohuslav Sobotka to řekl na XIX. celostátní finanční konferenci, která ve čtvrtek 10. listopadu 2016 začala v pražských Vysočanech. Dvoudenní akci, které se účastní na 400 lidí, tradičně pořádá Svaz měst a obcí ČR. Jeho předseda a starosta Kyjova František Lukl mimo jiné poukázal na to, že je třeba změnit Ústavu.
„Velmi oceňuji spolupráci s vládou, dá se říci, že je to kabinet obcím přívětivý. Nicméně v každém vztahu jsou oblasti, které vyvolávají vrásky na čele. Ve vztahu k samosprávám je to financování jako takové. Obecně totiž městům a obcím v poslední době přibývají povinnosti a odpovědnost, aniž by se s tím nesly potřebné peníze,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Proto bychom velmi uvítali změnu Ústavy tak, aby garantovala, že úkoly navíc pro samosprávy budou znamenat také povinnost státu zajistit potřebné financování.“
Podle předsedy vlády setkávání se Svazem měst a obcí ČR nejsou formální schůzky, jsou to věcná jednání, kde se řeší konkrétní témata. Bohuslav Sobotka uvedl, že se na ně jeho kabinet snaží reagovat, samosprávy poslouchá, a to může předcházet celé řadě problémů, které by se jinak složitě řešili. Od ledna se tak mimo jiné o 5 % zvýší příspěvek na výkon státní správy, který dlouhá léta stagnoval, vyřešila se také gesce a financování veřejného opatrovnictví a byla zahájena čerpání ze všech operačních programů.
Premiér také uvedl, že na poslední chvíli nebude legislativní smršť a legislativní ofenziva. V této souvislosti se Bohuslav Sobotka obrátil na účastníky XIX. celostátní finanční konference, aby apelovali na poslance a senátory, aby velmi přemýšleli o tom, které zákony ještě budou chtít v posledním roce iniciovat. Vláda se chce ještě teď soustředit na to, aby pokračoval hospodářský růst. Podle premiéra kabinet bude dělat takové kroky, které podpoří růst ekonomiky v roce 2017 a v roce 2018. Byl schválen návrh státního rozpočtu a počítá se s tím, že bude schválen v první polovině prosince. Podle Sobotky je to rozpočet, který navyšuje prostředky na investice; a z pohledu toho, co pro růst může vláda udělat, by rok 2017 měl být lepším rokem, než je rok 2016.
„Hybateli dění v obcích bývají často rodinné firmy, o kterých však neexistuje souhrnný přehled. Situaci bychom chtěli zmapovat, je to právě „rodinné stříbro“, které má zásadní vliv na rozvoj lokální ekonomiky na venkově,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Velmi bychom také ocenili podporu meziobecní spolupráce, oblastí, na které nejsou tituly. Společně totiž obce zvládají více. Jsem proto velmi rád, že pan premiér považuje cestu meziobecní spolupráce za správnou a přislíbil, že takové projekty Svazu měst a obcí ČR podpoří.“
František Lukl ocenil také reprezentativní zastoupení vlády na XIX. celostátní finanční konferenci. Hosty byli 1. místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová či ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Díky spolupráci s uvedenými resorty se od roku 2017 vrátí podíl z DPH v rozpočtovém určení daní na úroveň před důchodovou reformou, lze čerpat evropské i národní dotace na inkluzi ve školství i na výstavbu a zkvalitnění kapacit školských zařízení a podařilo se zajistit finance také na místní komunikace.
Řada finančních témat však zůstává nedořešena. Samosprávy tak například upozorňují, že není šťastné zvyšovat platy ve veřejném sektoru v průběhu roku, protože rozpočtové peníze městům a obcím pak zákonitě chybí jinde. Města a obce také zásadně nesouhlasí s novelou autorského zákona, která mimo jiné počítá paušálními poplatky za kopírování děl v budovách pro veřejné účely, jako jsou školy, knihovny, archivy atd. Tyto veřejné prostředky přitom mají jít kolektivním správcům autorských práv nezávisle na tom, co se kopíruje. Pro samosprávy je rovněž nepřijatelný zákon o odpadech. Mimo jiné proto, že nijak nezohledňuje meziobecní spolupráci, a tedy možnost, aby svazky obcí společně vedly evidenci a ohlašování odpadů či zajišťovaly nakládání s odpady od sběru po konečné využití nebo odstranění. Právní předpis také navrhuje naprosto neakceptovatelnou výši skládkovacího poplatku.
Program XIX. CFK je dostupný na http://www.smocr.cz/cz/nase-akce/financni-konference/xix-cfk/default.aspx. Akce se koná v Clarion Congress Hotel Prague v pražských Vysočanech. Generálními partnery jsou Česká spořitelna a skupina ČEZ. Hlavním partnerem společnost Elektrowin. Partnery pak Česká pošta, Českomoravská záruční a rozvojová banka, Empemont, ECO LED SOL, Veolia a Wolters Kluwer. Mediálními partnery jsou časopis Svazu Informační Servis (InS), deník Lidové noviny, Parlamentní listy a časopis Veřejná správa.
XIX. celostátní finanční konference - 10. a 11. listopad 2016 - Clarion Congress Hotel Prague
Průběžné informace najdete na facebooku.