18.05.2018

Rada Svazu: Jednoznačně a důrazně odmítáme paušální rušení matrik ve více než čtyřech stovkách obcí, způsobí to jen velké problémy

Paušální zrušení matričních úřadů ve více než čtyřech stovkách obcí v České republice, jak navrhuje Ministerstvo vnitra, je zcela nepřípustné. Tak zní stanovisko, na kterém se dnes v Třeboni usnesla Rada Svazu měst a obcí ČR.

TŘEBOŇ, 18. května 2018: Paušální zrušení matričních úřadů ve více než čtyřech stovkách obcí v České republice, jak navrhuje Ministerstvo vnitra, je zcela nepřípustné. Tak zní stanovisko, na kterém se dnes v Třeboni usnesla Rada Svazu měst a obcí ČR. Připouští nutnost zefektivnit financování veřejné správy, volá však po řešení dle takzvaného výkonového modelu.  

Svaz má v plánu jednat s ministrem vnitra a přesvědčit ho o tom, že změna na úřadech, která by měla začít platit od počátku příštího roku, je necitlivá a vzdaluje veřejnou správu lidem. „Budeme se snažit přesvědčit pana ministra o nutnosti řešení cestou evoluční a nikoliv radikální, kterou navrhuje. Jsou činnosti, které obce vykonávají za stát, a nelze je jen přepočítávat na korunu, neboť mají nejen administrativní význam, ale také význam komunitní,“ uvedl předseda SMO ČR František Lukl.  

Ministerský návrh vychází z analýzy z let 2014-2016. „Z této analýzy vyplynuly velké rozdíly mezi distribucí finančních prostředků na jednotlivé matriční úřady, ale také velký počet matričních úřadů vykazující velmi nízkou aktivitu,“ vysvětluje v dopise dotčeným obcím potřebu změny náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.  

Naplněním změny by se ale zvýšila četnost výjezdů matrikářek a zvětšila by se zároveň vzdálenost míst, do kterých by musely dojíždět, varuje Svaz měst a obcí ČR. Zrušení matrik v některých obcích navíc zatíží ty, které jejich agendu budou muset převzít. Na to mnohé z nich nejsou připraveny, případně budou muset z kapacitních důvodů omezit své jiné dosavadní činnosti.  

Zásadní proto podle SMO ČR je, aby zůstalo na rozhodnutích starostů, zda se jim matrika vyplatí či nikoliv. „Řešení spatřujeme ve výkonovém modelu, kdy by stát proplácel paušální částku za matriční úkon a v případě potřeby by nedostačující peníze dodala obec ze svého rozpočtu,“ shrnuje kompromisní východisko výkonný ředitel Svazu Pavel Drahovzal.  

Jako špatně, nedůsledně a nedomyšleně připravený hodnotí ministerský návrh starostka Buštěhradu Daniela Javorčeková. „Vychází ze zcela neaktuální statistiky. U nás se naopak počet úkonů, například svateb, zvyšuje. Rozšiřuje se výstavba a roste tak počet obyvatel,“ odmítá Javorčeková změnu. Zdůrazňuje, že jejich matrikářka musí velmi často dojíždět do sousedních Lidic, které jsou početně mnohem menší než Buštěhrad. Těm ale rušení nehrozí, neboť se zde nachází atraktivní svatební místo.