18.03.2014
Řešení sociálního bydlení? Dát lidem práci a víc peněz
Stát by měl dát na sociální oblast, tedy i na sociální bydlení, víc peněz. Jinak není možné, aby za ni nesly odpovědnost města a obce. Říká to Svaz měst a obcí ČR ve shodě s Platformou pro sociální bydlení. Podle nich nejsou řešením sociálního bydlení ubytovny, ale standardní nájemní bydlení a podpůrné služby. Lidem v obtížné životní situaci je třeba pomoci také tvorbou a dostatečnou nabídkou pracovních míst. (Foto: artur84 / FreeDigitalPhotos.net)
Stát by měl dát na sociální oblast, tedy i na sociální bydlení, víc peněz. Jinak není možné, aby za ni nesly odpovědnost města a obce. Říká to Svaz měst a obcí ČR ve shodě s Platformou pro sociální bydlení. Podle nich nejsou řešením sociálního bydlení ubytovny, ale standardní nájemní bydlení a podpůrné služby. Lidem v obtížné životní situaci je třeba pomoci také tvorbou a dostatečnou nabídkou pracovních míst.
Obce hrají v sociálním bydlení zásadní roli. Nemohou však suplovat roli státu, který dosud nepřipravil komplexní řešení sociálního bydlení, i když to plánovala Koncepce bydlení v ČR do roku 2020, přijatá za minulých vlád. Koncepce navíc slibovala výrazně vyšší podporu nájemního bydlení, té se však dosud nedostává.
"Sociální bydlení je třeba řešit systémově", říká výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Jana Vildumetzová a dodává: "Diskuze o podobě sociálního bydlení by měla probíhat v partnerství státu, měst a obcí a neziskových organizací. Stát musí na systém zajistit dostatek finančních prostředků. Spolu s Platformou pro sociální bydlení vidíme cestu ve větší podpoře standardního nájemního bydlení, nikoliv v podpoře ubytoven. Předpokladem dlouhodobé udržitelnosti bydlení jsou samozřejmě příjmy, proto je naprosto nezbytný také dostatek pracovních příležitostí."
Velmi diskutované ubytovny nejsou podle Svazu měst a obcí ČR a Platformy pro sociální bydlení dlouhodobým řešením situace potřebných rodin s dětmi a v politice sociálního bydlení tak nemají co dělat. Důvody vysvětluje koordinátor Platformy pro sociální bydlení z IQ Roma servisu Jan Milota: "Sociální bydlení má být nástrojem sociálního začleňování a jako takové je možné pouze v bytech. Pro krizové situace existují - podle zákona o sociálních službách - pobytové sociální služby. Organizace sdružené v Platformě provozují více než 170 sociálních bytů, to však zdaleka nestačí. Stát by se měl z těchto zkušeností poučit."
Svaz měst a obcí ČR spolu s Platformou tak navrhují jasně definovat cíl sociálního bydlení a spočítat náklady, které s ním souvisejí. Vzhledem k limitům a plánování státního rozpočtu je nutné vyčíslit navýšení peněz do sociální oblasti, včetně sociálního bydlení, v delším časovém horizontu. Předseda pracovní skupiny pro sociální začleňování Svazu měst a obcí ČR Petr Pospíšil v této souvislosti zdůrazňuje: "Výdaje státu do sociální oblasti, včetně podpory sociálního bydlení, jsou dnes zcela nedostatečné. Dělat další koncepce nemá smysl, pokud tu nebude jednoznačný, a minimálně ve střednědobém rámci rozpočtu, vyčíslený závazek státu peníze určené na tuto oblast významně navýšit."
Podle nedávno zveřejněných údajů je v Evropě na 11 milionů volných bytů. Už dnes přitom mnoho nájemních sociálních bytů v ČR ve spolupráci s obcemi spravují právě neziskové organizace, společně tak pomáhají řešit bezdomovectví a uniknout dluhové pasti. Oba subjekty by mohly přispět s podněty a zkušenostmi z praxe k přípravě nové koncepce sociálního bydlení a souvisejícího zákona tak, aby nová legislativa reagovala na skutečné potřeby lidí v obtížné životní situaci.