15.09.2010

S opětovným snížením příspěvku na přenesený výkon státní správy nemůžeme souhlasit

Navržené snížení příspěvku na přenesený výkon státní správy nepředstavuje úsporu veřejných financí, jak tvrdí vláda, nýbrž pouze přenesení nákladů ze státu na obce, shodují se členové Komory statutárních měst Svazu měst a obcí ČR, kteří se ke svému pravidelnému zasedání sešli 10. září 2010 v Děčíně.

Navržené snížení příspěvku na přenesený výkon státní správy nepředstavuje úsporu veřejných financí, jak tvrdí vláda, nýbrž pouze přenesení nákladů ze státu na obce, shodují se členové Komory statutárních měst Svazu měst a obcí ČR, kteří se ke svému pravidelnému zasedání sešli 10. září 2010 v Děčíně. Na pořadu jednání měli mimo jiné také problematiku hazardu.

Přenesený výkon státní správy představuje činnosti, které obce musí zajišťovat pro stát. Platy a další náklady hradí obce ze svých rozpočtů a příspěvek na úhradu nákladů získává samospráva ze zákona. Také nezávislá analýza, kterou pro ministerstvo financí v roce 2008 zpracovalo konsorcium vysokých škol, jasně prokázala, že obce musí na služby pro stát zapojovat i prostředky určené pro svůj rozvoj.

Na základě dlouhodobé snahy Svazu byl v roce 2010 navýšen příspěvek pro obce I. a II. typu. „Obcím s rozšířenou působností, tedy tzv. trojkám, které zajišťují největší objem přenesené státní správy, sliboval ministr Janota dorovnání v roce 2011,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR Oldřich Vlasák. Současná vláda chce ale příspěvek naopak znovu snížit. Reálně tak hrozí, že nedostatek financí se negativně projeví v kvalitě poskytovaných služeb. Ministerstvo financí se rozhodlo pro jednoduchý aritmetický přístup. Výši příspěvku, která vychází z podkladů ministerstva vnitra, chce v příštím roce pro všechny typy obcí krátit zvoleným koeficientem. „Mělo by se jednat o plošné snížení o více než 17 %. Kdo ale zaručí, že v budoucnu se vypočtená částka nebude krátit třeba o polovinu? Také obce se musely vyrovnávat s dopady ekonomické krize a dnes již nedisponují dodatečnými prostředky, které by mohly na úhradu nákladů na státní správu vynakládat,“ dodává primátor Děčína Vladislav Raška.

Komora statutárních měst jednala také o hazardu. Svaz měst a obcí ČR uvítal, že ministerstvo financí předložilo k připomínkování krátkou vládní novelu zákona o loteriích, která upravuje povolování videoloterních terminálů. „Oceňujeme, že vláda ve svém Programovém prohlášení jednoznačně vymezuje svou pozici vůči hazardnímu průmyslu a chce přistoupit k jeho vyššímu zdanění i k odstranění výjimek v této oblasti. Na druhé straně ale nesmí dojít

k zániku místní vazby mezi výnosem a územím, kde je hazard provozován. Podle nás by tedy měly zůstat zachovány místní poplatky a případně i část výnosů správních poplatků směrovat do rozpočtu obcí za účelem odstraňování negativních sociálních dopadů,“ uvedl předseda Komory statutárních měst Dan Jiránek, primátor Kladna. Podle primátorů by novela zákona měla také odstranit závislost kulturních, sportovních a jiných institucíí na příspěvku od provozovatelů hazardu a jednoznačně zamezit zneužívání odvodů na veřejně prospěšné účely.