12.02.2019

Seriál Krajských setkání Svazu měst a obcí ČR byl zahájen v Ústí nad Labem

Třináct konferencí ve třinácti krajských městech - to jsou Krajská setkání Svazu měst a obcí ČR. Maratón jednodenních konferenčních akcí Svazu určených členským i nečlenským městům a obcím započal v úterý 12. února v sídle Krajského úřadu Ústeckého kraje v Ústí nad Labem za přítomnosti osmi desítek starostek i starostů.

Třináct konferencí ve třinácti krajských městech - to jsou Krajská setkání Svazu měst a obcí ČR. Maratón jednodenních konferenčních akcí Svazu určených členským i nečlenským městům a obcím započal v úterý 12. února v sídle Krajského úřadu Ústeckého kraje v Ústí nad Labem za přítomnosti osmi desítek starostek i starostů.

V úvodním proslovu výkonná ředitelka Svazu Radka Vladyková společně s Oldřichem Bubeníčkem, hejtmanem Ústeckého kraje, pozdravili přítomné delegáty a zároveň uvítali do Svazu měst a obcí primátora Teplic Hynka Hanzu jako reprezentanta nového svazového člena. „Díky Teplicím reprezentuje Svaz nyní již téměř 8,5 milionů občanů ČR. Přibyl nám takto zároveň poslední chybějící člen z řady statutárních měst a jejich reprezentace je nyní kompletní,“ připomněla Radka Vladyková. Mezi dalšími hosty byl i primátor hostitelského města Ústí nad Labem Petr Nedvědický nebo předseda Sdružení tajemníků ČR Jaromír Zajíček.

Krajská setkání, která se budou konat v průběhu února a března postupně ve všech krajích, nabídnou představení aktivit, činností a projektů Svazu měst a obcí. Tradiční téma „aktuální legislativa“ se zaměří mimo jiné na novelu stavebního zákona, novelu zákona o sociálním bydlení, zákona o odpadech a kontrolních pravomocech NKÚ a další problematiku. Dále zazní příspěvky na aktuální témata samospráv od odborníků z ministerstev, státních institucí i firem.

Jedním z hlavních bodů programu, který zazní na všech setkáních, je příprava XVII. sněmu Svazu, který se uskuteční ve dnech 23. a 24. května 2019 v Ostravě. Podstatným tématem budou též aktuální informace k přípravě nového programového období 2021-2027 z pohledu měst a obcí. „Termín konání Sněmu byl schválen již v loňském roce, dříve než byl vyhlášen termín konání voleb do Evropského parlamentu,“ objasnila Radka Vladyková.

Přítomné hosty ústeckého setkání dále informovali svazoví zástupci o projektech Svazu měst a obcí ČR Centra společných služeb, Efektivní správa obcí a Smart City.

Z pohledu ústeckého regionu přednesl zásadní příspěvek o drogové problematice náměstek primátora statutárního města Ústí nad Labem Tomáš Vlach. Zmínil, že Ústecký kraj je po Praze druhý nejzatíženější, pokud jde o užívání nelegálních drog, a nastínil možnosti obcí v boji proti drogové závislosti a proti jejím dopadům na společnost. Důraz by měl být kladen na prevenci a sociální služby zvláště v sociálně vyloučených lokalitách, kde se setkáváme i s mezigeneračním užíváním návykových látek. Město má zavedenou funkci „koordinátor protidrogové problematiky“, který zabezpečuje programy a poradenství, prevenci na školách (náklady jsou 1,2 mil. Kč/rok). Řízení problematiky by mělo splňovat určité standardy MŠMT.

I další body programu byly věnovány aktuální problematice činnosti municipalit.

Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021 se blíží, nový systém sčítání a s tím spojené úlohy obcí představili zástupci Českého statistického úřadu.

S povinnostmi obcí a měst při správě vodovodů a kanalizací seznámili účastníky konference zástupci Ministerstva zemědělství.

Město pro byznys pro Ústecký kraj - třetím nejúspěšnějším městem se stalo „domácí“ Ústí nad Labem, na druhém místě se umístily Lovosice a vítězem s nejlepšími podmínkami pro rozvoj podnikatelského sektoru byl vyhodnocen Děčín. Zástupce společnosti Communa Petr Lutonský vyhlásil výsledky výzkumu a předal oceněným pamětní listiny.

V rámci diskuse přečetla výkonná ředitelka Svazu usnesení Předsednictva Svazu, které odmítá navržené znění nového stavebního zákona. Postoj Svazu podpořili přítomní účastníci krajského setkání a vyzvali Předsednictvo k medializaci negativního postoje.

Krajské setkání představitelů měst a obcí Ústeckého kraje zároveň vyzvalo vedení Svazu měst a obcí České republiky k jednání s Ministerstvem vnitra o úpravě a navýšení platů starostů a místostarostů územně samosprávných celků tak, aby odpovídaly jejich postavení.

 

Generálními partnery Krajských setkání jsou společnosti Česká spořitelna, a. s., a ČEZ, a. s. Hlavními partnery jsou EKO-KOM, a. s., a T-Mobile Czech Republic, a. s., partnerem společnost Artechnic-Schréder, a. s. Mediálními partnery jsou deníky Lidové noviny a MF DNES a časopis Svazu Informační servis (InS).

 

Pro další informace kontaktujte:

Svaz měst a obcí ČR, e-mail: smocr@smocr.cz, tel.: 234 709 711

 

O Svazu měst a obcí České republiky:

Svaz měst a obcí České republiky je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje více než 2 700 měst a obcí a svými členy tak čítá více než 8 milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a na facebooku.