09.02.2009

Starostové Královéhradeckého kraje jednali o odpadech, vodohospodářských projektech i Evropské unii

Problémy s financováním obcí, změny v zákoně o dani z nemovitosti či záležitosti vodohospodářských projektů. To jsou některá z témat, která diskutovali zástupci samospráv v Královéhradeckém kraji s představiteli Svazu měst a obcí České republiky (SMO ČR) v rámci již sedmého ročníku Krajského setkání. To letošní se konalo 9. 2. 2009 v Hotelu Černigov v Hradci Králové a účastnilo se ho přes sto starostů z celého Královéhradeckého kraje.

Problémy s financováním obcí, změny v zákoně o dani z nemovitosti či záležitosti vodohospodářských projektů. To jsou některá z témat, která diskutovali zástupci samospráv v Královéhradeckém kraji s představiteli Svazu měst a obcí České republiky (SMO ČR) v rámci již sedmého ročníku Krajského setkání. To letošní se konalo 9. 2. 2009 v Hotelu Černigov v Hradci Králové a účastnilo se ho přes sto starostů z celého Královéhradeckého kraje.

Jedním z intenzivně diskutovaných témat letošního Krajského setkání byla situace kolem vodohospodářských projektů. Česká republika se v přístupových smlouvách zavázala splnit směrnici EU ohledně vybudování čističek a kanalizace ve všech obcích nad dva tisíce obyvatel do konce roku 2010. Dnes je však jasné, že většina obcí tuto podmínku nesplní. „Vládě se sice podařilo dohodnout s Evropskou komisí, že za nesplnění podmínek nebude uplatňovat vůči České republice žádné sankce, avšak toto riziko v současnosti přešlo na města a obce, kterým nadále hrozí pokuty ze strany České inspekce životního prostředí, a to až do výše jednoho milionu korun,“ vysvětlil Pavel Drahovzal, právník Oddělení legislativně-právního Kanceláře SMO ČR. Je vysoce pravděpodobné, že případné sankce by města byla nucena kompenzovat zvýšením cen vodného a stočného. „Problematická je také situace velkých aglomerací, například města Hradec Králové. Ty mají často s provozovateli vodovodních a kanalizačních sítí podepsané dlouhodobé smlouvy, což Evropská unie považuje za ohrožení konkurence a volné soutěže, a není proto ochotna podobné partnerské svazky finančně podporovat,“ doplnil Pavel Drahovzal. Tato skutečnost výrazně omezuje možnosti měst využívat na modernizaci čističek odpadních vod evropské peníze. Svaz měst a obcí ČR vítá snahu Ministerstva zemědělství získat podporu pro čerpání půjčky od Evropské investiční banky ve výši tří miliard korun do národního dotačního programu, ze kterého by obce mohly na nutnou modernizaci vodohospodářských projektů prostředky brát.

Zástupci SMO ČR seznámili účastníky setkání s legislativními novinkami, které se dotýkají fungování samospráv, a které Svaz připomínkoval. Některé z nich již nabyly účinnosti a některé účinnosti v brzké době nabudou. „Je důležité, aby obce věděly, jak mohou efektivně a zároveň pro občany průhledně upravovat objem finančních prostředků na svůj rozvoj. Od začátku roku platí novela zákona o dani z nemovitosti, která přinesla obcím jednu z možností, jak navýšit své rozpočty,“ vysvětlil předseda Svazu Oldřich Vlasák. „Zatím máme zjištěno, že ke zvýšení koeficientů, kterými se násobí daňová povinnost vlastníka nemovitosti, přistoupilo pouze malé procento obcí,“ dodal s poukazem na to, že mnoha obcím zabránily v aplikaci vyšších koeficientů nejasnosti kolem statutu zemědělských pozemků. Ty podle novely nakonec novým podmínkám zdanění nepodléhají. Dále se jedná se především o novelu občanského zákoníku a o zákony vztahující se k tzv. e-Governmentu (datové schránky, základní registry). Dále se také diskutovalo o připravované novelizaci stavebního zákona či o novém zákoně o DPH, ke kterému Svaz připravuje samostatný seminář.

Důležitým tématem letošního Krajského setkání byla problematika odpadového hospodářství a s tím spojený pokles zájmu odběratelů o druhotné suroviny. Obce v Královéhradeckém kraji výrazně pociťují klesající zájem o tříděný papír, kovy a další suroviny na svých příjmech. V současné době totiž odběratelské firmy v mnoha obcích odmítají za tříděný odpad platit a často dokonce za odebrání tříděného odpadu úhradu požadují. „O tomto problému momentálně vedeme jednání s Ministerstvem životního prostředí. Navíc tento týden bude jednat Komise životního prostředí se svozovými společnostmi a odběrateli surovin o způsobech řešení této záležitosti, a to i do budoucna,“ uvedl Pavel Drahovzal.  A dodal: „Nastavení pravidel ohledně cenové politiky při výkupu surovin považuje Svaz za velmi klíčové. Do budoucna bychom měli zamezovat podobným výkyvům, které mají zásadní dopad na financování obcí.“

K dalším diskutovaným tématům patřilo například předsednictví České republiky Radě EU či téma bezúplatných převodů státních pozemků na obce. Starosty především zajímalo, jak nakládat s pozemky například kolem silnic, které nepatří do majetku obcí, přesto se o ně musejí starat. „Na Ministerstvu zemědělství leží náš návrh na rozšíření výčtu pozemků, které by měly podle připravovaného zákona přejít do majetku obcí,“ uvedl Pavel Drahovzal. 

Krajská setkání již tradičně představují platformu pro výměnu názorů mezi Svazem měst a obcí a zástupci samospráv. „Setkání každoročně přinášejí množství nových podnětů a připomínek k naší práci. Zároveň také slouží jako přímý zdroj nejnovějších informací o důležitých záležitostech fungování samospráv v jednotlivých krajích,“ uzavřel Oldřich Vlasák.