18.11.2008

Starostové vítají přípravu nového zákona o RUD

Na jednání s vládou ČR, které proběhlo v říjnu, vyjádřili zástupci Svazu měst a obcí (SMO ČR) plnou podporu zpracování nového zákona o rozpočtovém určení daní (RUD). Nový zákon by měl podle nich posílit finanční zdroje malých obcí, zároveň však respektovat zajišťovaný objem výdajů, které občané od obcí očekávají.

Na jednání s vládou ČR, které proběhlo v říjnu, vyjádřili zástupci Svazu měst a obcí (SMO ČR) plnou podporu zpracování nového zákona o rozpočtovém určení daní (RUD). Nový zákon by měl podle nich posílit finanční zdroje malých obcí, zároveň však respektovat zajišťovaný objem výdajů, které občané od obcí očekávají.

S koncem letošního roku by měly být známy výsledky Analýzy financování výkonu státní správy a samosprávy územních samosprávných celků zpracované ekonomickými experty, která poskytne relevantní množství dat pro přípravu nového zákona o RUD. „Při našem jednání s vládou jsme upozornili na výsledky této rozsáhlé analýzy financování samospráv a doporučili jsme jejím ministrům, aby závěry z ní plynoucí respektovala při přípravě nového zákona o rozpočtovém určení daní,“ uvedl Oldřich Vlasák, předseda SMO ČR.

Stávající zákonná úprava rozpočtového určení daní starostům nevyhovuje a podle některých dokonce obce poškozuje. „Nový zákon by měl podmínky financování samospráv narovnat tak, aby podíl financování malých i větších obcí a měst byl spravedlivější a více odpovídal jejich potřebám,“ upřesnil Oldřich Vlasák a dodal: „Průběžné výsledky analýzy ukazují na to, že reálné potřeby měst a obcí jsou oprávněné a že jejich obyvatelé mají nároky, které musí města a obce zajišťovat. Stát by proto měl zvětšit podíl peněz, které do obecních a městských rozpočtů směřují.“ Mimo jiné také představitelé SMO ČR při jednání s vládou ČR navrhli, aby nový zákon obsahoval garance příjmů v případě výpadků způsobených změnou v daňových zákonech. Přednesli rovněž požadavek na změnu ve stanovování počtu obyvatel. Stávající způsob, který pracuje podle údajů Českého statistického úřadu namísto údajů, které vede Ministerstvo vnitra ČR, totiž podle nich neodráží skutečný stav. V neposlední řadě na jednání zazněl požadavek, aby vláda ČR učinila maximum pro omezení tzv. porcování medvěda tím, že prostředky, které procházejí rozdělováním při schvalování státního rozpočtu, zařadí do systému sdílených daní. V tomto ohledu je ale podle vládních představitelů suverénem Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR.
 
Hlavním požadavkem Svazu měst a obcí ČR zůstává doporučení respektovat při tvorbě nového zákona o RUD závěry analýzy financování samospráv. Na základě podnětu SMO ČR zadalo Ministerstvo financí zpracování analýzy, jejímž hlavním garantem se stala Vysoká škola ekonomická v Praze. 

„Snažili jsme se prosadit zpracování takovéto analýzy již od poloviny 90. let minulého století. Zatímco doposud se jednalo o víceméně volnou diskusi střetávajících se argumentů pro a proti změně daňového systému ve prospěch obcí, nyní bude k dispozici první fundovaný základ pro nasměrování potřebných změn,“ vysvětlil Jaromír Jech, výkonný místopředseda SMO ČR. „Očekáváme, že se tímto dokumentem budou zabývat zákonodárci napříč politických spektrem a že se začnou touto problematikou, která se bezprostředně dotýká každého obyvatele této země, vážně zabývat,“ dodal.