07.11.2017

Starostové z celé republiky požadují změnu ve zveřejňování majetkových přiznání. Obávají se zneužití citlivých údajů

Jednání Rady Svazu měst a obcí ČR, tedy jednoho z nejvyšších orgánů společenství hájícího zájmy samospráv, bylo pomyslnou tečkou XX. celostátní finanční konference (CFK). Starostové z celé České republiky na dvoudenní CFK debatovali o tom, co je v oblasti financování trápí a co je třeba změnit. Vše vyústilo v usnesení Rady, která mimo jiné odmítla novelu zákona o střetu zájmů. Podle představitelů samospráv právní předpis neopodstatněně a nepřiměřeně zasahuje do soukromí zastupitelů. Starostové tak požadují, aby se zveřejňování majetkových přiznání změnilo a přístup k nim měly pouze kontrolní orgány.

Jednání Rady Svazu měst a obcí ČR, tedy jednoho z nejvyšších orgánů společenství hájícího zájmy samospráv, bylo pomyslnou tečkou XX. celostátní finanční konference (CFK). Starostové z celé České republiky na dvoudenní CFK debatovali o tom, co je v oblasti financování trápí a co je třeba změnit. Vše vyústilo v usnesení Rady, která mimo jiné odmítla novelu zákona o střetu zájmů. Podle představitelů samospráv právní předpis neopodstatněně a nepřiměřeně zasahuje do soukromí zastupitelů. Starostové tak požadují, aby se zveřejňování majetkových přiznání změnilo a přístup k nim měly pouze kontrolní orgány.

 „Zastupitelé napříč celou zemí požadují, aby k citlivým údajům uváděným v majetkových přiznáních měly přístup jen odpovědné osoby. Jinak existují důvodné obavy, že by data mohla být snadno zneužitelná, či dokonce předmětem vydírání,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Je to paradoxní situace – na jednu stranu řešíme podstatně přísnější ochranu osobních údajů podle evropského nařízení, tzv. GDPR, na straně druhé bez potřebné ochrany soukromí a zajištění bezpečí otevíráme přístup k citlivým údajům starostů, místostarostů, radních a dalších zastupitelů i jejich blízkých.“

„Podněty na změnu zákona o střetu zájmů jsme zaznamenali z celé republiky, mimo jiné z Veselého nad Lužnici, Otic či Bystřice pod Hostýnem,“ říká výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR a starosta Velkého Oseku Pavel Drahovzal a dodává: „Rada Svazu měst a obcí tak jednomyslně schválila usnesení, v kterém požaduje, aby stát důkladně zhodnotil dopad zákona o střetu zájmů. A na základě výsledků právní předpis upravil tak, aby přístup do centrálního registru s majetkovými přiznáními měly pouze kontrolní orgány. Pokud se tak nestane, může dojít k odchodu osobností z veřejných funkcí, a tím k ochromení samospráv a rozvoje území jako takového.“

K zákonu o střetu zájmů se uskuteční společný seminář s Ministerstvem spravedlnosti, a to v pátek 24. listopadu 2014 v pražském sídle tohoto resortu (Vyšehradská 16, Praha 2, velká zasedací místnost č. 332,  1. patro). Účast na semináři je zdarma po registraci na adrese: http://smocr.cz/registration.aspx?itemID=46.   

Rada také zastává názor a rovněž k tomu přijala usnesení, že je třeba zatím zachovat současný stav výběru mýtného a vypsat nové výběrové řízení na mýtný systém. O jeho podmínkách je nutné jednat také s městy a obcemi, resp. Svazem měst a obcí České republiky. „Po příslušných resortech, zejména pak po Ministerstvu vnitra a Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, rovněž požadujeme, aby přijala a koordinovala opatření vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na základních a mateřských školách,“ říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi Vlastimil Picek a dodává: „Shoda panuje i v tom, že se v příštím roce, pravděpodobně na podzim, uskuteční mimořádný Sněm Svazu měst a obcí. Na něm by také mohly být vyhlášeny výsledky soutěže Nejlepší starosta / primátor 2014 - 2018.“ 

I když půjde o Sněm mimořádný, některá témata se dají čekat tradiční. Konkrétně to budou otázky, které města a obce trápí, a to ze všech oblastí. Mluvit se tedy bude i o penězích, kterým se věnovala jubilejní XX. celostátní finanční konference. Kromě požadavku na výše uvedenou změnu zákona o střetu zájmů, na CFK zazněla také potřeba konečně změnit Ústavu ČR (v souvislosti s financováním samospráv) a požadavek na odstranění duplicitních často i multiplicitních kontrol.

Prezentace na CFK se týkaly i elektronické evidence tržeb (EET), z níž se i díky činnosti Svazu podařilo ulevit venkovským spolkům. Dále se mimo jiné mluvilo o evropských dotacích. S jejich zaměřením v dalším programovém období má pomoci analýza potřeb měst a obcí, kterou Svaz měst a obcí zpracoval ve spolupráci s Univerzitou Karlovou, Ministerstvem pro místní rozvoj a společností MEPCO. Na CFK zazněly základní zjištění z analýzy s tím, že podrobné výsledky budou představeny na velkém semináři, který se uskuteční 5. prosince 2017 v Praze. Registrace na akci: http://smocr.cz/registration.aspx?itemID=38.

Generálním partnerem XX. celostátní finanční konference byly Česká spořitelna a ČEZ. Hlavním partnerem EKO-KOM, partnery pak ECO LED SOL, Ekolamp, EMPEMONT a Wolters Kluwer. Mediálními partnery byl časopis INS, Asociace regionálních a lokálních televizí (ARLT), Lidové noviny, Parlamentní listy a Veřejná správa. Partnerem společenského večera byla Českomoravská komoditní burza Kladno. Více o akci včetně prezentací najdete na: http://smocr.cz/cz/nase-akce/financni-konference/xx-cfk/default.aspx