12.02.2015
Stát a samospráva hledaly v Senátu způsob, jak zajistit veřejný pořádek a sociální stabilitu
Mají být vybrané opakované přestupky – například proti majetku nebo občanskému soužití – trestným činem? I této otázce se věnovalo veřejné slyšení v Senátu, které se týkalo petice měst a obcí o veřejném pořádku a sociální stabilitě.
Mají být vybrané opakované přestupky – například proti majetku nebo občanskému soužití – trestným činem? I této otázce se věnovalo veřejné slyšení v Senátu, které se týkalo petice měst a obcí o veřejném pořádku a sociální stabilitě. Podle předsedy Svazu měst a obcí ČR Dana Jiránka je zásadní, aby jakékoliv přijaté opatření, které zlepší stávající situaci, bylo vymahatelné.
„Myslíme si ve shodě se Senátem, že stávající zákonná opatření v oblastech, kterými se zabývá petice samospráv, jsou slabá a je třeba je změnit,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek a dodává: „Starostové mají pocit, že neexistují komplexní opatření. Proto jsem rád, že se díky Senátu podařilo uskutečnit věcné setkání zástupců resortů, kterých se veřejný pořádek a sociální stabilita týká. Mnoho ministerstev už na požadavky měst a obcí slyší a za to jim patří poděkování. Tam, kde jsou názory různé, třeba co se týče registru přestupků a Ministerstva spravedlnosti, nebo u odpadů a Ministerstva životního prostředí, budeme dále jednat a vysvětlovat, proč je třeba změna.“
„Veřejného slyšení se zúčastnili odborníci z Ministerstva práce a sociální věcí, Ministerstva spravedlnosti, Ministerstva vnitra, Ministerstva životního prostředí a Úřadu vlády,“ říká předseda petičního výboru Senátu Parlamentu ČR Jaromír Jermář a dodává: „Z jednání vzejde návrh usnesení pro plénum Senátu. Z debaty je zřejmé, že v mnoha oblastech, kterých se petice týká, dochází k postupným změnám legislativy tak, aby se zvýšila bezpečnost ve městech a obcích a zamezilo sociálním nepokojům. Zazněly také názory, že je třeba se zaměřit na alternativní tresty, aby nebyly přeplněné věznice. Přeji si, aby součinnost státní správy a samospráv dosáhla zdárného konce.“
Předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek ve svém vystoupení mimo jiné poukázal na to, že politika výplaty sociálních dávek by se měla upravit tak, aby lidi motivovala k práci. Zmínil i obavy měst a obcí, že chystaný zákon o sociálním bydlení přinese samosprávám pouze další povinnosti, aniž by řešil pravomoci a financování. Naprosto zásadní je podle něj spolupráce Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a Ministerstva pro místní rozvoj (MMR).
Sociální bydlení je na základě rozhodnutí vlády v gesci MPSV. „V současné době připravujeme koncepci sociálního, respektive dostupného, bydlení, která v nejbližších dnech půjde do meziresortního připomínkového řízení a následně bude předložena ke schválení kabinetu Bohuslava Sobotky. Po schválení koncepce budeme připravovat věcný záměr zákona, který by měl být připraven do konce léta, a poté budeme zpracovávat návrh samotného zákona. Pokud bude vše schváleno, měl by zákon nabýt účinnosti 1. ledna 2017, ale předpokládáme velmi dlouhé přechodné období, tak aby byl dostatek času pro obce,“ říká David Pospíšil, ředitel odboru sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí a dodává: „Chystaná pravidla dostupného či sociálního bydlení, která vznikají ve spolupráci s MMR, Legislativní radou vlády a samosprávou, by neměla zasahovat do samostatné působnosti obcí a měla by obsahovat i způsob financovaní z evropských a národních zdrojů, které budou mít dlouhodobý charakter. Koncepce přitom vychází z příkladů dobré praxe sociálního bydlení, které uvádí Svaz měst a obcí.“
Podobně se stát zabývá také sociálními dávkami, Poslanecká sněmovna nyní projednává novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi. Přichází s principem ocenit aktivitu člověka v těžké životní situaci v případě, že pracuje. Zjednodušeně řečeno říká: „Pokud se sám snažíš svou situaci změnit, tedy pracuješ, můžeš dostat od úřadu práce vyšší příspěvek na živobytí.“ Právě s Úřadem práce ČR podepsal Svaz měst a obcí ČR nedávno memorandum o spolupráci.