22.07.2005

Svaz měst a obcí ČR uzavřel dohodu o spolupráci s vládou

Premiér Jiří Paroubek a předseda Svazu Oldřich Vlasák podepsali dne 22. července 2005 v pražské Kramářově vile novou Dohodu o vzájemné spolupráci mezi vládou České republiky a Svazem měst a obcí ČR s platností na dobu neurčitou.

Premiér Jiří Paroubek a předseda Svazu Oldřich Vlasák podepsali dne 22. července 2005 v pražské Kramářově vile novou Dohodu o vzájemné spolupráci mezi vládou České republiky a Svazem měst a obcí ČR s platností na dobu neurčitou.

Svaz měst a obcí ČR od počátku svého vzniku usiluje o to, aby účinně hájil zájmy místních samospráv. Proto je třeba, aby se stal důstojným partnerem ústředních orgánů České republiky. Uzavřená Dohoda o vzájemné spolupráci by k tomuto měla přispět.

Premiér Jiří Paroubek o svém záměru uzavřít rámcovou smlouvu o spolupráci mezi Svazem a vládou hovořil již v květnu t.r. na IX. Sněmu Svazu ve Žďáru nad Sázavou. Před zraky téměř sedmi set starostů velice pozitivně hodnotil práci zastupitelů a mimo jiné konstatoval: “Spolupráce prospěje oběma stranám. Vláda totiž od vstupu země do Evropské unie musí přijímat různá rozhodnutí, která mají mezinárodní rozměr. Proto potřebuje v domácí politice partnera, který by jí dodával také informace ´zdola´“. Jeho vstřícný postoj na Sněmu ocenil nejen předseda Svazu Oldřich Vlasák, ale hlasitým potleskem ho odměnil celý sál.

8. června 2005 byl návrh Dohody předložen a schválen na jednání vlády ČR. 22. července 2005 byla Dohoda o vzájemné spolupráci mezi vládou ČR a Svazem měst a obcí ČR slavnostně podepsána v Kramářově vile premiérem Jiřím Paroubkem a předsedou Svazu Oldřichem Vlasákem. Došlo tak opět k významnému posunu ve vztahu mezi samosprávou a státní správou. „Naše vzájemná spolupráce jistě přispěje ke snížení administrativní zátěže občanů a zjednodušení správních postupů,“ řekl po podpisu Dohody premiér Paroubek.

A co od podepsané Dohody očekává předseda Svazu Oldřich Vlasák?

“V první řadě předpokládám, že si všichni ministři uvědomí, že je nutné spolupracovat se samosprávami a zapojit je do přípravy zákonů a strategií v jejich kompetenci. To by mělo vést  k odstranění různých nedostatků či krizí způsobených rozhodováním od zeleného stolu. Za druhé očekávám větší informovanost o perspektivách a připravovaných politikách vlády České republiky do řad starostů.  Dohoda bude ale jistě znamenat také další posílení významu Svazu a potvrzení jeho přínosu pro naše členy. Očekávám proto, že dojde ke vstupu nových členů do Svazu, kteří rozpoznají fakt, že více než 6000 obcí v České republice nemůže své komunální zájmy hájit individuálně.”

Účelem Dohody je zavedení systému pravidelných konzultací týkajících se vládních politik s dopadem na města a obce mezi vládou ČR a Svazem. Vláda se touto dohodou zavázala setkávat se se zástupci Svazu nejméně jednou ročně při společném jednání nad Plánem legislativních prací vlády a Plánem nelegislativních úkolů vlády. V případě naléhavé potřeby se obě strany mohou dohodnout na mimořádném setkání. Členové vlády nebo jejich náměstci při těchto jednáních seznámí zástupce Svazu se záměry vlády v oblasti jednotlivých resortů, které budou mít dopad na města a obce, a objasní charakter tohoto dopadu.

Svaz bude nabízet vládě ČR využití praktických zkušeností odborníků z úrovně územní samosprávy a seznamovat ji s nejdůležitějšími otázkami, které řeší města a obce. Stanoveny jsou i některé organizační záležitosti plánovaných setkání.

Věříme, že podpisem Dohody o vzájemné spolupráci dojde k prohloubení dialogu mezi obcemi a vládou, což povede k přiblížení obou úrovní veřejné správy, rozhodovací procesy se stanou srozumitelnějšími a jejich výsledky účinnějšími. Prvními projednávanými tématy by měly být: financování obcí – příspěvek na výkon přenesené působnosti, církevní restituce a legislativa a opatření Evropské unie.

Lenka Zgrajová