17.04.2014

Svaz požaduje, aby 80 % evropských peněz určených v období 2014+ pro MAS mohly využít obce

16 z celkem 20 miliard korun, které budou moci v novém programovém období formou integrovaných přístupů (CLLD) využít sídla do 25 000 obyvatel, by měly mít k dispozici obce. Právě obce jsou, jak zdůrazňuje Svaz měst a obcí ČR, ze zákona odpovědné za územní rozvoj a na rozdíl od třeba neziskových organizací mohou garantovat spolufinancování. S částkou 20 miliard korun na CLLD, kterou bude možné čerpat prostřednictvím místních akčních skupin (MAS), počítá Dohoda o partnerství pro programové období 2014–2020. 9. dubna ji schválila vláda. (Foto: Pixomar / FreeDigitalPhotos.net)

16 z celkem 20 miliard korun, které budou moci v novém programovém období formou integrovaných přístupů (CLLD) využít sídla do 25 000 obyvatel, by měly mít k dispozici obce. Právě obce jsou, jak zdůrazňuje Svaz měst a obcí ČR, ze zákona odpovědné za územní rozvoj a na rozdíl od třeba neziskových organizací mohou garantovat spolufinancování. S částkou 20 miliard korun na CLLD, kterou bude možné čerpat prostřednictvím místních akčních skupin (MAS), počítá Dohoda o partnerství pro programové období 2014–2020. 9. dubna ji schválila vláda.

Podstatou tzv. MAS, tedy místních akčních skupin, je partnerství mezi soukromým a veřejným sektorem. Tedy mezi obcemi, neziskovými organizacemi, podniky apod. V souvislosti s evropskými dotacemi to znamená, že tyto subjekty mohou předkládat integrované projekty, které vedou k územnímu rozvoji.

„Obce jsou ze zákona odpovědné za rozvoj území, zejména co se týče základních veřejných služeb a infrastruktury“, říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR a předseda Komory obcí Josef Bezdíček a dodává: „Své povinnosti nemohou přenášet na jiné subjekty a nejlépe přitom vědí, co, kdy a kde je třeba udělat. Obce jsou tedy základní součástí místních akčních skupin a na rozdíl od jiných subjektů, které MAS tvoří, například neziskových organizací, mohou garantovat spolufinancování. Proto by měly mít možnost využít 80 % peněz určených pro místní akční skupiny. U MAS je přitom samozřejmě zásadní kvalita, spolupráce a integrování dopadů jednotlivých projektů. Tak, aby z výsledků měla prospěch obec i region.“     

Podle Ministerstva pro místní rozvoj ČR (MMR), v jehož gesci jsou pravidla pro čerpání dotací z Evropské unie, se o rozdělení 20 miliard korun určených na MAS bude dále debatovat. Výsledkem dřívějších tříletých diskuzí je zmiňovaná a pro nové období zcela zásadní Dohoda o partnerství, kterou MMR pošle Evropské komisi (EK). Tento strategický dokument zakotvuje a vymezuje hlavní závazky ČR vůči EK v oblasti využívání evropských fondů a od něj se odvíjí i budoucí programy. Ty se nyní dopracovávají a podle nařízení Evropské unie bude třeba – až některé výjimky - poslat Evropské komisi nejpozději do 3 měsíců od předložení Dohody o partnerství.

Česká republika má na programovací období 2014 - 2020 z Evropské unie dostat cca 550 miliard korun. Z toho by 250 miliard mělo jít na tzv. územní dimenzi. Podle Svazu je nutné, aby byl systém evropských dotací v programovacím období 2014+ co nejjednodušší bez zbytečných mezičlánků a neopakovaly se chyby z minulosti. Rovněž má vzniknout Stálá konference na regionální úrovni proto, aby mj. usnadňovala komunikaci a výměnu informací mezi kraji, městy, obcemi a dalšími hospodářskými i sociálními subjekty, slaďovala jednotlivé rozvojové dokumenty a investiční záměry a doporučovala vyhlašování výzev.