06.10.2010

Text prohlášení Svazu měst a obcí ČR k regulaci hazardních her

Svaz měst a obcí ČR požaduje změnu zákona o loteriích za účelem účinné regulace hazardních her na území obcí.

Svaz měst a obcí ČR požaduje změnu zákona o loteriích za účelem účinné regulace hazardních her na území obcí.

Svaz se dlouhodobě snaží přesvědčit zákonodárce o stanovení jednoznačných pravidel regulace hazardu. Dne 13. září 2010 organizoval Svaz seminář, ze kterého vzešly základní principy budoucí právní úpravy. Obec by měla mít možnost formou obecně závazné vyhlášky nebo povinného účastenství v řízení o povolení hazardní hry o umístění hazardních her na svém území rozhodnout. V případě, že s provozem souhlasí, musí mít právo stanovit za jakoukoliv provozovanou hazardní hru místní poplatek, jehož výnos bude použit na minimalizaci negativních důsledků spojených s hazardem. Svaz zásadně odmítá zachování platnosti stávajících povolení (zejm. videoloterních terminálů) vydaných ministerstvem financí až na 10 let. Starostové a primátoři požadují zkrácení těchto povolení maximálně na 3 roky.

Veřejné rozpočty, zejména rozpočty měst a obcí, na jejichž území se hazardní hra provozuje, by měly být povinným příjemcem části odvodu z výtěžku na veřejně prospěšné účely od provozovatelů hazardních her. Jejich kontrola je veřejná a obce dle místní znalosti nejlépe vědí, na které veřejně prospěšné aktivity je třeba prostředky použít.

Na svém zasedání dne 29. září 2010 vláda schválila svůj návrh novely zákona o loteriích (účinnost od 1. 1. 2011). Obcím přináší možnost regulovat prostřednictvím OZV výherní hrací přístroje, hry v kasinech, internetové hry, dálkově provozované hry (mobilní telefon, televize), videoloterní terminály a další moderní technologie. Obce by mohly určit místo a čas jejich provozování či je zcela zakázat. Jde o krok správným směrem, největším nedostatkem tohoto návrhu však je, že dosud vydaná povolení zůstávají v platnosti na dobu, na kterou byla vydána, tj. až na 10 let.

V  Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR jsou předloženy k projednání dva návrhy novely zákona o loteriích. První z nich podalo zastupitelstvo hlavního města Prahy (sněmovní tisk č. 33). Návrh zavádí do právního řádu definici videoloterních terminálů a umožňuje jejich regulaci (stanovením místa a času k provozování nebo jejich celkový zákaz) obcemi shodně jako u výherních hracích automatů. Otázku rozdělení povinných odvodů provozovatelů na veřejně prospěšné účely tento návrh stejně jako vládní neřeší.

Druhý návrh je z dílny poslanců ČSSD (sněmovní tisk č. 47). Obsahově je téměř shodný s návrhem, který projednala a přijala Poslanecká sněmovna před volbami v květnu 2010. Po schválení v Senátu jej ovšem počátkem června 2010 vetoval prezident republiky. Jeho základními principy jsou transparentnost při směřování části odvodu na veřejně prospěšné účely (VPÚ) a navýšení tohoto povinného odvodu na 22 %, přičemž 80 % z této sumy může být směřováno pouze obci, kraji, příspěvkové organizaci státu, příspěvkové organizaci územního samosprávného celku, obecně prospěšné společnosti, nadaci, nadačnímu fondu, občanskému sdružení, registrované církvi, registrované náboženské společnosti nebo státním sportovním reprezentantům k použití v zahraničí pro státní sportovní reprezentaci. Návrh dále obsahuje povinné účastenství obce v řízení o vydání povolení k provozu sázkové hry, možnost obce regulovat obecně závaznou vyhláškou (OZV) všechny sázkové hry na svém území vyjma číselných loterií a kursových sázek na sportovní výsledky. Lze určit místo nebo čas k jejich provozování, popř. je zcela zakázat (v případě vydání OZV zůstávají dosud vydaná povolení v platnosti max. 3 roky od účinnosti OZV). Tento návrh, nejvíce se přibližující potřebám měst a obcí, má navrhovánu účinnost od 1. 1. 2011.

Svaz měst a obcí ČR vyzývá vládu a další veřejně působící instituce zapojené do přípravy právní regulace hazardních her, aby v souladu se zájmy všech měst a obcí při předkládání návrhu novelizace zákona o loteriích zohlednily dlouhodobé stanovisko Svazu měst a obcí České republiky.