01.06.2009

XI. Sněm Svazu měst a obcí hodnotil svou činnost a představil priority na příští dva roky

V uplynulých dvou letech byla činnost Svazu zaměřena především na odstraňování negativních dopadů, které na města a obce měly původní návrhy legislativních norem. Svaz se v tomto období vyjadřoval k více než čtyřem stům právním předpisům.

V uplynulých dvou letech byla činnost Svazu zaměřena především na odstraňování negativních dopadů, které na města a obce měly původní návrhy legislativních norem. Svaz se v tomto období vyjadřoval k více než čtyřem stům právním předpisům.
Zástupci necelé tisícovky samospráv z celé České republiky zhodnotili v rámci XI. Sněmu SMO ČR v Karlových Varech svou činnost a shodli se na prioritách pro následující dvouleté období.
V podstatě celé dva roky se vedly diskuse na téma, zda malé obce doplácejí na velké, či naopak, řešila se tedy problematika rozpočtového určení daní. Toto téma patřilo také k hlavním bodům programu většiny svazových akcí regionálního i celorepublikového charakteru. Závěry a podněty z těchto jednání zástupci Svazu tlumočili v pracovní skupině při ministerstvu financí, která se přípravou nového zákona o rozpočtovém určení daní zabývala. „Na jednání pracovní skupiny několikrát zaznělo, že analýza žádnou diskriminaci nepotvrdila, což je ostatně uvedeno také v zápise z posledního jednání pracovní skupiny v dubnu letošního roku,“ uvedl místopředseda Svazu a kladenský primátor Dan Jiránek, který se jednání skupiny účastnil spolu s výkonným místopředsedou Jaromírem Jechem. Co naopak analýza potvrdila, je nedostatečné krytí výdajů na výkon agend státní správy zejména u obcí I. a II. typu. Předsedkyně Komory měst Daniela Pastorková k tomu dodala: „Na jeho dofinancování přislíbilo ministerstvo financí uvolnit částku 4 mld. Kč. Ta by měla být součástí přílohy státního rozpočtu, což nám opakovaně potvrdil i nový ministr financí Eduard Janota.“ 
 
Velkým tématem byly bezpochyby také odpady. Pro obce a města zcela nepřijatelný a ministerstvem životního prostředí argumentačně nepodložený návrh velké novely zákona o odpadech byl na základě aktivity Svazu zredukován pouze na malou, upravující především zpětný odběr akumulátorů a baterií. V popředí zájmu byla ale celá řada dalších legislativních předpisů: počátkem roku 2008 vyvolala mnoho polemik tzv. chodníková novela, mnoho jednání bylo vedeno také ve věci herního zákona, možnosti měření rychlosti městskou policií nebo financování školství. Svaz zasahoval také proti, s obcemi nepojednanému, záměru České pošty rušit své pobočky na malých obcích.  „Svaz usiluje o podpis třístranné dohody o spolupráci s Českou poštou a ministerstvem vnitra, která zajistí, že všechny záměry na změnu v poskytování poštovních služeb budou dohodnuty se Svazem měst a obcí ČR a s dotčenými obcemi“, dodal předseda Komory obcí Josef Bezdíček. Vzápětí se Svaz bránil rušení staveních úřadů na obcích I. a II. typu.
 
Svaz měst a obcí aktivně prosazoval zájmy místních samospráv také v rámci předsednictví ČR v Radě EU. Připomínkoval vládní návrh priorit českého předsednictví a hájil zájmy samospráv i v rámci iniciativy Local Trio, tří po sobě navazujících předsednictví ČR, Francie a Švédska. Mezi prosazovaná témata patří reforma společné zemědělské politiky ve prospěch rozvoje venkova, posílení role samospráv při zajišťování veřejných služeb a snižování administrativní zátěže obcí. Kromě spolupráce na celé řadě významných akcí, např. European Urban Day, Summit regionů a měst, jednání zástupců samospráv sdružených v Radě evropských obcí a regionů, 17. mezinárodní konference o sociálních službách, se Svaz měst a obcí intenzivně zapojil do debaty o budoucí politice soudržnosti EU, kde chce prosadit větší roli měst při přímém čerpání prostředků ze strukturálních fondů. „Města jsou na jedné straně hnací silou rozvoje regionů, na druhé straně čelí řadě problémů při administraci evropských fondů. Z těchto důvodů by na města měla být přenesena působnost v oblasti správy těchto prostředků a města by tak měla získat větší pravomoci i zodpovědnost při programování a distribuci finančních prostředků,“ uvedl Oldřich Vlasák, předseda SMO ČR. Po výměně vlády v rámci našeho předsednictví se také ukázalo, že samosprávy nejsou tak zranitelné a jsou naopak v systému veřejné správy důležitým stabilizačním prvkem.
 
V rámci dvoudenního jednání starostů a zástupců samospráv České republiky představili zástupci Svazu také priority činnosti na následující dvouleté období. Jedná se o priority, které reagují jak na nejnovější vývoj v oblasti legislativy, tak na dlouhodobé potřeby a problémy měst a obcí.
Mezi hlavní priority tak patří posílení finanční nezávislosti obcí, vytváření podmínek pro příznivý rozvoj obcí a zajištění patřičných nástrojů pro jejich efektivní fungování. K problematice financování Oldřich Vlasák uvedl: „V následujícím období se zasadíme o navýšení příjmů pro všechny kategorie obcí prostřednictvím rozšíření kritérií v rámci rozpočtového určení daní. Dále budeme prosazovat vznik návrhu novely zákona o státním podniku, novely zákona o majetku České republiky a novel dalších obdobných zákonů, aby došlo ke zjednodušení bezúplatného převádění nemovitostí v majetku státu na obce.“ Svaz bude dále prosazovat vznik nového zákona o odpadech a v souladu se Strategií rozvoje nakládání s odpady také změnu Operačního programu Životního prostředí 2007 - 2013 a změnu Plánu odpadového hospodářství České republiky. „Svaz měst a obcí podporuje vznik nového zákona o odpadech, který do budoucna zajistí snížení množství ukládaných odpadů na skládku a podpoří energetické využití odpadů,“ poznamenal Dan Jiránek.
 
Karlovy Vary, 28. 5. 2009