11.10.2024
Cena za Městskou knihovnu roku 2024 putuje do Šumperka! Gratulujeme!
V soutěži Městská knihovna roku 2024 získala první místo Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk z Olomouckého kraje. Druhé místo patří Regionální knihovně Karviná z Moravskoslezského kraje a třetí místo Městské knihovně Rožnov pod Radhoštěm ze Zlínského kraje.
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil 15. ročník soutěže o nejlepší Městskou knihovnu roku. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.
Výsledky soutěže byly slavnostně vyhlášeny 10. října 2024 v Zrcadlové kapli Klementina.
1. místo: Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk (Olomoucký kraj)
Po mnoha stěhováních našla knihovna své současné sídlo – po uprázdnění budovy Masarykovy školy byla v roce 2016 zahájena rekonstrukce a 1. 9. 2018 proběhlo slavnostní otevření knihovny v nových prostorách. V témže roce v říjnu byla slavnostně odhalena Lavička Václava Havla.
Knihovna kromě základních knihovnických a informačních služeb zajišťuje také kulturní, vzdělávací a společenské akce pro všechny věkové skupiny nejen města Šumperka, ale také pro knihovny svého regionu. Akce jsou pořádány zejména na podporu čtenářství, propagaci regionálních tvůrců a komunitní spolupráci obyvatel. Kromě celostátních akcí knihovna pořádá vlastní jedinečné akce – podzimní literární a filmový festival Město čte knihu, letní literární festival Kniha v lázni, vzdělávací semináře a cykly přednášek, autorská čtení a besedy, koncerty i výstavy. Součástí knihovny je Dvorek, kde probíhají venkovní akce, koncerty a setkávání. Knihovna svými aktivitami zviditelňuje i historii místa a spolupracuje také s Pamětí národa.
Spolupráce knihovny a škol je samozřejmostí – od nejnižšího věku až po střední školy. Kromě toho se knihovna věnuje také handicapovaným spoluobčanům, úzce spolupracuje s Centrem sociálních služeb Pomněnka a Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR. Přeshraniční spolupráce s polskými knihovnami v Nyse a Glucholazech je založena na každoroční výměně kulturních akcí.
Svaz měst a obcí ČR věnuje vítězi ceny pro Městskou knihovnu roku 2024 10 tis. korun.
2. místo: Regionální knihovna Karviná (Moravskoslezský kraj)
Regionální knihovna Karviná poskytuje knihovnické a informační služby díky ústřední knihovně a síti poboček v městských částech, a to i lázeňským hostům a návštěvníkům města. Součástí knihovny je Městské informační centrum s antikvariátem a Filmový klub, který přináší výběr kvalitních filmů. Výstavy a vernisáže umělců a výtvarníků probíhají v Galerii města Karviné, která je také organizační složkou knihovny.
Bohatá je kulturní i vzdělávací činnost knihovny. Organizuje celostátní knihovnický seminář Profese knihovník, vzdělává zaměstnance svého regionu, spolupracuje s českými i polskými školami a organizacemi. Každoročně organizuje Knižní jarmark, výtvarný plenér, charitativní akce, setkávání s osobnostmi, koncerty vážné i populární hudby. Knihovna vydává vlastní časopis Sova. Zaměřuje se na digitální i mediální gramotnost, kurzy trénování paměti, nabízí programy jak pro českou, tak i polskou komunitu.
Knihovna se zapojuje nejen do celostátních a přeshraničních akcí, ale také do projektů a aktivit města – při knihovně se schází Mládežnická rada Karviné. Mnohé z těchto akcí jsou realizovány díky vícezdrojovému financování. Vedení knihovny se cíleně zaměřuje i na zaměstnance, a to zaváděním pracovního wellbeingu. V rámci dobrovolnických projektů Evropského sboru solidarity je karvinská knihovna jedinou v ČR, která získala Quality Label – pečeť kvality.
3. místo: Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm (Zlínský kraj)
Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm se v roce 2023 dočkala rekonstrukce a rozšíření prostor knihovny. Výsledkem je knihovna, která splňuje vysoké estetické a energetické nároky, má moderní koncept svého uspořádání a reaguje na trendy, kterými se současné knihovnictví ubírá.
Knihovna se dlouhodobě věnuje rozvoji svých komunitních aktivit. Uspokojuje informační, vzdělávací, volnočasové a čtenářské potřeby obyvatel a komunit ve městě. Vedle celé šíře klasických knihovnických služeb nabízí také bohatý kulturní a vzdělávací program. Je knihovnou, která umí pracovat s nejzranitelnější skupinou – se seniory. V rámci projektu Město v mé paměti byla vytvořena mapa paměti města, v ediční řadě Malé tisky knihovna vydává publikace k poznání jeho historie.
Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm se zaměřuje na práci s dětmi i jejich rodiči. Naplňuje koncept informačního vzdělávání uživatelů napříč základním školstvím, vedle něj probíhá samostatný koncept získávání a prohlubování čtenářské gramotnosti pro všechna školská zařízení ve městě. Akce jako Pašerácké stezky, Podzimní putování s broučky, Večerníčky u Spoláku a další přitahují stále více návštěvníků do knihovny. Komunitní činnost, kterou knihovna vykonává, je důležitou a dnes již neoddělitelnou součástí práce knihovny. To vše při zachování vysoké úrovně poskytovaných standardních knihovnických služeb.
Zdroj: 15. ročník (2024) | Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (skipcr.cz)
Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR