17.10.2023

Fotogalerie a prezentace řečníků z 1. ročníku konference Energetické výzvy a limity obcí a měst

1. ročník Energetické konference s podtitulem Energetické výzvy a limity obcí a měst je úspěšně za námi. Připomenout si vydařenou atmosféru se skvělými řečníky a bohatou a fundovanou diskuzí můžete prostřednictvím fotogalerie. Děkujeme také řečníkům za poskytnutí jejich prezentací, ke kterým se můžete vracet jako ke zdroji informací při přípravě vašeho příštího projektu komunitní energetiky.

V rámci 1. ročníku Energetické konference: Energetické výzvy a limity obcí a měst, kterou uspořádal Svaz měst a obcí České republiky ve dnech 12.–13. října 2023 v Kongresovém centru v Praze, proběhlo 21 odborných přednášek vrcholných představitelů a odborníků v oblasti energetiky, které v devíti tematických blocích rozebíraly aktuální témata spojená s energetickými výzvami a limity této doby a jsou důležité pro fungování měst a obcí. Zároveň proběhla řada diskusí. Očekávaný počet 200 účastníků se podařilo naplnit. Toto číslo svědčí o velkém zájmu o téma energetiky. Proto už nyní plánujeme na rok 2024 v pořadí 2. ročník konference.

Jednotlivé prezentace jsou dostupné zde:

BLOK I. - Strategie, energetická koncepce, jak začít
Zaměřili jsme se na zodpovězení otázek „Jak formulovat energetickou strategii? Jak stanovit základní parametry? Zda a jaké jsou limity OZE a limity soběstačnosti?“ Zabývali jsme se také problematikou skladby zdrojů, výhodami a nevýhodami jednotlivých typů, akumulace aj. Neopomněli jsme ani otázku vyrovnané spotřeby/výroby.

BLOK II. - Působnost a pravomoci regulátora, jak nakupovat, obec jako zákazník
Centrem pozornosti tohoto bloku byla regulovaná vs. neregulovaná část energetiky. Zaměřili jsme se na postavení zákazníka, kterým jsou i obce a města. Pověděli jsme si o trendech v oblasti ochrany zákazníka a objasňovali rozdíl v pojmech spotřebitel vs. zákazník. Představená byla působnost ERÚ v rámci komunitní energetiky a také problematik nákupu energií z pohledu veřejného zadavatele.

BLOK III. - Sdílení elektřiny prakticky – jak to funguje, co je potřeba
Téma, které nás trápí, jsou limity distribučních soustav a soustavy celkově. Bavili jsme se o tomto problému i o omezení dopadů. Limity sdílení s využitím distribuční sítě – stav žádostí o připojení, opatření k rozvoji (realita, možnosti, limity) návaznost na zvýšené náklady (investice do sítí). Limity sdílení ve vztahu k tzv. soběstačnosti, zasazení do kontextu využití soustavy. Otázkou současnosti i budoucnosti je „jak ideálně na připojení nových zdrojů? Jak postupovat prakticky? Nemohli jsme vynechat ani normy, podzákonnou legislativa definující sdílení (pravidla trhu s elektřinou aj.).

BLOK IV. – Teplárenství (CZT) – OZE nejsou pouze elektřina
Obce jsou důležitými distributory tepla, které musí zajistit pro svoje obyvatele. V tomto bloku nás zajímala situace v teplárenství a její možné dopady na obce. Představíme si aktuální vývoj v oboru teplárenství a kogenerace i vize do budoucnosti, vývoj cen. Odpovídali jsme nejčastější otázky, které v oblasti teplárenství obce mají.

BLOK V. – Dobrá praxe obcí a měst
Jaká je současná situace v oblasti energetiky v obcích a městech? Jak se daří společně zvládat situaci? Jsme schopní čelit problémům a krizím? Představili jsme si, jak efektivně plánovat na základě dat z minulých let. Informovali jsme o dotační výzvě MPSV pro dětské skupiny a možnosti jejího využití pro zbudování energeticky udržitelných „školek“.

BLOK VI. – Aktuální legislativa týkající se komunitní energetiky (lex OZE II), finance (dotační možnosti)
V tomto bloku jsme se soustředili na stav legislativy – lex OZE II a související legislativu, která má dopady na oblasti sdílení a komunitní energetiky.

BLOK VII. – Energetika v evropském kontextu
Téma energetiky v České republice z nadhledu: celková bilance, predikce možného vývoje (i v rámci evropského konceptu). Zdrojová přiměřenost, bezpečnost dodávek a její zajištění v evropském kontextu. Budování přenosové soustavy – na co se musíme nachystat a na co už jsme připraveni? Komunitní energetika v ČR a Evropě (potenciál, zkušenosti). Přínosy OZE pro energetickou bezpečnost z pohledu ČR i v rámci Evropy.

BLOK VIII. – Výzvy a limity obcí a měst v energetice – kudy se vydat
Limity a výzvy OZE v České republice, nákup energií, formy zajištění ceny, predikce vývoje/dopadů na obecní rozpočty, obec jako zákazník. V tomto bloku jsme řešili, kde získat informace, kde se inspirovat!

GALERIE Z 1. DNE KONFERENCE

gallery

GALERIE Z 2. DNE KONFERENCE

gallery

Mgr. Martina Lehmannová, Sekce regionálního rozvoje, zahraničních vztahů a projektů SMO ČR