13.02.2020

Kybernetická bezpečnost v popředí zájmu

Počet trestných činů páchaných prostřednictví internetu za poslední desetiletí výrazně stoupl. Kyberútoky se nevyhýbají nikomu, dokonce ani ministerstvům či státním orgánům. Jaké praktiky útočníci používají a jak se těmto praktikám bránit?

Kybernetická bezpečnost je v poslední době velmi skloňovaným termínem. Nárůst počítačových útoků a virů, které jsou stále sofistikovanější, je v popředí zájmu nejen expertů na počítačovou bezpečnost, ale i policistů zabývajících se kybekriminalitou. Počet trestných činů páchaných prostřednictví internetu za poslední desetiletí výrazně stoupl...

Zatímco v roce 2011 bylo zaregistrováno 1502 trestných činů, v roce 2019 už to bylo 8417 trestných činů. Kyberútoky se přitom nevyhýbají nikomu, dokonce ani ministerstvům, státním orgánům, velmi malým subjektům či fyzickým osobám. Kyberútoky mohou mít celou řadu motivací, ať už je to snaha dokázat, že lze prolomit jakoukoliv úroveň zabezpečení on-line systémů, přes trestnou činnost sledující např. finanční zisk, až po organizované akce různých vlád.

Kyberzločinci požívají různé techniky, přičemž těmi nejčastějšími, se kterými se dnes můžeme setkat, jsou například podvodné inzeráty, falešné e-shopy, phishing, porušování autorského práva, napadení škodlivým softwarem (ransomware, keylloger, botnet), útoky na sociálních sítích (kyberšikana, kyberstalking, krádež identity), až po sofistikované kybernetické útoky (hacking, cracking, pharming). Jak se těmto praktikám bránit naleznete v dokumentu „Desatero bezpečného internetu“, který si můžete stáhnout v příloze.

Hitem poslední doby je také zneužívání atraktivních událostí, o které je mezi lidmi zájem. Aktuálně jsou to třeba čerstvé informace kolem koronaviru, který vyvolává ve světě paniku a je jedním z hlavních zpravodajských témat posledních dnů. Rozesílané soubory měly obsahovat odkazy na informace a videa s instrukcemi, jak se před koronavirem chránit, ale místo toho byly plné hrozeb, virů, trojských koní a červů, které jsou schopny rušit provoz počítačů a počítačových sítí, anebo smazat, zablokovat či zkopírovat data. Této problematice se věnuje i Úřad pro ochranu osobních údajů, který pravidelně zveřejňuje ty nejzajímavější články a příspěvky týkající se kybernetické bezpečnosti v rubrice „Aktuality“, kde si je můžete přečíst.