17.09.2021

Městem pro byznys se stal Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Srovnávací výzkum Město pro byznys jednoznačně ukázal, že Brandýs nad Labem-Stará Boleslav je podnikatelsky nejatraktivnějším městem v České republice.

Tisková zpráva z 16. září 2021

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav vybojoval prvenství v celorepublikovém srovnání Město pro byznys!

Zasloužil se o to vstřícný přístup radnice k podnikatelům i výhodné podmínky pro podnikání. Stříbrnou příčku obsadil Žďár nad Sázavou, bronz bere Uherské Hradiště. Srovnávací výzkum zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice.

V celorepublikově vítězném Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi se podnikatelské prostředí rozvíjí. Město podnikatele láká výbornou dopravní dostupností a dynamickým rozvojem podmínek, které z něj dělají atraktivní místo pro podnikání. To se projevuje vysoce nadprůměrným počtem malých a středních firem, ale také aktuálně rychle narůstajícím počtem firem i živností. S tím jde ruku v ruce vysoký nárůst počtu obyvatel a také počet dokončených bytů na 1000 obyvatel. Dlouhodobě nezaměstnaných je tu přitom velmi málo. Radnice místní rozvoj podporuje, o čemž svědčí vysoký podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích, při srovnání s ostatními městy dosahuje rovněž výborné úrovně podíl výdajů věnovaných na vzdělávání. Skvělého výsledku dosáhla radnice rovněž v testu elektronické komunikace, který fiktivními podnikatelskými dotazy ověřuje, jak rychle a kvalitně na ně reaguje místní živnostenský úřad.

Já jsem nesmírně šťastný, že město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav získalo toto ocenění. Po vítězstvích v krajských kolech jsem velice rád, že jsme se prosadili i celostátně. A ty důvody jsou asi jasné, radnice věnuje hodně úsilí do rozvoje města, do rozvoje školství a samozřejmě nám nahrává výborná dopravní obslužnost,říká starosta Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi Vlastimil Picek.

 

Stříbrný Žďár nad Sázavou těží z vysoce nadprůměrného nárůst počtu ekonomických subjektů a také nadprůměrným počtem firem v přepočtu na tisíc obyvatel. Z ekonomických ukazatelů je třeba vypíchnout nadprůměrný podíl výdajů, které radnice věnuje na oblast bydlení, stejně jako na veřejnou dopravu. Především se ale dvacetitisícové město dostalo na čelní příčky výborným výsledem v části výzkumu, která se zabývá přístupem veřejné správy. Má kvalitní webové stránky z pohledu podnikatele, velmi dobrý scóring úředních hodin, tedy počet úředních hodin, během kterých si mohou podnikatelé, ale nejen oni, dojít vyřídit vše potřebné, a skvěle dopadl Žďár v testu elektronické komunikace. Ten prostřednictvím několika vln fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje kvalitu a včasnost odpovědí, které odcházejí směrem k podnikatelům ze živnostenského úřadu.

 

Bronzové Uherské Hradiště má velmi vysoký podíl podnikajících osob v přepočtu na ekonomicky aktivní obyvatelstvo. Město v srdci Slovácka se výrazně rozrůstá, o čemž svědčí vysoký počet dokončených bytů. Pokud jde o ekonomické údaje, může se radnice pochlubit vysokou likviditou, ale také nadprůměrnými výdaji věnovanými na kulturu nebo sport. Uherské Hradiště zaznamenalo výborný výsledek také v části výzkumu, který se věnuje přístupu veřejné správy. Velkou měrou se na tom podílely kvalitní webové stránky z pohledu podnikatele, na kterých jsou k nalezení v přehledné formě veškeré podstatné informace potřebné pro komunikaci s veřejnou správou nebo například pro rozvoj vlastního podnikání.

 

„Vyhodnocování a slavnostní vyhlašování regionálních výsledků tohoto výzkumu patří již tradičně k našim Krajským setkáním. Jsme rádi, že můžeme takto přispět k jeho medializaci a zároveň poblahopřát čerstvým vítězům. Starostové či primátoři oceněných měst si zaslouží naše uznání,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Srovnávací výzkum Město pro byznys již třináctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. V celorepublikových výsledcích jsou v letošním ročníku poprvé zohledněny podmínky života v regionech. Místo dobré pro podnikání by totiž mělo být i dobrým místem pro život! Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina EUROVIA CS a Svaz měst a obcí ČR.

 

Celkové pořadí – Město pro byznys 2020

  1. Brandýs n. L.-Stará Boleslav
  2. Žďár nad Sázavou
  3. Uherské Hradiště
  4. Jablonec nad Nisou
  5. Ostrava
  6. Šlapanice
  7. Prostějov
  8. Humpolec
  9. Jablonec nad Nisou
  10. Hradec Králové
  11. Frýdek-Místek
  12. Velké Meziříčí
  13. Jihlava
  14. Hodonín
  15. Blatná

Kontakt pro média:

David Pavlát

Project Manager

Communa

777 771 087

david.pavlat@communa.cz