27.07.2020
"Nasazují nám psí hlavu." Starostové tápou. Hygieny jim nechtějí prozradit, kolik mají nakažených
Mnohá města a obce mají i několik měsíců po propuknutí koronavirové pandemie potíže zjistit, kolik nakažených mají. Podle ministerstva zdravotnictví totiž na aktuální čísla mají nárok jen okresy, už ale ne starostové. Například v jihomoravském Kyjově to pak vede k natolik bizarní situaci, že aby si město udělalo o počtu infikovaných obrázek, musí o něj žádat hygieniky prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím.
Podle starosty Kyjova a šéfa Svazu měst a obcí Františka Lukla jde o dlouhodobý problém, úřady prý argumentují tím, že by obce mohly informací nějak zneužít. „Je pro nás dehonestující, že si orgány státní správy myslí, že bychom s těmi informacemi nakládali v rozporu se zákonem. My nakládáme s utajovanými skutečnostmi a nasazovat nám na hlavu, že bychom je zneužívali, je opravdu sprosté,“ sdělil deníku Echo24.
Podle resortu zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) by ale každá obec na přesná čísla nárok mít neměla. „Ministerstvo zdravotnictví od začátku epidemie klade vysoký důraz na ochranu nakažených a jejich rodin, a to současně při udržení otevřené komunikace směrem k veřejnosti. Považujeme proto za důležité, aby KHS (krajské hygienické stanice) komunikovaly informace maximálně na úroveň jednotlivých okresů příslušného kraje. Zveřejňovat počty nakažených podle obcí považujeme za nevhodné, protože je zde vysoké riziko stigmatizace nakažených osob a jejich rodinných příslušníků a dle zkušeností k tomu bohužel často dochází,“ sdělila na dotaz redakce mluvčí Jitka Nováčková.
Lukl ale míní, že kdyby se oficiální čísla věděla veřejně, lidi by to naopak uklidnilo. Údaje o nakažených se mezi obyvateli stejně roznesou a přesný údaj by ukázal, že situaci zřejmě není tak vážná, míní. „Naopak, my potřebujeme vědět alespoň čísla nemocných a nakažených v tom daném městě, abychom se dokázali připravit na možná opatření,“ prohlásil. Mezi ně patří doporučení nošení roušek, jejich rozdávání nebo dezinfekce určitých prostor.
Coby starosta Kyjova proto raději žádá o informace hygieny na základě zákona 106 o svobodném přístupu k informacím. „Žádám hygienu, aby mi zaslali počet nakažených v obci a naštěstí to zasílají obratem. „Je to opravdu smutné, že na základě jiného zákona se k těm informacím nedostanete,“ míní. Město tak zjistilo, že má na svém území 6 nakažených. Podle Svazu měst a obcí ale nejde o jediné problematické místo. Se stejnými problémy se potýká obec Vítkov, Stará Boleslav nebo i statutární město Ostrava.
Více zde.