20.05.2024

Od prvního září začne platit zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy

V pondělí 20. května proběhla na MŽP tisková konference k zákazu používání kotlů 1. a 2. emisní třídy. Za SMO ČR se jí zúčastnil místopředseda Svazu a starosta obce Velký Osek Pavel Drahovzal.

Ministr životního prostředí Petr Hladík zmínil v rámci nastavování parametrů ekologičtějšího vytápění i spolupráci s Polskem. Ředitel Odboru ochrany ovzduší Kurt Dědič popsal současnou, ne příliš dobrou situaci, kdy lokální topeniště mají zásadní vliv na kvalitu ovzduší i zdraví lidí. Cílem kontrol výměny starých kotlů není hned ukládání pokut, ale co nejrychlejší zjednání nápravy. Jaké jsou možnosti dotačních výzev popsal ředitel SFŽP Petr Valdman. Jedná se o tzv. Kotlíkové dotace a dále pak o podporu výměn starých kotlů z Nové zelené úsporám.

Místopředseda SMO ČR Pavel Drahovzal kvitoval snahu MŽP o dotažení zákonů na podporu životního prostředí do finálního stavu. Kvitoval i metodiku pro úředníky obcí s rozšířenou působnosti a poznamenal, že opravdu nejde vymáhat sankce už od 1.9. 24 vzhledem k socioekonomické situaci řady občanů.

Zákaz těchto kotlů včetně metodických pokynů vítá i Svaz měst a obcí. „Jsme rádi, že ministerstvo životního prostředí komunikuje potřebu výměny kotlů a zároveň představilo metodiku pro úředníky tak, aby všichni věděli, jak mají po 1. září postupovat. Chtěl bych poprosit občany, aby s výměnou ale opravdu nezaháleli a pokud tak ještě neudělali, začali ji řešit co nejdříve. I proto se snažíme vytipovat domácnosti, které kotle ještě nevyměnily a upozornit je na tuto situaci, případně je odkázat na odborníky a poradce v terénu, kteří jim pomohou s podáním žádosti o podporu na výměnu kotle,“ uvedl místopředseda Svazu měst a obcí České republiky Pavel Drahovzal.

Více v tiskové zprávě MŽP a prezentaci.

 

Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR