22.11.2024
Pracovní cesta delegace Svazu měst a obcí ČR do Bruselu: Seznámení s Výborem regionů a posílení evropské spolupráce
Ve dnech 19. až 21. listopadu 2024 navštívila delegace Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) Brusel. Cílem této pracovní cesty bylo seznámit nové členy České národní delegace (ČND) s činností Výboru regionů (VR) a samotnou ČND, zúčastnit se plenárního zasedání Výboru regionů a navázat spolupráci s českými zástupci působícími v Bruselu.
Delegace SMO ČR byla složena z následujících členů: Mgr. Ing. Jiří Růžička, místostarosta města Vsetín, JUDr. PhDr. Martin Příborský, EMLE, zastupitel města Brno, Mgr. Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu, Mgr. Monika Štěpánová, ředitelka Sekce SRRZVP Svazu.
Jednání ČND v Pražském domě
Program začal 20. listopadu jednáním České národní delegace v Pražském domě, které zahájil Roman Línek. Hlavními body jednání byly informace o nedávno proběhlé 228. schůzi předsednictva Výboru regionů a plány na 229. schůzi. Diskutována byla také agenda 163. plenárního zasedání Výboru regionů, včetně harmonogramu projednávání stanovisek a přípravných podkladů. Petr Osvald v rámci jednání představil finální verzi Stanoviska územních partnerů k budoucnosti koheze, které se zaměřuje na důležitost evropské regionální politiky. Stanovisko bude na úrovni EU doprovázeno dopisem podepsaným předsedou ČND.
Plenární zasedání Výboru regionů
Delegace se zúčastnila části 163. plenárního zasedání Výboru regionů, kde byla reflektována dosavadní třicetiletá činnost Výboru a jeho význam pro posílení demokratické legitimity EU. Diskutovalo se o tom, jak zohlednit různé potřeby evropských regionů a zlepšit spolupráci mezi regionálními a místními orgány.
Významným výstupem zasedání bylo přijetí Stanoviska k odstranění překážek spolupráce mezi záchrannými službami v příhraničních regionech EU, jehož zpravodajem byl Pavel Branda (ČND). Stanovisko reaguje na problémy příhraničních oblastí, kde právní, technické a administrativní bariéry často ztěžují spolupráci záchranných složek, například nemožnost sanitních vozů či hasičů překročit hranice nebo nekompatibilní radiové systémy.
Tento dokument zdůrazňuje, že odstranění těchto překážek je klíčem k větší integraci příhraničních regionů, a vyzývá EU k harmonizaci právních předpisů, vytvoření jednotných komunikačních standardů a podpoře iniciativ zaměřených na usnadnění přeshraniční spolupráce.
Recepce k 30. výročí Výboru regionů
Večer 20. listopadu delegace navštívila recepci pořádanou k 30. výročí založení Výboru regionů. Akce byla příležitostí k navázání kontaktů s kolegy z evropských asociací a delegací a ke sdílení osvědčených postupů v oblasti regionálního rozvoje.
Setkání s Janem Dusíkem
Dne 21. listopadu delegace absolvovala neformální jednání s Janem Dusíkem, zástupcem generálního ředitele DG KLIMA Evropské komise. Tématy diskuse byly aktuální otázky evropské klimatické politiky, včetně přípravy Evropského plánu adaptace na změnu klimatu, který má pomoci regionům lépe čelit klimatickým výzvám.
Diskutovány byly také dopady tzv. Niinistö-zprávy, která zdůrazňuje potřebu posílení civilní a vojenské připravenosti na klimatické změny prostřednictvím evropské spolupráce. Dalším důležitým tématem byly návrhy na revizi klimatických cílů pro rok 2040 a cíle výhledové strategie do roku 2090. Klíčovým bodem diskuse byla i problematika nízkouhlíkového vodíku, který hraje zásadní roli v budoucí evropské energetické politice.
Delegace ocenila příležitost získat podrobné informace o strategických plánech v oblasti klimatické politiky EU a prodiskutovat jejich dopady na regionální a místní úroveň.
Pracovní cesta byla hodnocena jako velmi přínosná. Delegace získala nové podněty pro další činnost Svazu měst a obcí, podpořila rozvoj spolupráce na evropské úrovni a posílila vazby mezi českými i zahraničními partnery. Přijetí Stanoviska Pavla Brandy bylo považováno za významný krok k odstranění překážek přeshraniční spolupráce a zlepšení kvality života občanů v příhraničních regionech.
Svaz měst a obcí děkuje všem, kteří se na této cestě podíleli, a těší se na další příležitosti k posílení spolupráce na evropské i regionální úrovni.
Monika Štěpánová, ředitelka sekce regionálního rozvoje, zahraničních vztahů a projektů