15.03.2024
První dvě krajská setkání v Brně a Praze (12. a 14. 3. 2024) rozproudila debatu o meziobecní spolupráci.
Krajská setkání (KS) Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) začala tento rok 12. března v Jihomoravském kraji.
Starosty a další představitele samospráv jsme přivítali v Moravské galerii v Brně, kde všechny pozdravil předseda SMO ČR František Lukl. Poděkoval také za účast primátorce Brna Markétě Vaňkové a představitelům krajského úřadu. Následující setkání se odehrálo už 14. března v Praze, tradičně v zastupitelském sále pražského magistrátu. Tady František Lukl uvítal nejvyšší představitelku Středočeského kraje hejtmanku Petru Peckovou a další významné hosty.
Nový nástroj poradenství pro obce
Obě setkání moderovala výkonná ředitelka SMO ČR Radka Vladyková, která také představila účastníkům nový systém nazvaný PASMO (Profesionální aliance spojenců měst a obcí) určený k prohloubení a zdokonalení poradenské činnosti Svazu směrem k obcím. Na ni navázal zástupce firmy Fleet Consulting, která pro Svaz připravuje sdílenou platformu, tzv. „meziobecní bazar“. Na ní budou moci města a obce sdílet svou nabídku a zároveň i poptávku po komunální technice a do budoucna i po vozovém parku.
Na systému PASMO spolupracuje Svaz úzce také s Českou spořitelnou, jedním ze tří hlavních partnerů letošních KS. Její zástupce Petr Chlupáč představil tzv. e-úředníka, samoobslužný kiosek pro veřejný sektor (psali jsme o něm zde: V Česku se představí e-úředník. Češi budou první v Evropě, které bude obsluhovat (smocr.cz), a dále novinky v oblasti platebních služeb, jako je platební brána pro menší municipality či chytrá platební brána.
Bez kvalitního připojení se ovšem žádná digitalizace, která je předpokladem jak pro nový svazový systém PASMO, tak pro sdílené platformy a další zefektivnění veřejné správy prostě neobejde. A právě možnosti rozvoje optické sítě byly tématem prezentace dalšího z našich hlavních partnerů, společnosti CETIN.
Na přetřes přišlo i využití umělé inteligence, která může posloužit jako nástroj efektivní komunikace samospráv s občany. Toto téma otevřel zástupce firmy Urbanica.ai Martin Haushalter.
Zeptejte se
Na každém ze 13 krajských setkání je také prostor na aktuální odborná témata. Účastníci mají možnost při registraci na webu SMO ČR (KS 2024 - registrační formulář (smocr.cz) označit vybrané oblasti a následně o nich na setkání diskutovat s představiteli generálního partnera společnosti Saint-Gobain.
Generální partneři SMO ČR představují možnosti energetických úspor
Energetické úspory patří poslední roky ke šlágrům většiny svazových akcí, nejinak tomu je i na letošních KS. Jako hlavní téma si je vybral i generální partner KS Skupina ČEZ. Toto téma ve vztahu k energetické náročnosti budov rozebral ve své prezentaci další generální partner KS, a to společnost Saint-Gobain.
Aktuality ze státní správy
Představitelé státní správy, kteří se pravidelně našich setkání zúčastňují, přinesli nejnovější zprávy z oblasti legislativy, kontroly a dozoru, investic, správy nemovitého majetku, místních poplatků či dotačních titulů, vhodných pro činnost samospráv.
Francie nebo Švédsko?
Bouřlivý ohlas vyvolala prezentace starosty obce Vestec a předsedy Výboru DSO a svazové expertní skupiny pro financování obcí a měst Tibora Švece k financování měst a obcí a meziobecní spolupráci. Reaguje v ní na doporučení skupiny NERV na slučování obcí, s kterou Svaz nesouhlasí. Jediná cesta, jak pokročit dál v zefektivňování veřejné služby občanovi je dobře nastavení spolupráce s kterou jde ruku v ruce i dobře nastavené financování.
Tibor Švec ve své prezentaci použil k tomuto tématu zkušenosti jiných evropských zemí. Na příkladu Dánska, Finska a Švédska ukázal výsledky násilného slučování obcí, kdy sice došlo k zefektivnění činnosti veřejné správy, komunitní život však utrpěl a řada komunit se rozpadla. I zkušenosti z dalších evropských zemí mluví stejně.
Naším vzorem při návrhu meziobecní spolupráce a vzniku společenství obcí byla jednoznačně Francie, ke které mají Češi i geneticky nejblíže. Tam došlo ke vzniku administrativních jednotek na základě dobrovolné spolupráce, sdílení zkušeností i pracovníků či podle potřeb. Neporušily se vazby komunitního života, nepřetrhaly se vazby mezi lidmi a efektivita práce samospráv stoupla. Proces nebyl tak masivní jako v některých jiných zemích a více zdůrazňoval dobrovolnou spolupráci.
Jeho slova podpořil i zástupce ministerstva vnitra, které návrh připravilo, David Sláma, ředitel Odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy. Vznik společenství obcí je již zakotven v novele zákona o obcích.
V diskuzi se ozvaly hlasy některých starostů, kteří dopad vzniku společenství obcí nevidí tak optimisticky. Poukazovali na řadu dalších typů meziobecní spolupráce jako mikroregiony, dobrovolné svazky apod, které podle nich bez dotačních výzev skomírají. Starosta Jaroslav Paznocht z obce Středokluky argumentoval i vlastní zkušeností z pobytu ve Švédsku. Podle něj si občané na násilné sloučení obcí brzy zvykli a nemají s tím problém.
Toto téma bude zřejmě živě diskutováno i na dalších krajských setkáních.
Fotogalerie z Krajského setkání 2024 v Jihomoravském kraji
Fotogalerie z Krajského setkání 2024 v Středočeském kraji
Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR