22.06.2021

Speciál právní poradny 13/2021

Nejpozději do 30. června je opětovně každý veřejný funkcionář povinen podat ze předchozí kalendářní rok průběžné oznámení dle zákona o střetu zájmů, které se týká jiných vykonávaných činností, majetku, který nabyl v průběhu funkce, a jeho příjmů či nesplacených závazků. Pro vyjasnění veškerých otázek s tím souvisejících a zajištění Vaší informovanosti Vám přinášíme následující přehled.

Veřejný funkcionář

Veřejnými funkcionáři jsou dle zákona o střetu zájmů všichni uvolnění členové zastupitelstva, dále pak starostové, místostarostové a členové rady obce bez ohledu na to, zda jsou uvolněni či nikoliv.

Za určitých okolností jsou jimi dále členové statutárního, řídicího, dozorčího nebo kontrolního orgánu příspěvkové organizace, někteří vedoucí zaměstnanci některých příspěvkových organizací a vedoucí úředníci podílející se na výkonu správních činností zařazení do obecního úřadu.

Oznámení veřejných funkcionářů

Veřejní funkcionáři jsou dle zákona o střetu zájmů povinni podávat formou čestného prohlášení oznámení o činnostech, o majetku a o příjmech a závazcích. Každý veřejný funkcionář má povinnost podat tato oznámení ve formě tzv. vstupního, průběžného a výstupního oznámení.

Průběžné oznámení za předchozí kalendářní rok je veřejný funkcionář povinen podat do 30. června kalendářního roku, a to po celou dobu výkonu funkce. Veřejný funkcionář oznamuje veškeré relevantní činnosti, které vykonával ke dni 31. prosince kalendářního roku, za nějž se oznámení podává, dále majetek, peněžité příjmy nebo jiné majetkové výhody, které nabyl v průběhu výkonu funkce, a nesplacené finanční závazky ve stavu ke dni 31. prosince kalendářního roku, za nějž se oznámení podává. Nyní se podává průběžné oznámení za rok 2020.

Oznámení o činnostech

Veřejný funkcionář, který podniká nebo provozuje jinou samostatnou výdělečnou činnost, je povinen tuto skutečnost oznámit do registru oznámení spolu s předmětem, způsobem a místem výkonu této činnosti. Dále je také povinen oznámit, zda je společníkem nebo členem podnikající právnické osoby, jakož i jejích orgánů, vykonává činnost v pracovněprávním nebo obdobném nebo služebním poměru, je provozovatelem rozhlasového nebo televizního vysílání nebo vydavatelem periodického tisku, anebo společníkem, členem nebo ovládající osobou právnické osoby, která je takovým provozovatelem nebo vydavatelem.

Oznámení o majetku

Veřejný funkcionář je povinen přesně, úplně a pravdivě oznámit do registru oznámení majetek, který vlastní ke dni, který předcházel zahájení výkonu jeho funkce, jakož i ten, který v průběhu své funkce nabyl. V tomto oznámení je povinen uvést věci nemovité, cenné papíry, podíl v obchodních korporacích, movité věci, jejichž cena přesahuje 500 000 Kč a vlastnil je před výkonem funkce, movité věci, které získal po zahájení výkonu funkce v průběhu jednoho kalendářního roku a jejich souhrnná cena přesahuje 500 000 Kč (do tohoto souhrnu se nezapočítávajíc věci s cenou nižší než 50 000 Kč).

S výjimkou nemovitostí dále musí veřejný funkcionář u věcí, které vlastnil den před zahájením výkonu funkce, dokládat také způsob nabytí a cenu majetku. Pokud již veřejný funkcionář majetek vlastnil, uvede jeho obvyklou cenu. Pokud jej nabyde až při výkonu funkce, uvede cenu, za kterou tento majetek nabyl.

Oznámení o příjmech a závazcích

Veřejný funkcionář je povinen oznámit nesplacené závazky vyšší než 100 000 Kč, které má ke dni předcházejícímu dni zahájení výkonu funkce. V průběhu výkonu pak musí oznámit jakékoli peněžité příjmy nebo jiné majetkové výhody, kupř. dary, jejichž souhrnná výše přesáhne v kalendářním roce 100 000 Kč. Nezapočítávají se zde však dary s cenou nižší než 10 000 Kč a příjmy manžela nebo partnera. Má-li veřejný funkcionář nesplacené závazky, jako jsou úvěry, půjčky, nájemné apod., v souhrnné hodnotě vyšší než 100 000 Kč, musí je oznámit také.

Pro všechny zmíněné příjmy a závazky pak platí, že je veřejný funkcionář povinen uvést výši, druh a zdroj, od něhož tento příjem obdržel, nebo osoby s nimiž daný závazek má.

Související dotazy

Které osoby v obci podávají oznámení podle zákona o střetu zájmů?

Je podle zákona o střetu zájmů ředitel základní školy (příspěvkové organizace) veřejným funkcionářem?

Co se rozumí činnostmi „v pracovněprávním nebo obdobném vztahu nebo ve služebním poměru“ ve smyslu zákona o střetu zájmů, které se mají uvádět do registru oznámení?

Jak postupovat v případě, kdy jsou údaje v podaném oznámení dle zákona o střetu zájmů chybné?

Kdo a k jakému okamžiku má povinnost zapsat starostu, místostarostu a další veřejné funkcionáře do registru oznámení?

Za jaké období mám průběžné oznámení podat, pokud jsem začal vykonávat funkci až v průběhu minulého roku?

V průběhu minulého roku jsem přerušil provozování živnosti. Mám ji nyní uvádět v průběžném oznámení dle zákona o střetu zájmů?