14.02.2022

Speciál právní poradny 5/2022

Přinášíme vám opět monitoring legislativy a judikatury, který vzniká v rámci projektu ESO „Efektivní řízení rozvoje obcí jako základní předpoklad efektivnosti výkonu veřejné správy a poskytování veřejných služeb z úrovně obcí“, realizovaném Svazem měst a obcí ČR.

Zákon o mimořádném ředitelském volnu

účinnost 7. 2. 2022

O co v zákoně jde?

Zákon upravuje, jak název napovídá, mimořádné ředitelské volno a mimořádné vzdělávání distančním způsobem pro období epidemie onemocnění Covid-19 a stanovuje podmínky, za kterých lze toto volno a vzdělávání vyhlásit. Ředitelé škol (včetně mateřských) mohou ve školním roce mimořádné ředitelské volno vyhlásit za podmínek tohoto zákona v celkovém rozsahu až 10 dnů. 

Úplné znění zákona naleznete ZDE.

KTERÝM USTANOVENÍM VĚNOVAT POZORNOST?

§ 1 až 5 zákona č. 26/2022 Sb., o mimořádném ředitelském volnu a mimořádném vzdělávání distančním způsobem pro období epidemie onemocnění COVID-19 a o změně zákona č. 520/2021 Sb., o dalších úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii onemocnění COVID-19

SOUVISEJÍCÍ DOTAZY

Za jakých podmínek může ředitel vyhlásit mimořádné ředitelské volno či vzdělávání distančním způsobem v souvislosti s epidemií onemocnění covid-19?

Zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci

 dělená účinnost (1. 2. 2022)

 O co v zákoně jde?

Zákon mění více než 100 právních předpisů a kromě úpravy sdílení údajů vedených v informačních systémech veřejné správy či řešení využívání tzv. cloud computingu, stojí za zmínku především změna zákona o právu petičním. Založit i podepisovat petici by nově mělo být možné elektronicky, a to na Portálu občana.

Úplné znění zákona naleznete ZDE.

KTERÝM USTANOVENÍM VĚNOVAT POZORNOST?

 

  • § 6a zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním, ve znění pozdějších předpisů

 

SOUVISEJÍCÍ DOTAZY

Jak má obec naložit s peticí? Záleží na tom, zda podpisy na petici jsou podpisy občanů obce?

Vyhláška o podrobnostech nakládání s některými výrobky s ukončenou životností

 dělená účinnost (1. 2. 2022)

 O co ve vyhlášce jde?

Vyhláška provádí některá ustanovení zákona o výrobcích s ukončenou životností, přičemž mj. upravuje podrobnosti zpětného odběru, soustřeďování, skladování a přepravy výrobků s ukončenou životností.  

Úplné znění vyhlášky naleznete ZDE.

KTERÝM USTANOVENÍM VĚNOVAT POZORNOST?

 

  • § 2 až 17 vyhlášky č. 16/2022 Sb., o podrobnostech nakládání s některými výrobky s ukončenou životností

 

SOUVISEJÍCÍ DOTAZY

Na soukromém pozemku v obci, který není pozemní komunikací, se nachází autovrak. Může obec v takové situaci nějak jednat?

Novela zákona o státní sociální podpoře

 účinnost 28. 1. 2022

 O co v novele jde?

 

Novela reaguje na prudký nárůst cen energií, upravuje tak podmínky nároku na příspěvek na bydlení pro vlastníky stavby pro individuální či rodinnou rekreaci pro rok 2022 a současně doplňuje navýšení tzv. normativních nákladů na bydlení.

Úplné znění novely naleznete ZDE.

KTERÝM USTANOVENÍM VĚNOVAT POZORNOST?

 

  • § 24a a 26a zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře

ZAJÍMAVÁ JUDIKATURA

Mimořádná opatření a podání návrhu na jejich zrušení

 rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 2. 6. 2021, č. j. 9 Ao 3/2021-41

 

Nejvyšší správní soud se ve svém rozsudku zabýval otázkou aktivní legitimace (způsobilosti podat návrh) k napadení mimořádných opatření omezujících provoz mateřských a základních škol, přičemž dovodil, že rodiče žáků touto legitimací nedisponují. V rámci zmíněného rozsudku soud mj. uvedl, že smyslem existence školy (zde školy mateřské a základní) je poskytovat žákům vzdělání jako veřejnou službu ve smyslu školského zákona. Pokud státní moc vydá opatření obecné povahy (mimořádné opatření), jímž plošně znemožní školám poskytovat vzdělání nebo jim pro to stanoví zásadně omezující podmínky, mohou se školy proti tomu bránit u soudu návrhem na zrušení takového opatření. K podání takového návrhu je vedle škol legitimována i obec, neboť omezující opatření podle soudu přímo zasahuje do jejího práva pečovat o výchovu a vzdělávání na svém území, a podílet se tak na naplňování potřeb svých občanů.

Více informací naleznete ZDE.

KTERÝM USTANOVENÍM VĚNOVAT POZORNOST?

 

  • § 101a zákona č. 150/2002 Sb., soudní řád správní
  • § 35 odst. 2 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení)
  • čl. 33 odst. 1 Listiny základních práv a svobod
  • § 2 odst. 3 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon)