26.03.2024
Společenství obcí nerovná se létající úředník
Třetí krajské setkání se odehrálo v kulturním domě Metropol v Českých Budějovicích 21. března 2024. Pozdravit přítomné starosty a další představitele místních samospráv Jihočeského kraje přišla i primátorka města Dagmar Škodová Parmová.
Setkání moderovala výkonná ředitelka Radka Vladyková, která po úvodním slovu předala mikrofon Tiborovi Švecovi, starostovi obce Vestec u Prahy a předsedovi Výboru DSO a Expertní skupiny pro financování obcí a měst SMO ČR. Jeho prezentace se týká rozpočtového určení daní a také možností zvýšení efektivity samospráv prostřednictvím vzniku společenství obcí.
V otázce rozpočtového určení daní (RUD) říká Tibor Švec, že se jedná o zastaralý, plochý výpočet, založený jen na dotačních titulech a nikoho nemotivující. Navrhuje zvýšit motivační prvek z 1,5 % na 5 % a podíl obcí na sdílených daních z 24,15 % na 25,84 %.
Jak zvýšit efektivitu, a přitom neztratit místní samosprávy?
Společenství obcí nerovná se létající úředník, zmínil na začátku druhé části své prezentace věnované jejich vzniku. Po vzoru Francie chceme dobrovolnou spolupráci formou společenství obcí, ve kterých neprobíhají volby, skládají se z jednotlivých obcí, které mají svoje vedení. Společenství vede rada starostů.
Slova Tibora Švece doplnil svou prezentací i ředitel Odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy MV David Sláma. Nabídl zájemcům o organizaci společenství obcí konzultace. Několik přítomných starostů (Pištín, Dubné, Netolice) se již takového jednání na úrovni jejich DSO (Dobrovolný svazek obcí) zúčastnilo. Na něm již i vytvořili přípravný výbor pro vznik společenství.
Příjemnou vsuvkou byla krátká návštěva senátora a dlouholetého starosty města Hluboké Tomáše Jirsy.
Po jeho odchodu se rozproudila živá debata na téma užitečnosti vzniku společenství obcí, kterou řada starostů ale zatím nevidí.
Starostka obce Dubné Božena Kudláčková (1700 obyv.) nespatřuje ve vzniku společenství žádný přínos pro svou obec. Naopak si myslí, že je to mezičlánek ke slučování obcí.
Ladislav Sýkora, místostarosta Veselí nad Lužnicí se dotazoval, zda chceme správu zefektivnit či zesložitit? V kolika nejrůznějších svazcích budou obce do budoucna? Možnost sdílení meziobecní dopravy, jedna z možných výhod společenství, mu nepřijde pro obce vhodná.
David Sláma popisoval vznik společenství, kdy se iniciativy může chytit každá obec a být lídrem, i když už jsou členem DSO či se jedná o ORP. Obce mohou současný spolek přetransformovat na společenství. Obce dnes mohou být členem několika svazků, ve společenství ale jen v jednom.
V diskuzi zazněla řada opozičních názorů, které vznik společenství zpochybňovaly a argumentovaly současným neutěšeným stavem stavu dostupnosti např. zdravotnictví. Někteří přítomní starostové nevěří, že by společenství toto vyřešila.
V dalším bloku představil generální partner Česká spořitelna e-úředníka, který může nejen menším obcím přinést veřejnou službu blíž občanům. Na příkladu platby místních poplatků v krátkém videu viděli starostové možnosti, které tento elektronický pomocník nabízí.
Zástupce Jihočeského kraje Petra Ambrožová mluvila ve své prezentaci o digitálních technických mapách (DTM), jejichž tvorba je novou povinností obcí.
Dopolední blok pokračoval vystoupením zástupce generálního partnera společnosti ČEZ Petra Šuleře, který upozornil na jejich zásadní úkol, kterým je energetická bezpečnost České republiky a zároveň se společnost snaží o výrazné snížení emisí. Do roku 2030 chtějí snížit emise o jednu třetinu.
Po jeho vystoupení představila výkonná ředitelka SMO ČR Radka Vladyková tzv. PASMO neboli Profesionální alianci spojenců měst a obcí. Jedná se o pomocný komplexní nástroj zahrnující znalostní databázi s ověřenými informacemi od veřejných institucí (jako jsou zákony, metodiky, judikatura, primární data atd.), které budou prezentovány prostřednictvím chatbota jako interaktivního průvodce. Tento nástroj SMO ČR vytváří pro představitele samospráv a od jeho implementace si slibuje zvýšení kvality jejich rozhodovacích procesů na základě aktuálních a relevantních informací a zlepšení výkonu veřejné správy.
Využití umělé inteligence pro lepší a efektivnější komunikaci s občany představil Martin Haushalter ze společnosti Urbanica.ai a téma doplnil i zástupce firmy Cetin, hlavního partnera KS pan Vojtek. Vysvětlil možnosti rozvoje optické sítě do rodinných domů.
Následovaly prezentace jak partnerů (Generální partner KS Saint-Gobain) tak Státních fondů pro podporu investic a životního prostředí. Všechny se točily kolem investic a komplexnosti při snižování energetické náročnosti budov.
Výhody využívání právní poradny popsal ve své prezentaci, která otevřela odpolední blok Lukáš Váňa z advokátní kanceláře KVB.
Specifické agendy v území byly tématem tří dalších přednášejících. Jak může s péčí o kraj pomoci Státní pozemkový úřad prezentoval Tomáš Holas, Pavel Bednařík, ředitel Územního pracoviště České Budějovice Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových mluvil o podpoře rozvoje obcí a krajů nepotřebnými nemovitostmi státu, a nakonec Jana Jarešová z Celní správy ve své prezentaci popsala možnosti vymáhání pohledávek pro obce.
Odborné bloky zakončily prezentace Markéty Kačorové, zástupce Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a vrchního ředitele sekce veřejné správy MV Miroslava Veselého, ředitele Odboru veřejné správy, dozoru a kontroly. Obě se dotýkaly prevence, kontroly a dozoru a aktualit, které mohou starosty zajímat.
Po odborné části krajského setkání ocenili zástupci společnosti ČEZ a společnosti Cetin několik starostů, kteří odevzdali jejich vyplněné dotazníky a na úplný závěr setkání předal zástupce společnosti Communa David Pavlát cenu pro tři města, která se umístila ve srovnávacím průzkumu Město pro byznys na prvních třech místech. V jihočeském kraji ocenění získaly České Budějovice, Vodňany a první místo obsadilo město Český Krumlov. Všem výhercům gratulujeme!
Příště se na Vás těšíme 2. dubna v Pardubicích.
Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR