05.09.2024

SAFETY4TMF na Výroční konferenci České geografické společnosti

Ve dnech 2. až 5. září se na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem uskutečnila Výroční konference České geografické společnosti. Hlavním mottem byla "Geografie pro spravedlivé transformace" se zaměřením na lokality uhelných regionů v kontextu přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku.

SAFETY4TMF (RGB Alpha).png

Tento proces zahrnuje nejen technologické a ekonomické změny, ale také zásadní sociální a kulturní proměny, které jsou nezbytné pro úspěšnou přeměnu těchto regionů. Historické zkušenosti ukazují, že regiony často procházejí složitými změnami, které mohou přinášet nové příležitosti i rizika.

Kromě tradičního programu, který zahrnoval plenární přednášky, sekční jednání a exkurze, připravil organizační výbor také speciální program zaměřený na zaměstnance veřejné správy a organizace zaměřené na regionální rozvoj. Tito účastníci mají významnou roli v rozhodování o prostorovém rozložení aktivit, které může zásadně ovlivnit efektivní využívání území a zdrojů. Tohoto panelu se účastnili také projektoví partneři z projektu SAFETY4TMF, jimiž jsou zástupci Svazu měst a obcí České republiky a Ostravské univerzity. Je potřeba zdůrazňovat, že odkaliště, která vznikla v souvislosti s těžbou, jsou nedílnou součástí nové krajiny a je nezbytné je zohledňovat při plánování budoucí podoby těchto území.

Diskuse, kterou vedlo Transformační centrum Ústeckého kraje a Regionální rozvojová agentura Ústeckého kraje, se zúčastnilo osm panelistů – odborníků z oblastí regionálního rozvoje, geografie, urbanismu, architektury a zoologie. Později se do debaty zapojili i účastníci z řad odborné veřejnosti. Mezi hlavními tématy, která v diskusi zazněla, byl nedostatek aktivních nositelů projektů a myšlenek, nutnost lepší spolupráce a koordinace mezi různými aktéry, a zvýšení zájmu municipalit a občanů o spoluvytváření budoucí podoby krajiny. Také se řešilo přijetí bývalých těžebních území obyvateli a municipalitami jako nedílné součásti regionu. Klíčovým milníkem se jeví shoda na základní koncepci, která by sloužila jako společný základ pro různé zájmy a představy – od klidových zón po vznik jezer, zábavních oblastí či nové výstavby.

V závěru se panelisté i ostatní diskutéři shodli, že transformované území má pro regiony obrovský potenciál, a zdůraznili, že záleží na správném využití tohoto potenciálu, aby se předešlo rizikům, která by mohla regiony zatížit místo jejich rozvoje.

 

Součástí konference byla také posterová sekce, kde byl projekt SAFETY4TMF prezentován. Účastníci konference zde měli možnost se blíže seznámit s problematikou odkališť a detaily projektu. Projekt byl zároveň představen ve sborníku abstraktů pod názvem „Bezpečnost odkališť jako výzva i příležitost pro spolupráci v Dunajském regionu“, viz Sbornik-abstraktu-8-2024.pdf (geography.cz). Účast projektových partnerů na podobných akcích je vnímána jako skvělá příležitost přiblížit veřejnosti problematiku odkališť a zvýšit o ní povědomí.

 

Foto.jpg

Foto2.jpg

Foto6.jpg

Foto7.jpg

 

Foto9.jpg

Ing. Martina Woolfe