20.08.2019

Starosta je ten, kterého mají lidé nejblíž

Zdeňka Blišťanová je další z řady našich starostů, pro které není jejich funkce jen zaměstnání, ale zároveň i poslání. 

 

Zdeňka Blišťanová je další z řady našich starostů, pro které není jejich funkce jen zaměstnání, ale zároveň i poslání. 

Starosta je ten, kterého mají lidé nejblíž

Přestože jsem ve funkci starosty poměrně nová i já bych se ráda podělila o své zkušenosti.

Starostkou Jeseníku (Olomoucký kraj) jsem se stala teprve po posledních volbách. Naštěstí jsem už předtím byla na radnici čtyři roky jako místostarostka. Nedovedu si představit, že bych se rovnou stala starostkou bez předchozí zkušenosti. Ve volbách naše sdružení získalo více než 40 % hlasů. Zatímco mi všichni gratulovali k tomu skvělém výsledku, tak já jsem si s hrůzou uvědomovala, jak velkou zodpovědnost ve mě občané vložili. Když jsem si pročítala příspěvky ostatních starostů, tak je zřejmé, že problémy máme všichni podobné. Obrovská administrativa, často měnící se zákony a omezené pravomoci.

Lidé se na mě (i na vás) často obrací s problémy, které jsou mimo moje možnosti. Ale já jim rozumím. Starosta je ten, kterého mají nejblíž, nemají na koho jiného se obrátit. Kéž by nám trochu víc pomáhali poslanci.

V současné době řeším zdravotní péči, obracím se na pojišťovny s žádostí o narovnání regionálních rozdílů Olomouckého kraje v dostupnosti zdravotní péče. Jde o to, aby lidé měli stejně dostupnou a kvalitní zdravotní péči jako například klienti žijící ve městě Olomouc nebo v jeho blízkém okolí. Žádám pojišťovny o zajištění služeb všech lékařů tak, jak to stanoví nařízení vlády 307/2012 Sb. Jako starostka města Jeseníku jsem povinna pomáhat občanům města Jeseník a přispívat k naplňování jejich potřeb. A tato oblast je jedna z nejdůležitějších pro kvalitní život na Jesenicku.

Jiné to je i s poplatkem za pobyt. V zákoně, který prochází novelou je návrh, aby byl některým klientům lázeňské péče poplatek odpuštěn. Pro Jeseník (jakožto lázeňské město) by to znamenalo ztrátu stovek tisíc v rozpočtu, a navíc jde podle nás o nesystémové řešení. Naštěstí jsme se včas o návrhu dozvěděli a (alespoň zatím) novelu zákona vrátili s protinávrhem zpět do PS. Tentokrát ve spolupráci s naším senátorem.

Z mé zkušenosti je nejdůležitější, nevěnovat se pouze městu, ale mít oči otevřené a sledovat i dění v Parlamentu. Chystané změny zákonů se musí řešit dřív, než se uskuteční, vše s ohledem na rozvoj města a řešení jeho potřeb.

Ale může to vůbec zvládat jeden člověk? Nemůže. Práce je více než dost a jsem moc ráda, že na to nejsem sama a mám v týmu dva místostarosty na plný úvazek. Samozřejmě to znamená zvýšené náklady na provoz, ty se ale městu bohatě vrátí, když lidé na radnici skutečně „makají“.

Jenže co to znamená pracovat pro město? Jsou to dvě roviny. Lidé chtějí vidět výsledky vaší práce a chtějí vidět vás. Skoro bych řekla, že obojí je pro občany stejně důležité. Naštěstí Jeseník je poměrně malé město, takže pozvání na akce se snažím dávat. A musím říct, že je to právě setkávání s lidmi, které mě na práci starosty nejvíc baví. Už se mi párkrát stalo, že za mnou přišel někdo, koho jsem viděla poprvé v životě, a poděkoval mi za práci, kterou pro město dělám. To pak máte po zbytek dne úsměv na tváři a chuť se hned vrhnout na další projekt.

Protože proto to všichni děláme, abychom z našich měst udělali lepší místa pro život. Držím nám všem palce.

Zdeňka Blišťanová, starostka Jeseníku