11.03.2015

Města, obce i kraje chtějí společný Evropský dům

Za spící projekt se dá označit společný Evropský dům, který by měl vzniknout v každém kraji. Je to škoda, taková instituce, jejíž vznik podporuje Asociace krajů ČR a Svaz měst a obcí ČR, by totiž velmi usnadnila život samosprávám. Z Krajského setkání v Jihomoravském kraji, které v Brně uspořádal Svaz

Za spící projekt se dá označit společný Evropský dům, který by měl vzniknout v každém kraji. Je to škoda, taková instituce, jejíž vznik podporuje Asociace krajů ČR a Svaz měst a obcí ČR, by totiž velmi usnadnila život samosprávám. Z Krajského setkání v Jihomoravském kraji, které v Brně uspořádal Svaz měst a obcí ČR, dnes vyplynulo, že se otázka vzniku Evropských domů uzavře do konce března. Budou o ní jednat zástupci veřejné správy s vládou.

 

„Jednání s vládou má Asociace krajů naplánované na 25. března. Budeme na něm mluvit i o evropských dotacích včetně nutnosti co nejdříve vyřešit integrovaný regionální operační program a vyhlásit výzvy,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek a dodal: “Budeme také bojovat za zachování odborníků na evropské fondy, kteří v kraji pracovali v minulém programovém období a myšlenku společného Evropského domu.“

 

Evropský dům by měl být jednotným informačním místem v každém kraji, který by měl mít na starosti i všechny programy.

 

„Evropský dům má v současné době podporu Ministerstva pro místní rozvoj. Ostatní resorty se k němu bohužel staví spíše vlažně, chtějí si dotace řešit po vlastní linii,“ řekl místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodal: “Je to škoda, dříve se i v rámci ministerstev víc táhlo za jeden provaz s ohledem na potřeby měst a obcí. V této souvislosti jsem rád, že alespoň co se týče Regionální stálé konference k dotačním programům, má Svaz velmi významné zastoupení.“

 

Regionální stálá konference v kontextu s programovým obdobím 2014-2020 je komunikační a koordinační platformou mezi regionálními aktéry územního rozvoje, tj. mezi kraji, městy a dalšími subjekty, a Ministerstvem pro místní rozvoj. Zejména evropských dotací se týkalo Memorandum o spolupráci, které před časem podepsal Svaz měst a obcí ČR s Asociací krajů ČR. Spolupráce a komunikace má mimo jiné vést k tomu, aby Česká republika byla skutečně Evropou regionů, nikoliv si na to jen hrála.

 

„Co se týče evropských dotací, rád bych ocenil spolupráci se Svazem a zmínil projekt Svazu na podporu meziobecní spolupráce, do kterého je zapojeno i Brno,“ řekl vedoucí oddělení tvorby strategie regionální spolupráce statutárního města Brno Jan Holeček a dodal: “Na území brněnské metropolitní oblasti vzniká integrovaná strategie ITI, která je připravovaná společně s relevantními partnery v území. Díky ní budou řešeny společné problémy v oblasti dopravy, životního prostředí, vzdělávání a sociální soudržnosti s dopadem na široké zázemí Brna. Aktuální verze strategie je k nahlédnutí na webu.“  

 

Krajská setkání 2015 se zaměřují na aktuální témata samospráv - od financí přes sociální oblast i zaměstnanost po životní prostředí. Představitelé samospráv se na celkem třinácti akcích ve všech krajích dozvídají, co důležité pro města a obce se chystá nejen v letošním roce včetně legislativních změn. Více najdete na: http://www.smocr.cz/cz/nase-akce/krajska-setkani/krajska-setkani-2015/krajska-setkani-2015.aspx.

Fotografie z prezenzace MOS najdete zde.