06.03.2014

Obce z Posázaví chtějí posílit spolupráci

Posázaví – Zlepšit vzájemnou komunikaci mezi obcemi, zkvalitnit veřejnou správu a službu občanům má evropský projekt meziobecní spolupráce, který pod zkráceným názvem Obce sobě, realizuje Svaz měst a obcí ČR. Zaměřuje se především na oblast odpadového hospodářství, školství a sociální péče.

„Jsou

Posázaví – Zlepšit vzájemnou komunikaci mezi obcemi, zkvalitnit veřejnou správu a službu občanům má evropský projekt meziobecní spolupráce, který pod zkráceným názvem Obce sobě, realizuje Svaz měst a obcí ČR. Zaměřuje se především na oblast odpadového hospodářství, školství a sociální péče.


„Jsou to témata, která podle zákona přímo náležejí do kompetence obcí,“ upozornil Václav Pošmurný, koordinátor projektu ve správním území obce s rozšířenou působností Benešov, kde je jeho garantem město Týnec nad Sázavou. Cílem projektu je podle něj zmapovat v jednotlivých regionech současný stav meziobecní spolupráce a navrhnout opatření k jejímu zlepšení.
Výsledkem by mělo být posílení komunikace nejen mezi jednotlivými obcemi, ale také v rámci jejich dobrovolných svazků.
„Na meziobecní spolupráci jsme už poměrně zvyklí, společně řešíme řadu témat, hlavně dopravní obslužnost,“ uvedl místostarosta Teplýšovic Miroslav Kratochvíl.
Stále ale podle něj existuje řada dalších problémů, které je potřeba řešit na větším území. Jedním z nich je například společný postup při likvidaci následků nenadálých událostí, jakými jsou třeba povodně. „Složité bude v budoucnu také nakládání s odpady. Podle mého názoru by mohla na našem území vzniknout třídírna odpadu, která by separát následně odvážela do spalovny, kterou chce vybudovat Středočeský kraj,“ naznačil další možný okruh meziobecní spolupráce Miroslav Kratochvíl. Cílem projektu není nahrazovat jiné fungující aktivity a projekty, ale poskytnout organizační, právní i finanční pomoc dobrovolně vytvářeným svazkům obcí a měst.
Realizace projektu začala loni v listopadu a měla by být dokončena v červnu 2015. Je financována z Evropského sociálního fondu – Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Svaz obcí a měst chce v rámci projektu zpracovat analýzu a zmapovat oblasti a jednotlivé regiony, kde sdružování může obcím pomoci.
Analýza začne na úrovni takzvaných obcí s rozšířenou působností. Vrámci ČR je totiž velký rozdíl mezi jednotlivými regiony, ať už vzhledem k velikosti samotných obcí, tak i historickému vývoji.
Z analýzy a jednání starostů by pak měla vzejít strategie rozvoje daného regionu. O její realizaci pak chce svaz následně jednat s budoucími vládami a politiky.

 

Autorka: Jaroslava Tůmová

Článek vyšel: Benešovský deník 24.2. 2014