14.11.2013
Přebujelá administrativa svazuje obcím ruce
Článek Jiřího Víška, který vyšel v Havlíčkobrodském deníku 9.11. 2013. Světlá nad Sázavou – Na radnici ve Světlé nad Sázavou se uskutečnilo společné jednání starostů obcí spadajících do správního obvodu světelského městského úřadu.
Stěžejním bodem programu tohoto jednání bylo představení projektu
Článek Jiřího Víška, který vyšel v Havlíčkobrodském deníku 9.11. 2013.
Světlá nad Sázavou – Na radnici ve Světlé nad Sázavou se uskutečnilo společné jednání starostů obcí spadajících do správního obvodu světelského městského úřadu.
Stěžejním bodem programu tohoto jednání bylo představení projektu Svazu měst a obcí ČR, který řeší rozvoj mezi obecní spolupráce, se kterým přijela do Světlé regionální koordinátorka svazu Zdeňka Marková.
„Cílem projektu by mělo být zkvalitnění a zeefektivnění veřejné služby, a tím získání dalších prostředků na rozvoj a posílení obcí administrativního uspořádání. V území každého správního obvodu obce s rozšířenou působností by tak mohl vzniknout tým, který by koordinoval meziobecní spolupráci,“ vysvětlila Marková.
V následné diskusi k tomuto projektu se rozpoutala diskuse, kterou se jako červená nit táhly nářky nad přebujelou administrativou, která starostům ztěžuje práci. Navíc by obce, podle názoru starostů, byly zatěžovány předáváním podkladů pro zpracování různých analýz k tomuto projektu.
Po diskusi nechal starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek, který jednání předsedal, hlasovat, zda do projektu vstoupit či ne. Většina přítomných starostů svým hlasováním navrhla do projektu nevstoupit. V dalším programu jednání byli starostové seznámeni se změnami v legislativě a činnosti úřadu práce, se změnami zákona o sociálněsprávní ochraně dětí. Vedoucí odboru dopravy Miroslav Peroutka informoval o úpravách zákonů o silničním provozu, a k tomu se pozastavil nad tím, že vázne výměna řidičských průkazů, kterým posledním dnem v roce skončí platnost.
Pracovníky odboru životního prostředí byli účastníci schůzky seznámeni s tím, jak je to nyní s povolováním kácení dřevin rostoucích mimo les, dostali informace k ochraně před povodněmi, především o proškolování povodňových orgánů.