21.04.2015

Projekt Obce sobě na Královédvorsku postupuje do poslední části

Tři sta sedmnáct stran finální verze souhrnného dokumentu – to je jeden z konkrétních výstupů projektu Svazu měst a obcí ČR s názvem Obce sobě, který se od podzimu roku 2013 realizuje pod záštitou obce Vítězná v území obce s rozšířenou působností Dvůr Králové nad Labem.

Souhrnný dokument, který

Tři sta sedmnáct stran finální verze souhrnného dokumentu – to je jeden z konkrétních výstupů projektu Svazu měst a obcí ČR s názvem Obce sobě, který se od podzimu roku 2013 realizuje pod záštitou obce Vítězná v území obce s rozšířenou působností Dvůr Králové nad Labem.

 

Souhrnný dokument, který obsahuje podrobné analýzy a řešení problémových okruhů pro sociální oblast, školství, odpadového hospodářství a pro volitelné téma servis samosprávám, byl předaný regionální koordinátorce projektu Ivaně Červinkové, která poté všechny souhrnné dokumenty za ORP z Královéhradeckého kraje předá na centrálu Svazu měst a obcí.

 

V návaznosti na dokončení souhrnného dokumentu se 16. dubna 2015 také konalo druhé oficiální setkání starostů celého ORP Dvůr Králové nad Labem, a to opět ve Dvoře Králové, tentokrát ale v prostorách Špýcharu Městského muzea.

 

„První oficiální setkání starostů se konalo loni v červnu a za těch deset měsíců je za námi vidět velký kus práce,“ hodnotí situaci analytik Michal Hátle z projektového týmu. „V rámci druhého setkání jsme zástupcům obcí prezentovali návrhovou část dokumentu a především pak cíle, které byly v rámci jednotlivých oblastí definovány, a nastínili jsme cesty, jak daných cílů dosáhnout. Zároveň jsme zástupcům obcí nabídli i jeden konkrétní výstup projektu, kterým je benchmarking. Jedná se o jednoduchý nástroj, který slouží pro porovnání vybraných ukazatelů s jinými regiony,“ doplňuje.

 

Před projektovým týmem je nyní prodloužení projektu o další čtyři měsíce, tj. do konce října. „V této době bychom chtěli především prohloubit spolupráci mezi jednotlivými obcemi. Díky analýzám v oblasti servisu samosprávám se ukázalo, jak hodně by zástupci uvítali společné setkávání a výměnu informací,“ nastínil situaci do budoucna Jan Balcar, jeden z koordinátorů projektu. „Za rozvoj obcí odpovídají především starostové. Na ně se v posledních letech doslova hrne velké množství novel zákonů, vyhlášek a dalších povinností. Proto chceme v nejbližších měsících diskutovat o tom, co by starostové potřebovali, aby toto složité období přežili bez ztrát. Uvažujeme i o vzniku servisního střediska, které by starostům pomáhalo.“

 

Oblast servisu samosprávám byla totiž nakonec vybrána k dalšímu možnému rozpracování v projektu, ale přesné podmínky zatím nejsou zřejmé. Pravděpodobně se bude jednat o samostatnou výzvu pro jednotlivé žadatele do některého z operačních programů.

 

Tiskovou zprávu si můžete stáhnout zde.

Fotografie z 2. oficiálního setkání si můžete prohlédnout ve fotogalerii.