21.02.2014

Severní Morava už jede na plné obrátky

Metodici z odborného týmu projektu Obce sobě se setkali v Ostravě nejprve 20. února s experty pro aglomerace z Moravskoslezského a Olomouckého kraje a na druhý den s koordinátory z Moravskoslezského kraje. Přinášíme několik postřehů.

Vedoucí odborného týmu Marek Jetmar informoval o tom, že

Metodici z odborného týmu projektu Obce sobě se setkali v Ostravě nejprve 20. února s experty pro aglomerace z Moravskoslezského a Olomouckého kraje a na druhý den s koordinátory z Moravskoslezského kraje. Přinášíme několik postřehů.

 

Vedoucí odborného týmu Marek Jetmar informoval o tom, že už je uzavřeno na 181 smluv s partnery z ORP, další tři byly v únoru v jednání. To je velmi dobrý výsledek, zvážíme-li, že celkový počet ORP je 205 a že cílový stav projektu byl postaven významně níže – na 164 ORP. M. Jetmar také zdůraznil, že při přípravě metodik projektu se vycházelo ze zkušeností práce starostů i odborníků, kteří se podílí na projektech v rámci aglomerací.

Vedoucí oddělení externího financování Magistrátu města Ostravy Mgr. Jiří Hudec představil management projektů v celkové hodnotě několika miliard korun v rámci integrované územní investice. Přestože se do práce pustili dříve, než byl zahájen projekt meziobecní spolupráce, doufají, že se jim podaří obě aktivity propojit. Svoji aglomeraci si definovali na základě dat, sesbíraných v rámci socioekonomického Atlasu moravskoslezského kraje, který jim „ukázal“, že zde existuje metropolitní oblast, zahrnující 1 milion obyvatel. Integrovanou teritoriální investici (ITI) chápou jako investiční nástroj, nikoliv jako strategii. Bez strategie se samozřejmě neobejdou, a proto ji nyní vytvářejí (jsou ve fázi konceptu). J. Hudec dále hovořil o problémech s operačními programy, například situaci, kdy si šest metropolitních oblastí zažádalo celkem o 100 miliard korun, požadavky jsou roztříštěny, všichni tuší, že celkové požadavky jsou přemrštěné, není žádáno v celku, ale podává se mnoho žádostí a pak se teprve projekty spojují dohromady.

Jaké jsou cíle aglomerace:

o   Zvýšit kvalitu prostředí pro život

o   Zvýšit zaměstnanost a zaměstnatelnost

o   Podpořit podnikání a vznik pracovních míst.

Město Ostrava je jedno z mála, které umí realizovat  průmyslové zóny, pochlubil se J. Hudec (včetně toho, že vyřídí i stavební povolení). V rámci meziobecní spolupráce hodlají sesbírat strategie z ORP a najít průniky s dopadem do ITI. Současně ale J. Hudec připomněl, že tento cíl zvládnou jedině, když se jim podaří vytvořit pro projekt časový prostor, neboť samotná ITI je časově velice náročná. 

Sylva Kováčiková, regionální koordinátorka pro Moravskoslezský kraj projektu meziobecní spolupráce, upozornila, že stát úpravou RUDu  vzal velkým městům (Ostrava) finanční prostředky a předal je obcím, ty ale často nemají buď žádnou, nebo zastaralou strategii. Nezřídka jsou to jenom nápady občanů a nějaké staré žádosti, či představy. Právě proto se uskutečnila schůzka v Ostravě, aby se experti pro aglomeraci poradili, jak mohou obcím pomoci smysluplně „nové“ peníze z budoucích Strukturálních fondů (po roce 2014)využít a co mohou udělat společně pro rozvoj území.

V diskusi se objevil názor, že mnoho starostů ani netuší, jak funguje samospráva, třeba kolik tun odpadu jejich obec vlastně produkuje. Bojí se, že když nevyplní nějaká data, budou sankcionováni. S. Kováčiková k tomu uvedla, že metodici projektu budou po obcích požadovat jenom to, co je reálné. Podle ní je důležité neotrávit lidi v regionech sbíráním dat, ale skutečně rozjet spolupráci. „Je třeba s metodiky probrat citlivost dat, abychom se neutopili v detailu,“ řekla S. Kováčiková.

Kolegyně z Orlové vznesla zajímavý dotaz: jak mají spolupracovat obce, které nejsou ani v ITI, ani v MASkách, tedy obce, které bychom mohli charakterizovat tak, že tam „nic není a za vším se musí dojíždět  – za kulturou, za prací…“? M. Jetmar v reakci zdůraznil, že klíčová je spolupráce experta na aglomeraci s jádrovým městem ORP, i když to zrovna není zapojeno do ITI.

Také na druhý den se při schůzce koordinátorů hovořilo o sběru dat. Starostové právě v Moravskoslezském kraji jsou v rámci republiky napřed, pokud jde o tvorbu strategií, proto se ptají: kolik ještě kdo bude chtít analýz? V rámci diskuse ale došlo ke shodě, že je důležité, aby šlo o data, s nimiž se bude dál pracovat, která budou mít smysl. Také Marek Vetýška, manažer metodických a analytických prací projektu, zdůraznil, že tabulky, které nyní jednotlivé ORP vyplňují, jsou pouze pomocí, nikoliv dogmatem. „Není cílem se snažit za každou cenu mít všechna data, ale jenom ta, která jsou k dispozici. Není třeba být stoprocentní i 80 až 90 procent je vynikající,“ pochválil Vetýška některá ORP, jimž se už podařilo tabulky vyplnit.
Diskuse se dotkla i obcí s vysokou nezaměstnaností a střídáním starostů, od nichž často ostatní slyší fráze, snahu rozložit debatu, být proti všemu. Obce, které se propadají, totiž často vedou lidé, kteří – diplomaticky řečeno-  nemají zrovna předpoklady pro výkon funkce starosty. Co s takovými obcemi? Pracujme s nimi, nastavme benchmarking, pomáhejme jim, zaznělo v diskusi. Pomožme starostům, kteří si nevědí rady, kteří se leknou tabulky z Prahy, raději dělají, že nevidí, neslyší – pomoci jim je možné například sdílením informací.
Na všechny zapeklité otázky se snažili účastníci setkání najít odpověď. Snad jediná otázka, která padla pro odlehčení v závěru se odpovědi nedočkala: Jak budou nazvány ORP až budou zrušeny okresy?

(ros)

 

Vedoucí odborného týmu Marek Jetmar o  tématech pro aglomeračního experta: "Měla by být vybrána tak, aby vycházela z aktuálních potřeb aglomerace a směřovala primárně do oblasti výkonu samostatné působnosti.  Může se však také zaměřit na témata vztahující se k přenesené působnosti výkonu státní správy (plně nebo částečně). Nesmí však jít o správně regulatorní agendu či výkon vrchnostenské správy."
 

 

U kulatého stolu v příjemném prostředí ostravského magistrátu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mgr. Jiří Hudec z Magistrátu města Ostravy: „V rámci meziobecní spolupráce sesbíráme strategie z ORP a budeme hledat průniky s dopadem do ITI.“

 

 

Pražsko-moravská diskuse, zleva: Jiří Hužera, Marek Jetmar, Sylva Kováčiková.

 

 

 

 

Úvodní slova k setkání s koordinátory ze Severní Moravy, hlavní slovo má opět M. Jetmar. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Také druhý den se jednalo ve vstřícném prostředí – hotel Bonum v Ostrava

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Předseda místní akční skupiny Opavsko a místopředseda Národní sítě MAS Jiří Krist:  Zakládáme nové DSO Opavska