31.07.2024
Pomáháme.Digital
Třetina českých obyvatel nemá přístup k digitálním nástrojům nebo je neumí používat. Nová webová příručka Pomáháme.Digital má za cíl poskytnout pomoc.
Digitální propast je v České republice stále výrazným problémem, který ovlivňuje kvalitu života mnoha lidí. Nová webová příručka Pomáháme.Digital si klade za cíl tuto situaci zlepšit. Příručka je neocenitelným pomocníkem pro zaměstnance sociálních služeb. Ukazuje jim cesty, jak efektivně pomoci svým klientům s používáním digitálních nástrojů. Od bezpečnosti na sociálních sítích po vyřízení dávek online.
Socioekonomicky znevýhodnění lidé často nemají přístup k digitálním technologiím nebo je neumí používat, což může mít negativní dopady na jejich život. Příručka proto obsahuje srozumitelné návody, jak využívat digitální služby a jak se pohybovat v online prostředí. Je založena na přímé praxi lidí ze sociálních služeb, kteří k jejímu vzniku přispěli. Například radí, jak vyřídit dávky online, jak používat elektronickou identitu nebo jak využít WhatsApp v komunikaci s klienty.
„Když komunikuji s klientem přes Signal nebo Whatsapp, řeším nejčastěji otázky typu: Je ok posílat si přes tyhle nástroje dokumenty? A jak mi může klient poslat dokumenty v takovém formátu, aby to nebyl nespočet fotek za sebou, ale jeden soubor? Co když je osloví někdo neznámý a oni si nejsou jistí, jestli to není falešný profil? Jsem schopná poznat falešný profil? Vím, jak postupovat, když už k nějakému podvodu dojde?”, říká sociální pracovnice Tereza Výborná, která je jednou z ambasadorek a zároveň lektorka seminářů pro biologické rodiče, osvojitele a pěstouny
Aby byla příručka efektivně využívána v praxi, Pomáháme.Digital vytváří síť ambasadorů a ambasadorek z řad zaměstnanců sociálních služeb. Tito ambasadoři budou školit své kolegy, jak příručku používat ve své práci, a současně zvyšovat povědomí o problematice digitálního ohrožení a vyloučení mezi klienty sociálních služeb.
Pokud byste se chtěli do projektu zapojit a naučit se jak využívat praktické návody Pomáháme.Digital, můžete se přihlásit do online workshopu.
Důležitost této platformy vyzdvihuje Tereza Výborná také: „Na webové příručce Pomáháme.Digital je skvělé, že se buduje komunita sociálních pracovníků a zaměstnanců sociálních služeb. Když si dnes někdo z nich neví rady s nějakým digitálním tématem, často to řeší googlením nebo na poradě s ostatními kolegy, kteří si ale mnohdy taky nejsou jistí. Tady pro ně vzniklo místo, kam mohou přijít, najít potřebné informace nebo se zeptat ostatních, kteří s daným problémem mají zkušenost. Na workshopech vnímám, že téma digitálních kompetencí a nástrojů je v organizacích hodně aktuální. Největší ohlas má návod Jenda a zřizování elektronické identity, protože to je aktuálně důležité téma pro mnoho sociálních a dalších pracovníků v poradenství nebo na úřadech.”
Příručka vznikla v rámci projektu Digitální inkluze od neziskové organizace Česko.Digital a v soutěži The European Digital Skills Awards byla Evropskou komisí v roce 2024 oceněna prvním místem v kategorii Digital Upskilling. Tato soutěž, iniciovaná Evropskou komisí, oceňuje mimořádné projekty podporující digitální kompetence napříč EU.
Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR