05.04.2016

Nezapomínejme na venkov

Nejen o situaci v malých obcích se mluvilo během Krajského setkání pro Plzeňský kraj. Uspořádal ho Svaz měst a obcí a zúčastnilo se ho na sto starostek a starostů z daného regionu. Mimo jiné zaznělo, že venkov má obavy z vylidňování kvůli omezování služeb, které státní i soukromé organizace v místě nabízejí.

Nejen o situaci v malých obcích se mluvilo během Krajského setkání pro Plzeňský kraj. Uspořádal ho Svaz měst a obcí a zúčastnilo se ho na sto starostek a starostů z daného regionu. Mimo jiné zaznělo, že venkov má obavy z vylidňování kvůli omezování služeb, které státní i soukromé organizace v místě nabízejí. Týká se to katastrálních a finančních úřadů, dopravních spojů, ale také České pošty.

Snahou města Plzeň i Plzeňského kraje mimo jiné je rozhýbat dopravu. Co se týče parkovišť i vlastních spojů. Nejen v této souvislosti upozornil člen předsednictva Svazu měst a obcí ČR a primátor Plzně Martin Zrzavecký na fondy Evropské unie a možnost 116 obcí Plzeňského kraje čerpat evropské peníze z nástroje ITI: „Nedávno naše zastupitelstvo schválilo strategii čerpání, kterou jsme odeslali na ministerstvo vnitra. Věnujte jí, prosím, pozornost. A pokud vám nebude něco jasné, pomocnou ruku vám kromě Svazu měst a obcí ČR nabídne také Útvar koordinace evropských projektů města Plzně,“ říká Martin Zrzavecký a dodává: „Funguje v trojroli -  jako poradce, zprostředkující subjekt, posuzující správnost projektových žádostí a také jako nositel, který sám žádá o evropské peníze na vlastní projekty. Ostatně loni byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury. Bylo to náročné období, kde jsme se však mnoho naučili a naše město zviditelnili.“   

„Žijete ve 2. nejúspěšnějším kraji v Evropě, nedávno jsme dostali ocenění ve francouzském Cannes,“ připomněl Ivo Grüner, náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast regionálního rozvoje, fondů EU, informatiky a dodal: „V žebříčku se hodnotila práce všech, tedy představitelů veřejné správy i podnikatelů. Posuzovala se také zaměstnanost a regionální rozvoj. Za umístění tak patří poděkování i starostkám a starostům, společně Plzeňský kraj dobře rozvíjíme. Letos se o to budeme samozřejmě také snažit. Proto jsme nedávno rozdělili 100 milionů korun na rozvoj venkova. Další dotace budou moci čerpat i hasiči v nejmenších obcích, a to na vozidla a zbrojnice. Peníze pro dobrovolné hasiče uvolnilo Ministerstvo vnitra, zbytek dodal kraj.“    

Venkov přitom trápí nejen nedostatek peněz, ale také dříve zmiňovaný fakt, že ubývají služby občanům. Ve výsledku to vede k vylidňování vesnic. Malé obce tak na Krajském setkání pro Plzeňský kraj apelovaly na stát, aby na venkov nezapomněl a výrazně mu pomohl. Jednou z cest je projekt Pošta Partner, realizovaný Českou poštou. Jeho podstatou jsou franšízové poštovní služby v místní provozovně, například v obchodě. Pokud by ne vše probíhalo po dohodě s obcí, mohou se starostky a starostové obrátit na Svaz měst a obcí ČR. Nebo přímo na Ministerstvo vnitra, pod které Česká pošta spadá a jehož zástupci se všech letošních Krajských setkání účastní.

Generálními partnery Krajských setkání 2016 je Česká spořitelna a ČEZ. Hlavním partnerem Generali Pojišťovna. Partnery společnosti Asekol, Archconsulting, Česká telekomunikační infrastruktura, Colmex, Česká pošta, EKO-KOM, Empemont, Moram CZ, Rieder Beton, Wolters Kluwer, Zeppelin CZ. Mediálními partnery jsou Lidové noviny, Parlamentní listy, Veřejná správa a časopis Svazu Informační Servis (InS). 

Více informací včetně harmonogramu a programu Krajských setkání 2016 najdete na http://www.smocr.cz/cz/nase-akce/krajska-setkani/krajska-setkani-2016/krajska-setkani-2016.aspx. Další akce - pro Olomoucký kraj - se koná dnes, tedy v úterý 5. dubna, v Olomouci.