06.04.2016
Samosprávy požadují posílit daňové příjmy
Svaz měst a obcí ČR spolu se Sdružením místním samospráv ČR a Spolkem pro obnovu venkova ČR požadují významné posílení daňových příjmů všech obcí. Představitelé těchto organizací proto na Krajském setkání pro Jihomoravský kraj podepsali memorandum, které předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl předal ministru financí Andreji Babišovi.
Svaz měst a obcí ČR (SMO) spolu se Sdružením místním samospráv ČR (SMS) a Spolkem pro obnovu venkova ČR (SPOV) požadují významné posílení daňových příjmů všech obcí. A to v režimu, který umožní předvídatelné plánování rozvoje a postupnou eliminaci enormního vnitřního dluhu na infrastruktuře obcí. Představitelé těchto organizací proto na Krajském setkání pro Jihomoravský kraj podepsali memorandum, které předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl předal ministru financí Andreji Babišovi.
Starostové a starostky vítají, že se podařilo prosadit navýšení podílu samospráv na DPH v rámci rozpočtového určení daní (RUD) na úroveň před důchodovou reformou, tedy na 21,4 %. Obávají se však zrušení motivačních prvků na dani z příjmu fyzických osob, které stát zamýšlí od ledna 2017. Pro mnoho měst a obcí by to totiž znamenalo výpadek finančních prostředků v řádu milionů korun. Složitá je také situace, co se týče příspěvku na přenesenou působnost. Poté, co se řadu let vůbec nezvyšoval, od letošního Nového roku došlo k valorizaci o 1 % a pro rok 2017 se jedná o 5 %.
Financování samospráv je nicméně třeba změnit systémově, proto vzniklo Memorandum organizací hájících zájmy samospráv ČR. Na Krajském setkání pro Jihomoravský kraj ho podepsali předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl, předseda Sdružení místních samospráv ČR Stanislav Polčák a předseda Spolku pro obnovu venkova ČR Eduard Kavala. Mimo jiné v něm stojí: „Požadujeme významné posílení daňových příjmů všech obcí, a to v režimu, který umožní předvídatelné plánování rozvoje a postupnou eliminaci enormního vnitřního dluhu na infrastruktuře obcí.“
Memorandum poslední březnový den předal František Lukl ministru financí s tím, že: „Andrej Babiš mimo jiné potvrdil, že od roku 2017 dojde k pětiprocentnímu zvýšení příspěvku na výkon statni správy a stejná valorizace by se měla uskutečnit i v dalších letech. Rovněž se začne připravovat účelový příspěvek na veřejné opatrovnictví. Debatovali jsme a debatovat nadále budeme i další otázky ohledně rozpočtového určení daní, včetně podílu samospráv na DPH.“
Města a obce, jak zaznělo na Krajském setkání pro Jihomoravský kraj, také trápí vysoký počet lidí s trvalým pobytem na úřadech (ohlašovnách). V současné době jich je více než 380 tisíc, srovnáme-li rok 2015 s předchozím rokem, pak se počet lidí, kteří na úřadech mají trvalé bydliště, zvýšil o 6 269, dříve to meziročně bylo dokonce zhruba 40 tisíc. Koordinační roli se týče měst a obcí má na úrovni státu Ministerstvo vnitra.
Náměstkyně ministra vnitra pro řízení sekce veřejné správy Jana Vildumetzová na akci v Brně mimo jiné řekla: „Snažíme se odstranit konkrétní problémy obcí a měst. Podařilo se nám například vyřešit vítání občánků. Pro samosprávy by teď mělo být jednodušší, protože budou moci nahlédnout do registru obyvatel. Intenzivně se také zabýváme diskutovanou otázkou vysokého počtu lidí s trvalým pobytem na ohlašovnách. Změna zákona o evidenci obyvatel, kterou chystáme, by měla umožnit rozeznat, kdo má jako bydliště adresu úřadu a počet lidí na ohlašovnách tak snížit. Měla by pomoci zabránit zneužívání tohoto institutu. Cílem je, aby občané byli jednodušeji dohledatelní a na ohlašovnách zůstávali pouze ti, kteří jsou skutečně v obtížné životní situaci a nemají kde bydlet."
V Brně se starostky a starostové zajímali také o poplatky za vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu. V tomto směru platí, že Svaz měst a obcí ČR nepolevuje své aktivity a dál usiluje o to, aby se neplatilo za pozemky pro veřejně prospěšné stavby.
Svaz také jedná s Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest ohledně podpory průmyslových zón. Nejen v Jihomoravském kraji často chybí místa, kde by mohly působit nové firmy a přinést tak do dané oblasti pracovní příležitosti i rozvíjet ji jako takovou. I to je důvod, proč Svaz měst a obcí ČR poskytl záštitu vzdělávacím kurzům Investment Academy, které CzechInvest pořádá. Mají za cíl seznámit starosty a úředníky obecních, městských a regionálních samospráv s přípravou podnikatelského a investičního prostředí tak, aby nabídka municipalit byla kompatibilní s potřebami investorů. Bezplatný kurz se koná 5. a 6. dubna 2016 ve Vědeckotechnickém parku Plzeň, další se uskuteční 27. a 28. dubna 2016 na Krajském úřadě Libereckého kraje – více najdete zde.
Generálními partnery Krajských setkání 2016 je Česká spořitelna a ČEZ. Hlavním partnerem Generali Pojišťovna. Partnery společnosti Asekol, Archconsulting, Česká telekomunikační infrastruktura, Colmex, Česká pošta, EKO-KOM, Empemont, Moram CZ, Rieder Beton, Wolters Kluwer, Zeppelin CZ. Mediálními partnery jsou Lidové noviny, Parlamentní listy, Veřejná správa a časopis Svazu Informační Servis (InS).
Více informací včetně harmonogramu a programu Krajských setkání 2016 najdete na http://www.smocr.cz/cz/nase-akce/krajska-setkani/krajska-setkani-2016/krajska-setkani-2016.aspx. Další akce - pro Moravskoslezský kraj - se koná právě dnes, tedy ve středu 6. dubna 2016, v Ostravě.