16.03.2016
Starostové v Pardubickém kraji: Do území by mělo jít víc peněz na cestovní ruch z národních zdrojů
V programovém období 2014-2020 není možné z evropských dotací financovat cestovní ruch. Samosprávám se to nelíbí, volají proto po posílení národních zdrojů. I to zaznělo na Krajském setkání pro Pardubický kraj, kterého se zúčastnilo na sedmdesát představitelů radnic. Akci uspořádal Svaz měst a obcí ČR, a to jako šestou z celkem třinácti, které se letos uskuteční.
V programovém období 2014-2020 není možné z evropských dotací financovat cestovní ruch. Samosprávám se to nelíbí, volají proto po posílení národních zdrojů. I to zaznělo na Krajském setkání pro Pardubický kraj, kterého se zúčastnilo na sedmdesát představitelů radnic. Akci uspořádal Svaz měst a obcí ČR, a to jako šestou z celkem třinácti, které se letos uskuteční.
„Ministerstvu pro místní rozvoj se podařilo vybojovat na národní programy z oblasti cestovního ruchu pro letošní rok 300 milionů korun a dalších 70 milionů má resort v rozpočtu,“ říká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a dodává: „V současné době tak pracujeme na krajském dotačním titulu tak, aby se peníze na cestovní ruch v našem Pardubickém kraji mohly rozdělovat ještě před prázdninami. Podle MMR by do území mělo jít na cestovní ruch v budoucnosti ještě více peněz, což je naprosto nezbytné vzhledem k tomu, že na něj nelze čerpat evropské dotace.“
Financovat z peněz Evropské unie v programovém období 2014-2020 nelze ani místní komunikace či veřejná prostranství. I o komunikacích se v Pardubickém kraji mluvilo, zejména pak o nešťastné R35, jejíž výstavba se zřejmě kvůli vnitřním sporům resortů dopravy a životního prostředí zpozdí. Původní termín rok 2017 je ohrožen, musí se totiž znovu žádat o EIA, staré povolení už nesplňuje požadované evropské parametry.
„Pozitivní zprávou aspoň je, že by mělo být konečně jasné, kdo se má starat o silniční zeleň v průjezdních úsecích obcí. Měl by to být vlastník, tedy správce komunikace tak, jak Svaz prosazoval,“ říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR a primátor Pardubic Martin Charvát a dodává: „Velmi aktivní jsme také, co se týče poplatků za vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu. Usilujeme o to, aby se netýkaly veřejně prospěšných staveb. Zejména pro malé obce by to bylo značně zatěžující, jedná se o částky až v řádu milionů korun, které by samosprávy musely vynaložit na úkor jiných akcí. Velkým tématem je i inkluze školství, bohužel není dostatečně připravená a ani není jasné, z čeho se bude financovat. Komora statutárních měst Svazu proto nedávno veřejně deklarovala, že požaduje její odložení.“ Vyjádření Komory statutárních měst Svazu k inkluzi školství najdete zde.
Podobná situace je u sociálního bydlení. I zde není vyřešené financování, navíc Ministerstvo práce a sociálních věcí, v jehož gesci je daná oblast, dosud neposkytlo Svazu k vyjádření zákon o sociálním bydlení, který připravuje. A to i přes to, že by se jím už letos v létě měla zabývat vláda.
„Bohužel je zřejmé, že resort práce neumí nakládat s investicemi. V České republice je podle dostupných informací na 120 tisíc sociálně slabých rodin a 550 tisíc jednočlenných seniorských domácností. Těm bude třeba pomoci, co se týče sociálního bydlení,“ říká výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek a dodává: „Ministerstvo financí však už dříve řeklo, že speciální peníze neuvolní, MPSV se zase nechce zabývat cílovými skupinami a přijmout fakt podložený čísly, že by se sociální bydlení mělo zaměřit zejména na seniory. Patovou situaci je třeba co nejdříve vyřešit, a to na úrovni vlády.“
Na Krajském setkání pro Pardubický kraj se debatovalo také o ohlašovnách, novele zákona o obcích, rozpočtovém určení daní, novele zákona o odpadech, vodním zákonu aj. Akce mimo jiné zúčastnili náměstkyně ministra vnitra pro veřejnou správu Jana Vildumetzová, místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, senátor Radko Martínek či poslanec Martin Kolovratník.
Generálními partnery Krajských setkání 2016 je Česká spořitelna a ČEZ. Hlavním partnerem Generali Pojišťovna. Partnery společnosti Asekol, Archconsulting, Česká telekomunikační infrastruktura, Colmex, Česká pošta, EKO-KOM, Empemont, Moram CZ, Rieder Beton, Wolters Kluwer, Zeppelin CZ. Mediálními partnery jsou Lidové noviny, Parlamentní listy, Veřejná správa a časopis Svazu Informační Servis (InS).
Více informací včetně harmonogramu a programu Krajských setkání 2016 najdete na http://www.smocr.cz/cz/nase-akce/krajska-setkani/krajska-setkani-2016/krajska-setkani-2016.aspx. Další akce - pro Plzeňský kraj - se uskuteční v úterý 22. března v Plzni.