05.04.2016
Stát by měl víc podpořit cestovní ruch, nelze na něj čerpat evropské dotace
Cestovní ruch či vydávání občanských průkazů. O tom mimo jiné debatovali starostky a starostové Karlovarského kraje na svém Krajském setkání. Na Krajském úřadě ho tradičně uspořádal Svaz měst a obcí České republiky.
Cestovní ruch či vydávání občanských průkazů. O tom mimo jiné debatovali starostky a starostové Karlovarského kraje na svém Krajském setkání. Na Krajském úřadě ho tradičně uspořádal Svaz měst a obcí České republiky. Zazněla celá řada informací především z oblasti legislativy, která se neustále mění, samosprávám přibývají povinnosti, s kterými se však nenesou kompetence ani potřebné finanční prostředky.
„Krajská setkání jsou jedinečnou příležitostí pro diskusi a přenos informací. Získáváme zde tolik důležitou zpětnou vazbu, kterou můžeme využít pro jednání se státem,“ říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR pro evropské záležitosti a primátor Karlových Varů Petr Kulhánek a dodává: „Velkým tématem v našem kraji je logicky cestovní ruch a evropské dotace. Smutné je, že z Evropské unie nelze na tuto oblast čerpat v aktuálním programovém období ani korunu, proto intenzivně jednáme s Ministerstvem pro místní rozvoj, aby se posílily národní zdroje. A také řešily místní poplatky tak, aby z nich měla větší prospěch místa, kde se vybírají. Rovněž je třeba jasně stanovit pravidla pro cestovní ruch, ideálně formou diskutovaného zákona o cestovním ruchu.“
„Pro Karlovarský kraj je cestovní ruch moc důležitý. Proto vznikla krajská destinační agentura, aby aktivně a efektivním způsobem dokázala přilákat do regionu ještě více návštěvníků a představila turistům jeho atraktivity," říká hejtman Karlovarského kraje Martin Havel a dodává: „Musí samozřejmě velmi úzce spolupracovat s městy a obcemi s cílem: maximálně udržet návštěvníka v našem kraji. Zabýváme se samozřejmě i dalšími tématy měst a obcí, často jsou společná s kraji. Hodně aktuální je například spolupráce v oblasti integrovaného záchranného systému tak, abychom při mimořádných událostech od policie a záchranářů včas věděli, co se děje a mohli informovat veřejnost. Upravuje to společné memorandum v lednu podepsané v Brně. Podobně spolupracujeme v oblasti školství, či co se týče církevních restitucí.“
Svaz města obcí ČR i v této souvislosti oceňuje příkladnou spolupráci s Ministerstvem vnitra. Na všech krajských setkáních je jeho zástupce, který informuje o koordinační roli resortu ve vztahu k samosprávám a také o aktuálním dění a záměrech na poli legislativy v gesci vnitra. V Karlových Varech tak mimo jiné zazněl záměr resortu vydávat občanské průkazy (OP) s čipem. Tyto OP by měly být pro občany povinné a vydávat se zdarma. Jejich součástí by byly různé aplikace, průkaz by tedy sloužil jako elektronická identita občana. U lidí nad 70 let by nové občanské průkazy měly mít platnost 30 let.
V souvislosti s velmi debatovaným a dříve zmiňovaným cestovním ruchem pak zaznělo, že už dnes se dají vydat cestovní pasy do šesti dnů. Stojí to ale více peněz – z logistických i praktických důvodů, aby lidé vše nenechávali na poslední chvíli. I tak by Ministerstvo vnitra chtělo lhůtu dále zkracovat - na tři dny.
Generálními partnery Krajských setkání 2016 je Česká spořitelna a ČEZ. Hlavním partnerem Generali Pojišťovna. Partnery společnosti Asekol, Archconsulting, Česká telekomunikační infrastruktura, Colmex, Česká pošta, EKO-KOM, Empemont, Moram CZ, Rieder Beton, Wolters Kluwer, Zeppelin CZ. Mediálními partnery jsou Lidové noviny, Parlamentní listy, Veřejná správa a časopis Svazu Informační Servis (InS).
Více informací včetně harmonogramu a programu Krajských setkání 2016 najdete na http://www.smocr.cz/cz/nase-akce/krajska-setkani/krajska-setkani-2016/krajska-setkani-2016.aspx. Další akce - pro Olomoucký kraj - se koná právě dnes, tedy v úterý 5. dubna, v Olomouci.