23.03.2017
Byznys na Plzeňsku? Nejlépe v Klatovech!
Plzeňský kraj patří dlouhodobě k hospodářsky nejvyspělejším regionům České republiky. Platí to i pro oblast podnikání a investic, ve které jde většina měst a obcí regionu příkladem. Vyjímkou nejsou ani Klatovy, které jdou podnikatelům naproti a byznysové prostředí stále více podporují. Tyto faktory potvrzuje i výzkum Město pro byznys, ve kterém se právě Klatovy meziročně posunuly a po loňském druhém místě se staly byznysově nejpřívětivějším městem Plzeňska.
Plzeňský kraj patří dlouhodobě k hospodářsky nejvyspělejším regionům České republiky. Platí to i pro oblast podnikání a investic, ve které jde většina měst a obcí regionu příkladem. Vyjímkou nejsou ani Klatovy, které jdou podnikatelům naproti a byznysové prostředí stále více podporují. Tyto faktory potvrzuje i výzkum Město pro byznys, ve kterém se právě Klatovy meziročně posunuly a po loňském druhém místě se staly byznysově nejpřívětivějším městem Plzeňska.
Celkové pořadí |
1. Klatovy |
2. Rokycany |
3. Blovice |
4. Tachov |
5. Domažlice |
6. Nepomuk |
7. Horšovský Týn |
8. Plzeň |
9. Horažďovice |
10. Stříbro |
11. Přeštice |
12. Stod |
13. Nýřany |
14. Sušice |
15. Kralovice |
Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí letos již podeváté podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. A právě skvělé hodnocení v obou sledovaných oblastech vyneslo město Klatovy k titulu Město pro byznys Plzeňského kraje. Pořadí vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku.
Klatovy nabízí nejlepší podnikatelské prostředí v kraji
Doslova město byznysu, i tak by se daly popsat Klatovy. Klatovská radnice se může spolehnout na velkou míru podnikavosti občanů. Podíl podnikatelů na sto ekonomicky aktivních obyvatel je tady totiž jeden z nejvyšších v celém Plzeňském kraji. Město předčilo ostatní především vítězstvím v oblasti podnikatelského prostředí, ale nejsou to pouze ekonomické údaje, ale také přístup radnice, který z města dělá byznysu zaslíbené. Podnikatelé jistě ocení nízkou cenu vodného a stočného, úspěšné čerpání dotací z Evropské unie a s tím nepřímo související výši kapitálových výdajů, které radnice investuje do neustálého rozvoje města. V neposlední řadě je pozitivním krokem směrem k podnikatelům také nejníže nastavený koeficient daně z nemovitosti.
Rokycany skvěle hospodaří, Blovice vyčnívají komunikací
Rokycany mezi ostatními městy na Plzeňsku vyčnívají především díky hospodaření radnice. Výborné hodnocení iRating a nízké náklady na dluhovou službu, nejen to posunulo Rokycany na druhé místo. Na třetí příčce jsou Blovice, které excelují v oblasti přístupu radnice. Město je podnikatelům otevřené. Má největší rozsah úředních hodin a nejlepší výsledky v testování elektronické komunikace živnostenského úřadu, ve kterém se hodnotí kvalita, rychlost a úplnost odpovědi na fiktivní podnikatelský dotaz.
Investičně atraktivním regionem se stalo centrum kraje, Plzeň
Agentura CzechInvest vyhlásila v rámci devátého ročníku výzkumu Město pro byznys novou kategorii nazvanou Investičně atraktivní region. Cílem nové kategorie je prezentovat úspěšné příklady obcí v České republice, které efektivně spolupracují s podnikatelskou sférou na hospodářském a investičním rozvoji regionu. „Touto kategorií jsme chtěli zdůraznit, jak je důležité, aby města byla připravena na nové investory i rozvoj již existujících podniků. Pro získávání nových investorů je klíčová například vhodná nabídka podnikatelských nemovitostí, ale také dostatečný počet kvalifikované pracovní síly. Proto oceňujeme města, která s byznysmeny spolupracují a vedle průmyslových zón se soustředí i na podporu technického vzdělání a přípravu budoucích zaměstnanců,“ popisuje novou kategorii výzkumu Milan Kavka, ředitel plzeňské kanceláře agentury CzechInvest.
Plzeňský kraj se, stejně jako většina krajů v České republice, v současnosti potýká s nedostatkem pracovní síly. Mnohé radnice se rozhodly na aktuální nedostatek kvalifikované pracovní síly v krajích reagovat a zavádí nové postupy, propojují podnikatele s potenciálními uchazeči o práci, organizují akce pro veřejnost a podněcují a podporují školy k technickému vzdělávání a lepší vybavenosti, například dílnami.
Vítězem prvního ročníku se stalo krajské město Plzeň. „Plzeň má bohaté zkušenosti se zahraničními investicemi a úspěšně využívá své geografické polohy v centru Plzeňského kraje a zároveň v blízkosti hranic s Německem a hlavního města Prahy. Město soustavně rozvíjí komunikaci svých představitelů se zástupci podniků a podněcuje jejich propojování se specialisty z různých oborů. Důraz na podporu inovačních aktivit podnikatelů a rozvoj inovativních firem v regionu podporuje i program Plzeňských podnikatelských voucherů, který mimo jiné rozvíjí spolupráci mezi podnikatelskými subjekty Plzeňského kraje a Západočeskou univerzitou v Plzni. Město zároveň disponuje funkčním vědecko-technologickým parkem, který poskytuje specializované služby a komplexní infrastrukturu pro podporu podnikání. Plzeň je aktivní i v oblasti podpory technického vzdělávání a každoročně vypisuje několik grantů s cílem zvýšit zájem studentů o technické obory a motivovat je pro studium na střední či vysoké škole s technickým zaměřením,“ okomentoval důvody vítězství Milan Kavka a přidává radu pro města, která chtějí svůj vztah k podnikatelům stále více rozvíjet. „Všechna přihlášená města se pravidelně scházejí se zástupci podnikatelské sféry a zároveň mají minimálně jednoho pracovníka, který se věnuje spolupráci s místními podniky. Je nutné, aby se i ostatní města, pokud tak doposud nečiní, začala více zajímat o podnikatelské klima. Zejména menší obce by v neposlední řadě neměly zapomínat na vytváření příjemného prostředí pro běžné občany tak, aby uspokojily potřeby mladší i starší generace a snažily se tak vyhnout častému úbytku obyvatel do větších měst.“