03.04.2017

Šternberk je Městem pro byznys Olomouckého kraje

Olomoucký kraj je známý především jako region kvalitního vzdělání, kultury a zdravotní a sociální péče. Nejsou to však jen tyto oblasti. Velmi progresivní vývoj a rozvoj probíhá také v oblasti podnikatelského prostředí a města se snaží jít byznysu stále více naproti a nastavit pro své podnikatele ty nejlepší možné podmínky. Tento fakt potvrzuje také výzkum Město pro byznys, který jako podnikatelsky nejpřívětivější město Olomouckého kraje vyhodnotil Šternberk.

31. března, Olomouc

Celkové pořadí

1. Šternberk

2. Hranice

3. Prostějov

4. Litovel

5. Zábřeh

6. Šumperk

7. Olomouc

8. Uničov

9. Mohelnice

10. Jeseník

11. Lipník n. Bečvou

12. Přerov

13. Konice

Olomoucký kraj je známý především jako region kvalitního vzdělání, kultury a zdravotní a sociální péče. Nejsou to však jen tyto oblasti. Velmi progresivní vývoj a rozvoj probíhá také v oblasti podnikatelského prostředí a města se snaží jít byznysu stále více naproti a nastavit pro své podnikatele ty nejlepší možné podmínky. Tento fakt potvrzuje také výzkum Město pro byznys, který jako podnikatelsky nejpřívětivější město Olomouckého kraje vyhodnotil Šternberk.

Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí letos již podeváté podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Skvělé výsledky v obou hodnocených oblastech vynesly na první místo v Olomouckém kraji město Šternberk. Pořadí vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku.

Kvalitní komunikace a hospodaření. Šternberk vítězí právem!

Šternberk vděčí vítězství v Olomouckém kraji výborným výsledkům jak v oblasti podnikatelského prostředí, tak v přístupu veřejné správy. Skvělé hodnocení ukazatele iRatingu, který hodnotí hospodaření radnice a kalkuluje také se zadlužeností, pak dokazuje ekonomickou stabilitu města. Šternberská radnice ale mezi ostatními nevyčnívá pouze hospodařením, ale také kvalitní komunikací s podnikateli. Tento fakt podtrhuje například vítězství v testu elektronické komunikace živnostenského úřadu, ve kterém se hodnotí rychlost, úplnost a správnost odpovědi na fiktivní podnikatelský dotaz.

Hranice i Prostějov nabízí podnikatelům kvalitní podmínky pro jejich byznys

Nejlepší hodnocení iRatingu, nejvyšší výdaje na podporu veřejné dopravy a vysoký podíl studentů a učňů v odborném vzdělávání, který je pro podnikatele příslibem kvalifikovaných pracovníků. To jsou jedny z mála faktorů, díky kterým se na druhém místě umístily Hranice. Na pomyslnou bednu se dostal také Prostřejov, který stejně jako Hranice nabízí kvalitní podnikatelské prostředí a k již zmiňovaným kritériím přidává nejnižší náklady na dluhovou službu z celého Olomoucka.

Jeseník se stal Investičně atraktivním regionem Olomoucka

Agentura CzechInvest vyhlásila v rámci devátého ročníku výzkumu Město pro byznys novou kategorii nazvanou Investičně atraktivní region. Cílem nové kategorie je prezentovat úspěšné příklady obcí v České republice, které efektivně spolupracují s podnikatelskou sférou na hospodářském a investičním rozvoji regionu. „Touto kategorií jsme chtěli zdůraznit, jak je důležité, aby města byla připravena na nové investory i rozvoj již existujících podniků. Pro získávání nových investorů je klíčová například vhodná nabídka podnikatelských nemovitostí, ale také dostatečný počet kvalifikované pracovní síly. Proto oceňujeme města, která s byznysmeny spolupracují a vedle průmyslových zón se soustředí i na podporu technického vzdělání a přípravu budoucích zaměstnanců.“ Popisuje novou kategorii výzkumu Pavlína Slepičková, regionální projektová manažerka kanceláře CzechInvest pro Olomoucký kraj.

Olomoucký kraj známý svou dlouholetou tradicí strojírenské výroby se stejně jako řada dalších krajů České republiky potýká v současné době s nedostatkem pracovníků. Tato skutečnost tak klade na radnice řady obcí nároky na hledání nejrůznějších řešení nastalé situace. Mezi aktivity podporující nárůst kvalifikované pracovní síly v kraji patří propojování podnikatelů s potenciálními uchazeči, organizace akcí pro veřejnost a tematicky zaměřených seminářů, podpora vybavenosti základních škol, ale také například soutěže či exkurze, které mají za cíl popularizovat technické obory mezi žáky základních a středních škol.

 

Vítězem prvního ročníku se stalo město Jeseník.Město Jeseník získalo vysoký počet bodů hned z několika důvodů. Jedním z nich je množství podnikatelů, kteří ve městě působí, dále pak za poměrně vysokou míru investic do infrastruktury základních škol a v neposlední řadě za vysoké investice do rozvoje místní průmyslové zóny Za Podjezdem. Ve městě Jeseník se také aktivně soustředí na spolupráci firem a škol s cílem podpořit technické vzdělávání a motivaci žáků nebo nabízí podnikatelům pobídkovou cenu pro nákup pozemků ve výše zmíněné průmyslové zóně. Přestože se jedná v rámci celé České republiky o region s jednou z nejvyšších měr nezaměstnanosti, o region s jednou z nejnižších úrovní mezd a zároveň o region s poměrně komplikovanou dopravní dostupností vzhledem k hornatému okolí Jeseníků, dokázalo toto město v naší kategorii zvítězit právě díky aktivnímu přístupu k rozvoji podnikatelského prostředí,“ okomentovala vítězné město Pavlína Slepičková.

gallery