22.02.2017

Začala Krajská setkání 2017. Starosty trápí úkoly navíc bez finančního krytí

V Ústí nad Labem se konalo první Krajské setkání v roce 2017 Svazu měst a obcí ČR. Starostové probrali aktuální témata samospráv od legislativy přes dotace, regeneraci brownfieldů, životní prostředí, školství po podporu zaměstnanosti a nepojistné sociální dávky. Rovněž vyzvali Ministerstvo pro místní rozvoj, aby dotační programy, z nichž lze čerpat peníze na školství, ale i na další oblasti, byly otevřeny dostatečně dlouho.

V Ústí nad Labem se konalo první Krajské setkání v roce 2017 Svazu měst a obcí ČR. Starostové probrali aktuální témata samospráv od legislativy přes dotace, regeneraci brownfieldů, životní prostředí, školství po podporu zaměstnanosti a nepojistné sociální dávky. Rovněž vyzvali Ministerstvo pro místní rozvoj, aby dotační programy, z nichž lze čerpat peníze na školství, ale i na další oblasti, byly otevřeny dostatečně dlouho.

Celkem se uskuteční třináct krajských setkání postupně ve všech regionech. První akce se konala pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka.

„Kraje, města a obce mají stejné starosti v oblasti výkonu státní správy. Povinnosti, které nám ukládá stát, dopadají zejména na malé obce, které nemají dostatečný aparát. Problémem jsou ale i pro velká města. Nezávisle na velikosti totiž úkoly ukládané státem často neprovázejí peníze, ani legislativní nástroje, jak je realizovat,“ říká hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a dodává: „Typickým příkladem je zvýšení mezd řidičů autobusů. Stát řekl krajům, že je mají zvýšit, ale neřešil, jak to udělat a kde na to vzít. Teď nám 8. března hrozí stávka řidičů, a to přesto, že se snažíme vše vyřešit a odmítáme, abychom jako kraj byli označováni za viníky vzniklé krize.“

Podle hejtmana bylo třeba nejdřív ošetřit smlouvy s dopravci, které má Ústecký kraj už tři roky vysoutěžené, vyčíslit, na kolik vyšší mzdy vyjdou a pak to projednat na zastupitelstvu. Náročnost práce řidičů veřejné autobusové dopravy přitom nikdo nezpochybňuje, kraje se chtějí dohodnout, smlouvy však mají uzavřené s dopravci, nikoliv s řidiči. Zajištění dopravy a zvýšení mezd řidičů autobusů se týká i měst a obcí. Svaz o tom - i o dalších tématech samospráv – dnes jednal s Asociací krajů. Dá se totiž čekat, že pokud se zvýší mzdy řidičů linkových autobusů, budou chtít mzdy zvýšit i řidiči autobusů městských.   

V Ústeckém kraji také zaznělo, že práce starostů je velmi náročná a zpětná vazba, kterou mohou poskytnout, nejen pro stát neocenitelná. Samosprávy jsou totiž nejblíže lidem, detailně znají potřeby obyvatel. A jsou také první na řadě, komu si občané stěžují, když se jim něco nelíbí.    

„Jsem moc ráda, že jste si našli čas, abychom se v Ústeckém kraji setkali a vyměnili si zkušenosti. Aby Svaz měst a obcí ČR mohl hájit zájmy samospráv, musí znát aktuální problémy a je třeba průběžná výměna informací,“ říká členka Rady Svazu měst a obcí ČR a starostka Liběšič Alena Knobová a dodává: „Pokud si sdělíme poznatky, můžeme lépe společně prosazovat rozumné změny a dávat doporučení odpovídající skutečným potřebám území na vládě, ve Sněmovně, Senátu či u prezidenta.“ 

„Často se stává, že stát během roku zvyšuje mzdy různým skupinám lidí, platit to však mají samosprávy, které už mají schválené rozpočty. Teď se například od července mají zvýšit mzdy zaměstnancům příspěvkových organizací,“ říká výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek a dodává: „Takto se stát řídit nedá, města a obce na to budou muset chtít peníze, protože s těmito náklady nepočítaly. A když někde přidají, jinde musí logicky ubrat.“  V této souvislosti Svaz měst a obcí ČR dlouhodobě požaduje, aby se změnila Ústava. Aby v ní bylo jasně garantované, že pokud stát přidá samosprávám povinnosti a úkoly, musí ošetřit i finanční krytí a kompetence.

Debatovalo se také o školství. Zde je velkým problémem trvalé bydliště na ohlašovnách. Lidé evidovaní na úřadech se totiž zpravidla nedají sehnat a pak je složité, spíš nemožné, zajistit povinné předškolní vzdělávání a školní docházku. Samosprávy trápí také chátrající budovy, které jsou na obecním pozemku ale v cizím vlastnictví. Pokud by je obec měla zbourat v případě, že ohrožují bezpečnost, musela by to hradit ze svého a peníze pak vymáhat na vlastníkovi. To je v praxi velmi složité, spíš nerealizovatelné. Měl by tak existovat speciální dotační program, z kterého by se demolice chátrajících budov mohly zaplatit. Zazněl i fakt, že je naprosto nezbytné zabránit vylidňování území, tedy situaci, kdy z malých obcí a okolí velkých měst mizí služby. Ať se jedná o zdravotnictví, banky apod. Téma se bude detailně diskutovat na speciálním semináři, který na 15. března 2017 chystá Svaz ve spolupráci se Senátem. Podrobnosti jsou k dispozici zde. Na Krajském setkání byly rovněž vyhlášeny výsledky krajského kola výzkumu „Město pro byznys“.

Generálními partnery Krajských setkání 2017 je Česká spořitelna a ČEZ. Partnery společnosti Asekol, Clean4you, Colmex, Empemont, I-Tech Czech, Microsoft Czech Republic, Opravsil, Poklopsystem a Wolters Kluwer. Mediálními partnery jsou Lidové noviny, MF Dnes, Parlamentní listy, Veřejná správa a časopis Svazu Informační Servis (InS). 

Víc informací včetně harmonogramu a programu Krajských setkání 2017 najdete na http://smocr.cz/cz/nase-akce/krajska-setkani/krajska-setkani-2017/krajska-setkani-2017.aspx.  

Další krajské setkání se uskuteční už zítra, tedy ve čtvrtek 23. února 2017, v Pardubicích. Série přednášek a diskusí starostů skončí 6. dubna 2017 v Českých Budějovicích.