26.04.2024

Společenství obcí musí být postaveno na 100 % dobrovolnosti

Primátor města Liberec Jaroslav Zámečník i hejtman Libereckého kraje Martin Půta zahájili dvanácté setkání Svazu měst a obcí ČR v kulturním centru ve Vratislavicích. Hosty uvítala výkonná ředitelka SMO ČR Radka Vladyková.

Liberec, Vratislavice, 27. dubna 2024

Nastavení rozpočtového určení daní pro obce současné i návrh na jeho úpravu tak, jak ji připravila expertní svazová skupina pro financování obcí pod vedením Tibora Švece, předsedy Výboru dobrovolných svazků obcí, bylo tématem první prezentace. Tibor Švec se zmínil zejména o chybějící motivaci samospráv k podpoře rozvoje území novými pracovními místy. Finanční zátěž obce na infrastrukturu je daleko větší než výše daní, které se obci vrátí.

Hejtman Martin Půta reagoval na první část prezentace týkající se RUDu, vyjádřil spokojenost, že se konečně nastavily nové parametry rozpočtového určení daní pro kraje. Primátor Jaroslav Zámečník ve své úvodní řeči zmínil i současný návrh zákona o zálohování, který může rozbourat systém třídění komunálního odpadu na městech a obcích.

Tibor Švec se v druhé části své prezentace věnoval tématu meziobecní spolupráce. V zákonu o obcích se objevil nový termín – společenství obcí, nástroj na posílení meziobecní spolupráce. Jedná se o možnost zefektivnit hospodaření samospráv pomocí dobrovolné spolupráce měst a obcí.

David Sláma z ministerstva vnitra, který tuto prezentaci vždy doplňuje o konkrétní principy ustanovení společenství obcí, poděkoval Svazu za možnost představit praktické dopady a výhody této dobrovolné spolupráce. První společenství obcí již existuje, a to právě v Libereckém kraji s názvem Jilemnicko. David Sláma doporučil přítomným starostům, které by tento systém spolupráce zaujal, obrátit se na jeho členy a získat jejich zkušenosti. K tomuto bodu vznikla velmi živá diskuze.

Senátor Jiří Vosecký poděkoval za pořádání krajského setkání, je rád, že se starostové mohou v regionu také vyjádřit. Proti společenství obcí argumentoval již dřívějším násilným slučováním, které přineslo rozklad a rozpad obcí, jejich komunit. Teprve po jejich znovuobnovení se do nich vrátil život. Společenství obcí podle něj kopíruje dobrovolné svazky obcí (DSO). Vyčítal autorům legislativních změn, že neznají potřeby regionu, o kterém rozhodují.  David Sláma oponoval, že diskuze s regiony je součástí legislativních návrhů. Debata se také vedla o rozdělení státní správy od samosprávy na obcích I. a II. typu.

Plná 100% dobrovolnost je naprosto nezbytná pro vznik společenství obcí, poznamenal v diskuzi jeden z přítomných starostů, státní správa by se měla přesunout pouze na profesionální úředníky.

Tibor Švec potvrdil nutnost naprosté dobrovolnosti, je na starostech, zda tento nástroj použijí či ne. Voliči pak mají rozhodnout ve volbách, zda vedení obce hospodaří efektivně.

První dopolední blok ukončil Petr Chlupáč, zástupce hlavního partnera krajských setkání společnosti Česká spořitelna. Krátkým videem představil e-úředníka, budoucího pomocníka samospráv.

V další části moderovala setkání Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR.

V druhém bloku se přednášející věnovali tématům z kraje, ke kterým patří zejména povinnost obcí zpracovat digitální technické mapy svého území. Vratislav Ondráček z krajského úřadu (KÚ) se věnoval energetice, využití fotovoltaiky i nákupu energií. Pavel Matějka také z KÚ zase mluvil o potřebnosti a možnostech využití digitálních technických map.

Tento blok ukončil prezentací zástupce generálního partnera skupiny ČEZ Michal Jaroš. V ní mluvil zejména o energetických úsporách.

Vzhledem k velkému skluzu, který program kvůli diskuzi ke společenství obcí nabral, došlo k malé změně a dalším vystupujícím byl René Neděla z ministerstva průmyslu a obchodu. Jeho prezentace se týkala základních modelů pro vytváření aktivního zákazníka nebo energetického společenství.

Následně se program vrátil k III. bloku, který se věnuje poslední dobou často skloňovanému pojmu umělé inteligence. Ten se nezastavil ani před dveřmi kanceláře Svazu, která pro starosty připravuje její využití formou chatbota. 

O inzertní platformě, na které můžete najít produkt, který zrovna potřebujete, a naopak můžete zde nabídnout i vaši nevyužitou techniku a další komunální majetek, mluvil Pavel Hrubeš ze společnosti Fleet Consulting.

Jaroslav Holý vysvětlil přítomným, jak jim může aplikace společnosti Urbanica ai. pomoct v komunikaci s jejich občany.

Posledním bodem tohoto bloku bylo vystoupení zástupce hlavního partnera společnosti Cetin. Týkala se zejména jejich nabídky na pokládku optických kabelů až do rodinných domů.

IV. blok odstartoval prezentací generálního partnera společnosti Saint-Gobain na téma komplexnosti při snižování energetické náročnosti budov.

S novinkami, co se dotačních titulů týče, přišli zástupci dvou státních fondů, Státního fondu podpory investic a Státního fondu životního prostředí, Jana Sklenářová a Martin Kubica.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových otevřel odpolední program vystoupením Marie Ševelové, na ni navázal Bohuslav Kabátek, ze Státního pozemkového úřadu. Obě prezentace se týkaly možností jejich úřadů podpořit rozvoj obcí a měst.

Novinkou letošních krajských setkání je prezentace zástupce Celní správy. I ta má starostům co nabídnout. Tento první odpolední blok uzavřely aktuality z právní poradny z úst Lukáše Váni z advokátní kanceláře KVB.

Závěrečný odborný blok je věnován aspektům dozoru a kontroly, o kterých mluví jednak představitel Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ve Vratislavicích to byl Miroslav Hroch a také zástupce ministerstva vnitra, tentokrát Jakub Joklík.

Třešničkou na dortu je vyhlášení výsledků srovnávacího výzkumu společnosti Communa Město pro byznys. V Libereckém kraji se na třetím místě umístilo město Liberec, na druhém město Tanvald a vítězství si odneslo město Jablonec nad Nisou. Všem gratulujeme!

Příští týden nás čeká poslední výjezdní setkání Svazu měst a obcí ČR v krajích, a to v kraji Jihlavském.

 

Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR

gallery