20.12.2022

Realizovali jste projekt, který je po estetické, udržitelné a inkluzivní stránce jedinečný?

Do 31. ledna 2023 máte možnost soutěžit o ocenění v rámci iniciativy Evropské komise tzv. Nový evropský Bauhaus, jejímž cílem je propojení Zelené dohody pro Evropu s každodenním životem místní komunity a prostorem, v němž žije. První dva ročníky ukázaly, že místní komunity se mohou spojit a najít kreativní řešení, která zlepší život obyvatel konkrétních měst a obcí. Projekty musí odrážet tři základní hodnoty Nového evropského Bauhausu, a to udržitelnost, inkluzi a estetiku/kvalitu zážitku.

Ceny jsou udělovány ve čtyřech kategoriích:

  1. Návrat k přírodě

Předkládat lze projekty, které přibližují jednotlivce a komunity přírodě, přispívají k regeneraci přírodních ekosystémů a zabraňují ztrátě biologické rozmanitosti. Rovněž může jít o projekty, které podnítí jednotlivce či celé komunity přehodnotit svůj vztah k přírodě. Může jít např. o projekty fyzické přeměny míst, jež ukazují, jak mohou nová, renovovaná či regenerovaná zastavěná prostředí a veřejné prostory přispívat k ochraně, obnově či regeneraci přírodních ekosystémů a biologické rozmanitosti aj.

  1. Znovu získat pocit sounáležitosti

Přihlásit můžete projekty, které přispívají k navození pocitu sounáležitosti, dodávají „charakter“ nebo „význam“ místům, komunitám či výrobkům a vyzdvihují rozmanitost. Jde např. o projekty, jež zahrnují fyzickou přeměnu míst a ukazují, jak lze nové, renovované, rekonstruované nebo regenerované zastavěné prostředí propojit s místním historickým dědictvím a tradicemi nebo se stávající demografickou situací, kulturní a uměleckou dynamikou a životním stylem aj.

  1. Upřednostnění nejpotřebnějších míst a osob

Překládat lze projekty, jež přispívají k řešení potřeb území, komunit a jednotlivců vyžadujících zvláštní a naléhavou pozornost z důvodu svých specifických hospodářských, sociálních nebo fyzických rysů. Jde např. o projekty zaměřené na fyzickou přeměnu a regeneraci území a míst, včetně malých vesnic, venkovských oblastí, měst s klesající populací, degradovaných městských částí, deindustrializovaných oblastí, míst, která přijímají uprchlíky, nebo míst, která usilují o to, aby byla přístupná všem. Může se jednat o rozvoj ambiciózních projektů sociálního a dočasného bydlení a přestavbu, renovaci a regeneraci budov a jejich okolí s cílem bojovat proti segregaci a izolaci. Projekty se mohou týkat také konkrétních potřeb skupin a jednotlivců, kteří jsou nejzranitelnější, například prchají před ozbrojeným konfliktem, jsou ohroženi vyloučením nebo chudobou nebo jsou bez domova.

  1. Vytváření oběhového průmyslového ekosystému a podpora uvažování vycházejícího ze životních cyklů

Přihlásit můžete projekty, jež přispívají k transformaci průmyslových ekosystémů směrem k udržitelnějším postupům v duchu oběhovosti a přitom zohledňují příslušné sociální aspekty. Např. jde o projekty cílící na transformaci prvků specifických hodnotových řetězců od získávání surovin po recyklaci odpadu v různých ekosystémech, od stavebnictví po textilní odvětví a oblast životního stylu (nábytek, design atd).

Bližší specifikace možných projektů, jež lze do soutěže předložit v jednotlivých kategoriích, viz příloha Příručka pro uchazeče.

Každá ze čtyř kategorií obsahuje tři souběžné soutěžní části:

  • Část A: „Šampióni Nového evropského Bauhausu“ – pro stávající a dokončené projekty s jasnými a pozitivními výsledky
  • Část B: „Vycházející hvězdy Nového evropského Bauhausu“ – pro koncepce předložené mladými talenty do 30 let. Koncepce mohou být v různých fázích vývoje, od nápadů s jasným plánem až po úroveň prototypu.
  • Část C: „Šampióni Nového evropského Bauhausu v oblasti vzdělávání“ – pro iniciativy zaměřené na vzdělávání a učení (může jít o ukončené projekty, tak pokročilé inciativy).

V každé kategorii a v každé části vybere odborná porota jednoho vítěze (celkem tedy 12 vítězů). V každé části bude prostřednictvím hlasování veřejnosti vybrán další vítěz ze čtyř kategorií (tj. celkem tři ceny udělené veřejností). Vítězové obdrží cenu Nového evropského Bauhausu na slavnostním ceremoniálu pořádaném Evropskou komisí.

Přihlášku lze podat pouze v rámci jedné kategorie a jedné části. Každý uchazeč může podat více přihlášek, pokud se týkají různých projektů, koncepcí nebo iniciativ.

Přihlášky lze podávat od 6. prosince do 31. ledna 19:00 zde: Prizes new european Bauhaus

Vítězové jednotlivých kategorií a částí obdrží peněžní odměnu (po jednom vítězi v každé ze čtyř kategorií a částí, které vybírá porota, a po jednom v každé kategorii, pro které hlasuje veřejnost, tj. celkem 15 vítězů): 

  • 30 000 EUR pro vítěze cen Šampioni Nového evropského Bauhausu a Nového evropského Bauhausu v oblasti vzdělávání;
  • 15 000 EUR pro vítěze ceny Vycházející hvězdy Nového evropského Bauhausu.

Kromě finanční odměny získají vítězové komunikační balíček od Evropské Komise (např. propagaci v sociálních médiích a na internetových stránkách Komise, natočení krátkého videa a podporu při propagaci projektů).

Více informací naleznete zde: New European Bauhaus

 

Mgr. Šárka Řechková, Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů Svazu

Zdroj: Příručka pro uchazeče Nový Evropský Bauhaus - Ceny 2023