28.01.2014
V současné době sílí myšlenka obnovit institut tzv. domovského práva. Jeví se tedy účelným vyložit, co vše domovské právo ve své době obsahovalo a čím bychom se mohli inspirovat.
30.10.2013
V souladu se zákonem č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví, ve znění pozdějších předpisů § 5 odst. 1 a 4 Ministerstvo pro místní rozvoj poskytuje obcím finanční úhradu ze státního rozpočtu za účelně vynaložené prostředky za pohřbení zemřelého, jemuž do 96 hodin nikdo nesjednal pohřbení a jehož pohřbení zajistil obecní úřad
30.10.2013
Zákon č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů neupravuje zřízení rozptylové loučky, přesto se tyto loučky zřizují ve většině měst a obcí. Při zřízení rozptylové loučky je nutné dodržet některé důležité zásady. Založení rozptylové loučky i její vybavení na konkrétním pohřebišti je ovlivňováno místními podmínkami, zvyklostmi, frekvencí rozptylu, velikosti města nebo obce, ve kterém se nachází pohřebiště s rozptylovou loučkou. Přestože rozptylová loučka není hrobovým místem ani hrobovým zařízením, je to prostor sloužící k ukládání lidských ostatků. Důležitým faktorem bude tedy plocha rozptylové loučky, protože k rozptylu popela z jedné urny potřebujeme podle způsobu rozptylu 1-4m2. Provozovatel tedy musí zvážit frekvenci používání rozptylové loučky tak, aby zhodnotil počet rozptylů, které budou ve vegetačním období provedeny a tomu přizpůsobil velikost plochy rozptylové loučky. Trávník na rozptylové loučce by měl být udržován nejméně 4 cm, aby bylo možné mezi stébla trávy popel volně rozptýlit. V každém případě je vhodné, aby prostor rozptylové louky byl oddělený od ostatních prostorů, ať již se jedná o cesty nebo hrobová oddělení. Může být také oddělena obrubníkem, dlážděnou cestičkou, nebo pěšinou, živým plotem nebo ozdobným kovaným plůtkem apod. Může být rovněž oddělena i svojí vyvýšeností nad ostatní terén. Rozptylové loučky na menších hřbitovech jsou zařízeny skromněji, neboť slouží sporadicky k náboženskému nebo občanskému rozloučení s popelem zesnulého. Na větších hřbitovech je rozptylová loučka vybavena např.flambonem tzv. věčným ohněm, kamenným stolem nebo podstavcem, na kterém je urna s popelem před obřadem vystavena. Dále je nezbytné, aby byl prostor rozptylové loučky označen tabulkou, která návštěvníky informuje o tom, že toto místo je rozptylovou loučkou s upozorněním, že není dovoleno návštěvníkům vstupovat na travnatou plochu tohoto prostoru. Také doporučujeme upozornit návštěvníky, kam mohou ukládat květinové dary nebo zapálené svíčky. V praxi se osvědčilo, že k tomuto účelu jsou vyhrazena určitá místa nebo prostory, zpravidla v krajích rozptylové loučky. V opačném případě dochází k živelnému šlapání na rozptylovou loučku a tedy pošlapání dříve rozptýlených ostatků anebo k vypálení trávníku zapálenými svíčkami. Mgr. Miroslava Sobková
Důležitou součástí rozptylové louky je i cesta nebo chodník nebo prostor, záleží na tvaru a velikosti, na kterém se mohou shromáždit pozůstalí při rozptylu, pokud chtějí být obřadu přítomni.Zpravidla je tento prostor od travnaté plochy oddělen, opět záleží na provozovateli jakým způsobem prostor stanoví.
legislativně-právní odd. Kanceláře Svazu
22.08.2013
Od poloviny ledna letošního roku je podle přestupkového zákona možné uložit sankci zákazu pobytu. Touto sankcí dostaly obce razantnější nástroj proti osobám, které se na území obce často dopouštějí přestupků a nemají v obci trvalý pobyt.
03.06.2013
V souvislosti s nálezy Ústavního soudu ze dne 2. 4. 2013, sp. zn. Pl. ÚS 6/13 a ze dne 6. 5. 2013, sp. zn. IV. ÚS 2315/12 si tímto dovolujeme připomenout, že v obcích, které mají vydánu obecně závaznou vyhlášku, jež na jejich území zcela zakazuje provoz loterií a jiných podobných her, zahájilo ministerstvo
07.02.2013
Koncem roku 2012 předložilo Ministerstvo vnitra do mezirezortního připomínkového řízení návrh novely zákona o evidenci obyvatel, které záměrem je, podle důvodové zprávy, zejména omezení počtu občanů, kteří mají evidovaný trvalý pobyt na adrese sídla ohlašovny. Svaz v připomínkovém řízení upozornil na problémy, které se přijetím návrhu zákona o evidenci obyvatel mohou vyskytnout v praxi.
28.01.2013
V Poslanecké sněmovně se uskutečnilo projednávání vládního návrhu zákona o obecní policii. Členové obou výborů vyjádřili k návrhu shodné připomínky, které se týkaly uzavírání veřejnoprávních smluv, fakultativního ustanovení Bezpečnostní komise na obcích a řešení dynamických dopravních přestupků obecní policií.
28.01.2013
Uplatnění zákazu pobytu v praxi podle novely zákona o přestupcích bude věnován seminář pořádaný pod záštitou místopředsedkyně výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Mgr. Ing. Ivany Řápkové ve čtvrtek 14. února 2013 od 10 hodin v prostorách Poslanecké sněmovny v Praze.
23.01.2013
Dle sdělení zástupců ministerstva životního prostředí a zemědělství se připravují pravidla III. etapy podpory prevence před povodněmi na období 2014 až 2020. V této souvislosti byly informovány státní podniky Povodí, aby do jednání o výkupních cenách pozemků k vybudování protipovodňové ochrany zaangažovaly obce.
22.08.2012
Novela zákona o pojišťovnictví byla hlavním tématem jednání vedení Svazu měst a obcí ČR a generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR dne 20. srpna 2012. Právě tato novela by totiž po vzoru mnoha evropských zemí mohla přinést finance jak do rozpočtu profesionálních, tak i dobrovolných hasičů.
02.08.2012
Cech hrobnický o.s. usiluje o to, aby profese hrobníka byla společností více respektována a proto navrhuje zpřísnit kvalifikační požadavky na tuto profesi. Obec, která provozuje veřejné pohřebiště pak bude mít jistotu, že jí hrobník při výkonu své práce neudělá ostudu.
16.07.2012
Předložení systémových změn v oblasti požární ochrany je podmínkou prosazení návrhu zákona o pojišťovnictví, zaznělo na semináři o vícezdrojovém financování bezpečnostního systému.
27.03.2012
V Kanceláři Svazu se uskutečnilo jednání předsedy Svazu Dana Jiránka s předsedou Odborového svazu hasičů Zdeňkem J. Oberreiterem, který požádal Svaz o podporu při řešení finančních restrikcí v oblasti rozpočtu Hasičského záchranného sboru ČR (HZS). Omezení finančních prostředků se dotkne i jednotek sboru
27.03.2012
Ze strany státu nejsou jednotky sboru dobrovolných hasičů systémově financovány a v konečném důsledku budou obce zajišťovat ze svého rozpočtu úkoly státu.
Jedním ze základních pilířů plošného pokrytí území jednotkami požární ochrany jsou jednotky sboru dobrovolných hasičů obce (dále jen „JSDHO“)
13.12.2011
Dne 12.12.2011 se konalo Žofínské fórum, v rámci kterého se uskutečnilo setkání starostů a primátorů. Fórum zahájila Mgr.Karolína Peake, místopředsedkyně vlády s tématem korupce. Korupce je podle Peak „problémem všech států a politických systémů“. Stát se proto musí snažit omezit korupci
07.12.2011
V pondělí dne 5. prosince 2011 jednali představitelé Svazu Ing. Dan Jiránek a Jaromír Jech s ministrem vnitra Janem Kubicem. Prvním bodem jednání byla redukce obvodních oddělení Policie České republiky, protože města a obce negativně vnímají nedostatek policistů v přímém výkonu, kdy dochází ke zvýšenému občanskému neklidu
06.12.2011
Ministerstvo vnitra, odbor azylové a migrační politiky aktualizovalo informační publikaci pro cizince, která poskytuje ucelený přehled základních informací o České republice s cílem napomoci především cizincům pocházejících z tzv. třetích zemí snáze se orientovat v běžných životních situacích, s nimiž
31.10.2011
Dovolujeme si vás požádat o vyplnění dotazníku níže. Policejní akademie ČR realizuje projekt, který je zaměřen na identifikaci a hodnocení negativních sociálních jevů velké intenzity, jaké jsme v poslední době zaznamenali např. na Šluknovsku. V této souvislosti byl připraven dotazník určený orgánům samosprávy, jehož prostřednictvím by měl být zjištěn názor na vybrané negativní sociální jevy v jednotlivých regionech a zmapována četnost a rozsah jejich výskytu. Za vyplnění dotazníku a jeho zaslání na adresu sugar@polac.cz předem děkujeme.
18.04.2011
Dne 15.2.2011se na Ministerstvu vnitra konalo pracovní setkání, které se zabývalo problematikou lidí bez domova. Na začátku jednání Mgr. Gjuričová, ředitelka odboru prevence kriminality seznámila přítomné s výsledky dotazníkové akce, na které odpovídali většinou ředitelé Obecní policie, nestátní neziskové
16.03.2011
Na Svaz se obrátili představitelé Hasičského záchranného sboru ČR s žádostí o informování obcí a měst o možnosti vzdělávání starostů zaměřené na přípravu na mimořádné události, krizové situace a jejich řešení. Hasičské záchranné sbory v jednotlivých krajích ve spolupráci s krajskými úřady, obecními úřady ORP, složkami IZS a dotčenými správními úřady provedou vzdělávání starostů obcí ve své územní působnosti v jimi stanovených termínech. Více informací o vzdělávání, jeho tématech a termínech najdete v článku.
05.11.2010
Předsednictvo Svazu zřídilo novou pracovní skupinu pro problematiku obecní policie. Tato pracovní skupina by měla být partnerem ministerstva vnitra a dalších orgánů státní správy působících v této oblasti. Hlavním účelem této skupiny je sledování činnosti obecních policií v jiných zemích a následném využívání užitečných prvků jejich působení a jejich zakomponování do zákona o obecní policii.
20.05.2010
Ve čtvrtek 20. května 2010 zasedala v Praze Bezpečnostní komise Svazu měst a obcí ČR, která se zabývala především otázkou, jak uspíšit a zefektivnit výstavbu protipovodňových opatření. Obce v tomto směru vyvíjely řadu aktivit. V mnoha případech, jako třeba i v dnes tolik medializovaných Troubkách, je však situace velmi složitá. Kromě získání finančních prostředků na ochranu proti povodním jde především o nevyřešené majetkoprávní vztahy k pozemkům, na nichž by protipovodňová opatření měla být realizována.
25.11.2009
23.09.2009
18.09.2009
20.07.2009
Pokud máte zájem o listinnou podobu Manuálu pro obce k zákonu o právu shromažďovacím, kontaktujte Kancelář Svazu.
01.06.2009
07.12.2007
Měli by městští strážníci sloužit jako pošťáci a taxikáři státní policii? Měli by odvážet podnapilé osoby na záchytku a na odběr krve? Podle názoru MV ČR zřejmě ano, ale Bezpečnostní komise má názor opačný.
10.07.2007
V roce 1997 na Moravě a v roce 2002 v Čechách zažila Česká republika ničivé povodně. Od té doby uplynulo již mnoho vody a 10, respektive 5 let od vylití řek z jejich koryt. Některá města tak pořádají oslavy výročí těchto povodní a chtějí poděkovat především těm, kteří pomohli následky velké vody odstranit. Na jihu Čech se v srpnu bude slavit například ve Švihově vzpomínkovou akcí "Švihov nad vodou."
26.01.2005
Jak jste možná již zaznamenali v tisku, Ministerstvo vnitra ČR v současnosti připravuje zákon o regulaci prostituce, který by měl stanovit podmínky, za nichž může být prostituce nabízena a vykonávána. Navrhovaný zákon by měl dát určité kompetence rovněž obcím.
26.01.2005
Ministerstvo vnitra ČR vytvořilo vzorovou obecně závaznou vyhlášku obce, upravující podmínky pro pořádání a průběh veřejnosti přístupných sportovních podniků, kterou mohou obce využít pro své konkrétní potřeby. Vzor obecně závazné vyhlášky vám poskytujeme k využití prostřednictvím našich webových stránek.