26.09.2014

Delegace České republiky do Výboru regionů pro funkční období 2015 - 2019 schválena Vládou ČR

Na základě návrhu Svazu měst a obcí ČR a Asociace krajů ČR navrhla ministryně Věra Jourová nominovat pro nové funkční období Výboru regionů 2015-2019 dvanáct členů a dvanáct náhradníků do národní delegace ČR. Na základě souhlasu vlády ze dne 15. září 2014 může ministr zahraničních věcí předat, prostřednictvím Stálého zastoupení České republiky při EU v Bruselu, návrhy nových členů a náhradníků generálnímu tajemníkovi Rady EU a od počátku příštího roku tak může nová delegace začít fungovat.

Výbor regionů je poradním orgánem Evropské unie, jehož hlavní smyslem je konzultovat dopad legislativních návrhů a politik na samosprávy v členských zemích. Výbor regionů tvoří 353 členů a 353 náhradníků z řad místních a regionálních samospráv ze všech 28 členských zemí, kteří jsou nominováni na základě voleného mandátu v krajských nebo obecních samosprávách. Českou republiku reprezentuje 12 členná delegace, ve které šest členů zastupuje obce a města a šest členů jsou zástupci krajů. Výboru regionů pracuje v pětiletých funkčních obdobích, z nichž jedno právě končí a od ledna 2015 začne nové.

Města a obce budou od ledna 2015 ve Výboru regionů reprezentovat tito zástupci:

Mgr. Ondřej Benešík, zastupitel obce Strání
MUDr. Štěpánka Fraňková, zastupitelka statutárního města Pardubice
Mgr. Adriana Krnáčová, MBA, primátorka hl. m. Prahy
Ing. Dan Jiránek, zastupitel statutárního města Kladna, předseda Svazu měst a obcí ČR
Ing. Petr Osvald, zastupitel statutárního města Plzeň
Ing. Oldřich Vlasák, zastupitel statutárního města Hradec Králové

Náhradníky v části delegace nominované Svazem jsou:

Mgr. Jan Mareš, primátor statutárního města Chomutov
Pavel Branda, místostarosta obce Rádlo
RNDr. Tomáš Hudeček, zastupitel hl. m. Prahy
Ing. Sylva Kováčiková, místostarostka města Bílovec
Ing. Bc. Robert Zeman, zastupitel města Prachatice
Václava Zelenková, starostka obce Račiněves

Členové a náhradníci nezastupují svá města a obce, ale samosprávy České republiky obecně. Jsou to lidé, kteří mají s prací v evropských institucích praktické zkušenosti, zároveň mají bohaté zkušenosti z působení v samosprávě a jsou dobře jazykově vybaveni, aby se mohli plnohodnotně zapojit do činnosti komisí a orgánů Výboru regionů např. formou vypracování zprávy k projednávanému bodu.