01.12.2023
Na plenárním zasedání Evropského výboru regionů, které se odehrálo 29.-30. listopadu v Bruselu, bylo schváleno stanovisko Výboru k budoucí kohezní politice.
24.09.2023
Zástupci místních a regionálních samospráv z oblasti Černého moře a Kavkazu v rámci jednání CORLEAP (Konference regionálních a místních samospráv pro Východní partnerství) vyjádřili na setkání 7. září nutnost další podpory regionu, vystavenému nestabilitě spojené s válkou. Jednání spolupředsedal Pavel Branda, zástupce Evropského výboru regionů a místostarosta obce Rádlo. Jednání proběhlo v gruzínském městě Batumi a jeho výsledkem jsou konkrétní doporučení k podpoře ekonomických a politických reforem a celkového rozvoje a stability v regionu Východního partnerství.
02.05.2023
Pavel Branda, místostarosta obce Rádlo a český zástupce v Evropském výboru regionů, byl členem delegace místních a regionálních představitelů EU na mezinárodním summitu obcí a regionů, který se konal 22. dubna v ukrajinském Kyjevě.
28.02.2023
Pavel Branda vystoupil jako zástupce Evropského výboru regionů s projevem před parlamentním shromážděním Euronest, které se konalo 23.2. v Moldavském Kišiněvě.
12.09.2022
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se na nás obrátila s žádostí o rozeslání dotazníku na téma integrace uprchlíků z Ukrajiny. Dotazník Vám zabere 5 minut.
18.08.2022
V návaznosti na Konferenci o budoucnosti Evropy se Evropský výbor regionů obrací na volené představitele místních samospráv s výzvou k zapojení do každoročního průzkumu. Díky němu mohou vyjádřit svůj názor na současné i budoucí nastavení procesů v Evropské unii a uplatnit své zkušenosti z praxe.
01.04.2022
V Evropském výboru regionů zasedala Pracovní skupina pro Ukrajinu, jejímž členem je rovněž místostarosta obce Rádlo Pavel Branda. Na dálku se zúčastnili i zástupci ukrajinských měst a regionů a ocenili význam vzájemné pomoci a spolupráce mezi evropskými a ukrajinskými městy i regiony.
02.07.2021
Evropský výbor regionů (EVR) na svém plenárním zasedání 5. července přijal rezoluci vyzývající Evropskou komisi k návrhu opatření, která by umožnila zachování přeshraniční spolupráce a života v příhraničních regionech i v případě budoucích krizových situacích. Stanovisko, jehož zpravodajem je Pavel Branda, místopředseda delegace ČR v Evropském výboru regionů, místostarosta obce Rádlo a předseda Komise Svazu pro zahraničních spolupráci, vychází z nedávné zkušenosti, kdy opatření proti šíření pandemie COVID-19 náhle uzavřela mezistátní hranice, zásadně omezila přeshraniční pracovní mobilitu i služby, zmrazila projekty přeshraniční spolupráce a měla negativní dopad na každodenní život obyvatel těchto regionů.
26.02.2021
Předseda Komise Svazu pro zahraniční spolupráci, místostarosta obce Rádlo a člen delegace ČR ve Výboru regionů Pavel Branda, představil na únorovém plenárním zasedání Evropského výboru své stanovisko s názvem Přeshraniční veřejné služby v Evropě. Stanovisko řeší zlepšení přístupu k veřejným službám pro občany žijící v příhraničních regionech EU, jejichž přínos pro každodenní život se ukazuje zvlášť důležitý v současné situaci pandemie COVID-19.
28.02.2020
Evropský výbor regionů (EVR) zahájil svým únorovým plenárním shromážděním činnost v novém mandátu 2020-2025. EVR je poradním orgánem EU, ve kterém zasedají zástupci místní a regionálních samospráv a vyjadřují se ze svého pohledu zejména k nově navrhované evropské legislativě. ČR v něm má 12 stálých členů a 12 náhradníků, přičemž polovina je nominována Asociací krajů ČR a druhá polovina SMO ČR.
20.07.2017
Výbor regionů schválil stanovisko k projektům „people to people“ a malým projektům přeshraniční spolupráce, jehož zpravodajem je Pavel Branda, člen české delegace ve Výboru regionů EU a předseda Komise pro zahraniční spolupráci Svazu. Stanovisko je výsledkem práce delegace složené ze zástupců obcí a měst nominované Svazem. Více informací naleznete v tiskové zprávě Výboru regionů, kterou přinášíme níže.
26.09.2014
Na základě návrhu Svazu měst a obcí ČR a Asociace krajů ČR navrhla ministryně Věra Jourová nominovat pro nové funkční období Výboru regionů 2015-2019 dvanáct členů a dvanáct náhradníků do národní delegace ČR. Na základě souhlasu vlády ze dne 15. září 2014 může ministr zahraničních věcí předat, prostřednictvím Stálého zastoupení České republiky při EU v Bruselu, návrhy nových členů a náhradníků generálnímu tajemníkovi Rady EU a od počátku příštího roku tak může nová delegace začít fungovat.
17.05.2012
16.02.2012
Předseda Svazu a primátor Kladna Dan Jiránek, primátor Českých Budějovic Juraj Thoma, primátorka Štěpánka Fraňková a starosta obce Strání Ondřej Benešík. To jsou nová jména zástupců obcí a měst ve Výboru regionů, poradní instituci Evropské unie. Noví členové se poprvé zúčastnili jednání plenárního zasedání Výboru regionů a setkali se s jeho předsedkyní.
02.11.2010
Z témat 86. plenárního zasedání Výboru regionů vybíráme hlasování o budoucí podobě Výboru regionů a dokument Přínos politiky soudržnosti pro Strategii Evropa 2020.
02.07.2010
Umíte si představit, že pronajmete obecní zámek podnikateli, který v jeho prostoru vybuduje restauraci s hotelem a expozice, jejichž věhlas láká návštěvníky z širokého okolí? A jak byste takového člověka podpořili, aby šel podnikat právě k vám? To je jedna z otázek, na kterou se vás ptá Evropská komise.
02.07.2010
8. – 9. červen 2010, Brusel
„Společnou zemědělskou politiku bude třeba po roce 2013 výrazně reformovat,“ řekl na plenárním zasedání Výboru regionů komisař pro zemědělství Dacian Ciolos. Otázky budoucnosti Společné zemědělské politiky, ke které již v dubnu byla Evropskou komisí otevřena široká diskuse (tzv. konzultace), do níž se mimo jiné zapojil i Svaz , byly jedním z hlavních témat tohoto zasedání.
27.03.2009
Luc Van den Brande, předseda Výboru regionů (VR), vyzval společně se svým protějškem z Evropského parlamentu Hansem-Gertem Pötteringem místní a regionální zástupce z celé EU, aby vzbudili zájem občanů o červnové evropské volby.
20.06.2007
03.09.2003
Po vstupu České republiky do Evropské unie se českým krajským a místním samosprávám otevřela možnost oficiálně hájit své zájmy na evropské úrovni prostřednictvím členství ve Výboru regionů. Česká republika má v tomto poradním orgánu EU na základě oficiálních závěrů z mezivládní konference v Nice (prosinec 2000) a čl. 263 Smlouvy z Nice právo na 12 řádných členů a jejich 12 náhradníků. Celou delegaci za Českou republiku tedy tvoří 24 krajských a místních volených představitelů, kteří jsou nominováni Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR.
08.11.2002
Výbor regionů je institucí Evropské unie a vedle Evropského hospodářského a sociálního výboru funguje jako poradní orgán Komise a Parlamentu EU. Byl vytvořen Smlouvou o Evropské unii jako konzultativní orgán a strážce principu subsidiarity.
Výbor regionů